اثرات و خطرات عطسه بعد از عمل بینی

اثرات و خطرات عطسه بعد از عمل بینی چیست؟

در نوشته ای که امروز در سایت دکتر علی علوی راد جراح پلاستیک اصفهان برای شما گردآوری شده است. به بررسی اثرات و خطرات عطسه بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت. کار‌های عادی و روتینی مانند تخلیه بینی، عطسه و سرفه بعد از عمل بینی از حساسیت فراوانی برخوردار هستند. در واقع هر کاری مانند عینک زدن، آرایش کردن، آفتاب گرفتن و مواردی از این دست که پیش از عمل بینی عادی به نظر می‌رسید، بعد از انجام رینوپلاستی ممکن است بر روی نتایج و روند بهبودی تأثیر منفی بگذارد به همین دلایل است که رعایت تک تک نکات و دستورالعمل‌های توصیه شده بعد از این جراحی دارای اهمیت ویژه است. در ادامه این مقاله به بررسی عطسه و سرفه بعد از جراحی بینی پرداخته شده و بهترین راه برای انجام آن‌ها نیز ذکر شده است.

عطسه کردن بعد از عمل بینی

آیا اگر بخواهیم بعد از عمل عطسه کنیم یا بینی خود را تخلیه کنیم، اشکالی ندارد؟ در واقع این سؤال اغلب توسط مراجعین مطرح می‌شود و پرداختن به آن بسیار مهم است. اگر چه کنترل اعمال غیرارادی چون عطسه را می‌توان آزاردهنده توصیف کرد ولی بهتر است در هفته‌های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی کمی ملاحظه کنید تا بهترین نتایج حاصل شود. توجه داشته باشید که هر چند معمولاً نمی‌توان عطسه و سرفه را متوقف کرد اما می‌توان آن‌ها را تا حدی کنترل نمود.

عوارض عطسه بعد از عمل بینی

هرگونه فشار در قسمت‌های بینی بلافاصله پس از عمل می‌تواند منجر به خونریزی و تورم بیشتر شود. حدود ۲ هفته یا چند هفته بعد از جراحی بینی باید از اینگونه فشار‌ها خودداری کرد. در کنار اینکه عطسه بعد از رینوپلاستی می‌تواند به کبودی، تورم یا خونریزی بینی تازه عمل شده منجر گردد، بسته به میزان نیروی عطسه، باعث تغییر شکل غضروف یا استخوان شده و ممکن است نتایج رینوپلاستی را مختل کند.

اثرات و خطرات عطسه بعد از عمل بینی | جراح پلاستیک اصفهان

چگونگی عطسه کردن بعد از عمل بینی

عطسه کردن نیز می‌تواند در طول بهبودی شما بعد از جراحی زیبایی بینی یک چالش باشد. بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند حداقل هفته اول بعد از عمل جراحی از عطسه و سرفه کردن خودداری کنید. اگر احساس می‌کنید عطسه در حال به وجود آمدن است، سعی کنید دهان خود را باز کنید تا نیروی وارده روی بینی‌ کم شود. مقابله با عطسه و احساس احتقان می‌تواند بعد از جراحی شما چالش برانگیز باشد اما فقط به یاد داشته باشید که هرگونه ناراحتی، موقتی است. فارغ از این، اگر سؤالی درمورد اینکه چه چیزی بعد از جراحی زیبایی رینوپلاستی می‌توانید انجام دهید و چه چیزی نمی‌توانید انجام دهید دارید، با جراح پلاستیک خود صحبت کنید یا لیستی از سؤالات برای مشاوره اولیه خود تهیه نمایید.

مدت زمان محدودیت در عطسه کردن

این محدودیت معمولاً بعد از انجام جراحی چند هفته به طول می‌انجامد. هنگامی که مقدار مناسبی از بهبودی حاصل شد، افراد می‌توانند عطسه را به شکل عادی از سر بگیرند. چند هفته بعد از عمل معمولاً زمان کافی برای بهبودی و اعمال برخی از محدودیت‌ها است. البته این زمان با توجه به شرایط افراد متفاوت خواهد بود. پس همیشه تابع دستورالعمل‌های جراح خود بعد از عمل زیبایی بینی باشید تا مشخص کند که چه زمانی برای عطسه کردن به صورت عادی مجاز هستید. در این زمان بهتر است با چند روش، از عطسه کردن بعد از جراحی بینی تا حد ممکن پیشگیری کنید:

از محیط و مواد آلرژی‌زا دوری کنید. اگر جز افرادی هستید. که بعد از بوییدن گل، عطر خاص، ادویه‌ها و قرار گرفتن در محیط دارای غبار دچار عطسه می‌شوید. بهتر است بعد از انجام عمل از این موارد دور باشید.
هنگامی که حس عطسه کردن به شما دست می‌دهد. با دو انگشت بین دو ابروی خود را بگیرید و فشار دهید تا حالت عطسه برطرف شود.
وقت عطسه دستمالی جلو بینی خود نگیرید و راه آن را مسدود نکنید.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالب پیشنهادی:

روش های کاهش ترشحات بینی بعد از رینوپلاستی

درمان آلرژی و آبریزش بینی بعد از جراحی

دلایل آبریزش بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.