اصلاح انحراف تیغه میانی بینی

سپتوم از غضروف و استخوان تشکیل شده است. این ساختارها به‌وسیله غشای نازکی پوشیده شده‌اند که مخاط نامیده می‌شود

این لایه نقش پوست را در داخل بینی ایفا می‌کند. این لایه باعث پوشش غضروف و استخوان می‌شود و از آن‌ها محافظت می‌کند. مخاط از طرفی باعث مرطوب نگه‌داشتن داخل بینی می‌شود.

وقتی سپتوم منحرف باشد یک یا دو طرف بینی می‌تواند بسته شوند. در این شرایط عمل جراحی می‌تواند باعث اصلاح انحراف و باز شدن راه هوایی شود.

تشخیص سپتوم منحرف:

تشخیص یک سپتوم منحرف می‌تواند به‌وسیله پزشکتان داده شود. پزشکتان شرح‌حال دقیقی از علائمتان می‌گیرد و سپس معاینه کاملی از داخل بینی‌تان به‌عمل می‌آورد.

شما ممکن است تحت ارزیابی با وسیله‌ای بنام آندوسکوپ بینی برای تشخیص علت انسداد بینی‌تان در مطب قرار بگیرید.

یک سپتوم منحرف را همچنین می‌توان در CT اسکن تشخیص داد هرچند که معمولاً با شرح‌حال و معاینه دقیق نیازی به آن در اکثر موارد نیست.

پس از تائید تشخیص جراحتان گزینه‌های درمانی را برایتان شرح می‌دهد. اگر علائم آزاردهنده‌ای در اثر انحراف سپتوم دارید ممکن است که کاندیدای مناسبی برای اصلاح آن باشید.

جراحی برای اصلاح انحراف سپتوم:

جراحی برای اصلاح سپتوم بینی سپتوپلاستی نامیده می‌شود که می‌تواند به‌تنهایی یا همراه با رینوپلاستی انجام شود.

سپتوپلاستی بیشتر از همه برای کمک به بهبود علائم انسداد بینی انجام می‌شود هرچند که می‌تواند جزئی اساسی از سایر اعمال جراحی مثل جراحی سینوس یا برداشت تومور بینی باشد.

در حین سپتوپلاستی جراحتان تلاش خواهد کرد تا استخوان و یا غضروفی را که باعث کجی در سپتوم شده است صاف نماید. در این عمل ابتدا مخاط بینی از استخوان و غضروف زیرین بلند می‌شود.

سپس معمولاً بخش‌هایی از آن برداشته می‌شود و سپس باقیمانده آن‌ها دوباره شکل داده می‌شود تا حد ممکن صاف شود. سپس مخاط مجدداً برگردانده شده و دوخته می‌شود.

نکته‌ای که باید یادمان باشد این است که غضروف سپتوم بینی دارای حافظه است یعنی تمایل دارد تا به شکل قبلی‌اش برگردد. این موضوع می‌توانی باعث برگشت درجاتی از انحراف پس از عمل شود

سپتوپلاستی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و شما مگر در موارد خاص همان روز عمل ترخیص خواهید شد.

ممکن است که در پایان عمل جراح از آتل داخلی و پانسمان و مش در داخل بینی‌تان استفاده کند. در برخی موارد ممکن است که از چیزی به‌جز بخیه‌های قابل‌جذب در بینی‌تان استفاده نشود.

جراحتان در مورد اینکه مش و یا آتل برایتان بکار خواهد برد و اینکه در چه زمانی باید برداشته شوند قبل از عمل توضیح خواهد داد.

مراقبت‌های پس از عمل سپتوپلاستی:

شما ممکن است درد، خستگی، گرفتگی بینی و خروج کمی ترشح خونابه‌ای را پس از عمل تجربه کنید.

درد پس ‌از این جراحی غالباً خفیف است و به‌خوبی به داروهای مسکن خوراکی جواب می‌دهد.

گرفتگی بینی پس از عمل به‌طور مشخص ناشی از تورم در داخل بینی‌تان بوده و واضحاً از هفته اول پس از عمل شروع به بهتر شدن خواهد کرد.

همچنین در مورد خروج ترشحات و خونابه از بینی باد اشاره کرد که طبیعی بوده و جزئی از روند معمول ترمیم و بهبودی پس از عمل است.

ممکن است که از شما خواسته شود تا از اسپری‌های سالین (حاوی سرم آب نمکی) و یا شستشوی بینی با سرم آب نمکی پس از جراحی‌تان استفاده نمایید.

خیلی مهم است که از جراحتان در مورد مراقبت‌های پس از عمل سؤالات کافی و لازم را بپرسید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را به‌دست بیاورید.