انواع جراحی بازسازی سینه

چندین روش مختلف برای انجام جراحی بازسازی سینه وجود دارد. در روش اول از پروتز سینه استفاده می‌شود و در روش دوم از پیوند بافتی از پوست، چربی و حتی ماهیچه‌های خود شما استفاده می‌شود که از شکم، کمر یا ناحیه دیگری از بدن برداشته می‌شود. در مواردی نیز ممکن است از ترکیبی از این دو روش استفاده شود.

پروتزها

پروتز‌های بسیار متنوع و مختلفی برای استفاده در جراحی بازسازی سینه وجود دارند. همچنین روش‌های مختلفی برای جراحی کاشت پروتز وجود دارد، از جمله:

  1. یک مرحله‌ای یا روش بازسازی فوری سینه که بلافاصله بعد از ماستکتومی انجام می‌شود. در این صورت پزشکان باید به به خوبی پروتز را در جای خود فیکس کنند تا از آن پشتیبانی شود. برخلاف اتساع‌دهنده‌های بافتی قدیمی یا tissue expanders ، انواع جدیدی از این پروتز‌ها وجود دارند که می‌توان آن را در محل باقی گذاشت و سپس آن را پر کرد و دیگر نیازی به جراحی مجدد و خارج کردن آن‌ها نیست. در این روش از Alloderm به عنوان جایگزین عضله‌ای برای پوشش اطراف پروتز استفاده می‌شود. (اتساع دهنده‌ی بافتی یک پروتز خالی است که به تدریج درون آن پر می‌شود و با پر شدن تدریجی پروتز، پوست و عضلات پکتوریس نیز جا باز می‌کنند)
  2. دو مرحله‌ای یا روش بازسازی تاخیری سینه که اغلب موارد از آن استفاده می‌شود. در این روش از یک اتساع دهنده‌ی بافتی استفاده می‌شود که کمک می‌کند بافت پوست و عضلات سینه، جا باز کنند و سپس در ادامه این پروتز موقت طی جراحی دوم، برداشته می‌شود و به جای آن یک پروتز سینه قرار می‌گیرد.

عمل پیوند زدن بافت

زنانی که دارای پوست و چربی اضافی کافی در بدن خود باشند می‌توانند برای انجام جراحی بازسازی سینه از بافت‌های بدن خودشان استفاده کنند. با استفاده از پیوند‌های پوستی می‌توان شکل سینه را به حالت قبلی خود (قبل از جراحی برداشتن سینه) بازگرداند. برای گرفتن پیوند پوست چندین روش مختلف وجود دارد ، از جمله:

  • بازسازی سینه با روش فلاپ TRAM : در این روش از ناحیه شکم پیوند پوست گرفته می‌شود و پوست ناحیه زیر شکم همراه با عضله راست کننده شکمی برداشته می‌شود و به سینه منتقل می‌شود. با استفاده از این روش سینه‌ها به لحاظ ظاهری کاملا مشابه و متقارن خواهند بود. البته استفاده از عضله راست‌کننده شکمی، خطراتی را به همراه دارد، از جمله فتق شکمی، برآمدگی بافت‌ها و ضعف در ناحیه شکم. علاوه بر این، این روش به مدت زمان ریکاوری بسیار طولانی مدتی نیاز دارد.

  • بازسازی سینه با روش فلاپ DIEP : این روش درواقع نوع دیگری از روش TRAM است، اما در این روش عضله راست کننده شکمی دیگر برداشته نمی‌شود و تنها پوست و چربی همراه با رگ‌های خونی پیوند زده می‌شوند. این روش نیازمند انجام میکروسرجری است.

  • بازسازی سینه با روش لاتیسموس: در این روش از عضلات لاتیسموس در کمر برای بازسازی سینه استفاده می‌شود. از آن جایی که این ناحیه، نسبت به شکم، میزان چربی کمتری دارد، معمولا همزمان با پیوند زدن لاتیسموس، کاشت پروتز نیز انجام می‌شود تا نتایج جراحی به لحاظ ظاهری بهتر باشد.

  • بازسازی سینه با فلاپ TUG : این روش، یک روش جایگزین جدید برای روش‌های TRAM و DIEP می‌باشد که در آن از بافت و عضله‌ای استفاده می‌شود که در ناحیه پایین خط باسن در امتداد قسمت داخلی ران قرار دارد. از آن جایی که در این روش پوست، ماهیچه و رگ‌ها پیوند زده می‌شود، نیاز به انجام جراحی میکروسکوپی می‌باشد.

  • بازسازی سینه با فلاپ گلوتئال: در این روش از یک فلاپ از ناحیه گلوتئال در باسن استفاده می‌شود. این روش یکی از روش‌های پیچیده‌ی جراحی است و انجام آن نیازمند به‌کارگیری پیشرفته‌ترین تکنیک‌های جراحی بازسازی می‌باشد.