آشنایی با انواع عمل بینی

انواع عمل بینی

جراحی زیبایی بینی باید طوری انجام شود که بینی عمل شده با سایر اجزای صورت متناسب بوده و در نگاه اول ظاهر مصنوعی و غیر طبیعی را در چشم بیننده تداعی نکند. اکثر مراجعین به مطب دکتر علی علوی راد خواهان مدل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی هستند که در زیر توضیح داده می شود. جراحی بینی مبتنی بر نوع بینی ( استخوانی و گوشتی ) و همچنین صلاحدید جراح بینی قابل تقسیم در دو گروه جراحی به روش باز و بسته می باشد که هریک دارای ویژگی منحصر به خود می باشد، در مقاله انواع جراحی بینی با ما همراه باشید تا توضیحات جامعی را مطرح کنیم.

  1. جراحی بینی اولیه
  2. عمل بینی ثانویه
  3. سپتورینوپلاستی
  4. عمل پولیپ بینی
  5. تیپ پلاستی

عمل بینی اولیه

این فرایند ، با هدف درمانی یا زیبایی ، بر روی بینی افرادی انجام می شود که برای اولین بار ، اقدام به جراحی بینی خود کرده اند. بر حسب نوع بینی ، از نظر استخوانی یا گوشتی بودن و مدل منتخب و برازنده بینی و صورت بیمار ، این فرایند ، به روش های مختلفی انجام می شود. عمل بینی اولیه ، با دو تکنیک باز و بسته ، قابل اجرا می باشد.

جراح بینی اصفهان | مقایسه جراحی بینی عروسکی با بینی طبیعی

عمل بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه ، زمانی به کار گرفته می شود که مشکلاتی بعد از پروسیجر جراحی دماغ ، همچنان به قوت خود باقی مانده باشد. بر حسب هدف ویژه مورد نظر ، جراحی زیبایی بینی با یکی از دو رویکرد باز یا بسته انجام می پذیرد. زمانی که در مرحله انتخاب بهترین جراح بینی ، درست عمل کرده باشید ، نتیجه عمل عمل بینی اولیه شما آنچنان رضایت بخش خواهد بود که دیگری نیازی به قرار گرفتن تحت عمل جراحی زیبایی بینی ترمیمی نمی باشد.


مطالب آموزشی و خواندنی دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :


سپتورینوپلاستی

یکی از انواع جراحی بینی ، سپتورینوپلاستی است که تلفیقی از دو فرایند سپتوپلاستی ( عمل انحراف بینی ) و رینوپلاستی است. سپتوم تیغه جدا کننده دو سوراخ بینی است که گاهی بنا به دلایل مختلف ، به یک طرف صورت منحرف شده و علاوه بر مشکلات زیبایی ، ناهنجاری های را در تنفس ایجاد می کند.

در طول فرایند سپتورینوپلاستی یا عمل انحراف بینی ، جراح با درمان این تیغه و قرار دادن آن در موقعیت مناسب ، علاوه بر رفع ایرادات ظاهری بینی ، مجاری تنفسی را باز کرده و در نتیجه مشکل درمانی بینی یعنی ناتوانی یا دشواری در نفس کشیدن از راه بینی را رفع می کند.

جراح بینی اصفهان | جراحی بینی در افراد دارای پولیپ بینی
پولیپ بینی

پولیپ بینی زمانی شکل می گیرد که بافت ملتهب مخاط بینی شروع به رشد کند. این مخاط ، لایه بسیار مرطوبی است که به مراقبت از داخل بینی و سینوس ها کمک کرده و هوایی که در مجاری بینی جریان می یابد را مرطوب نگه می دارد. در طول عفونت یا آلرژی ، مخاط بینی متورم و قرمز می شود و مایعی تولید می شود که به بیرون ترشح می شود. با ادامه یافتن حساسیت ، پولیپ شکل می گیرد.

پولیپ به شکل یک کیست قرمز کوچک است که می تواند مسیر بینی را مسدود کند. پولیپ می تواند تا جایی رشد کند که مجاری بینی تان را مسدود نموده و باعث بروز گرفتگی مزمن شده و علائمی از قبیل انسداد بینی ، آبریزش بینی ، خروج ترشحات از بینی و ورود آن به گلو ، کاهش حس بویایی ، نیاز به نفس کشیدن از راه دهان و احساس فشار بر روی پیشانی یا صورت ، آپنه خواب یا خرخر کردن را از خود بروز دهد. در صورتی که علائم با روش های درمان دارویی بهبود پیدا نکند ، جراحی بینی برای برداشتن پولیپ ها به طور کامل مورد نیاز می باشد.

نوع جراحی به اندازه پولیپ وابسته بوده و پولیپکتومی ، بعنوان یک فرایند جراحی سرپایی و شاخه درمانی عمل بینی ، مورد نیاز خواهد بود.

تیپ پلاستی

تیپ پلاستی بعنوان زیر شاخه ای از عمل زیبایی بینی ، فرایندی است که در آن نقطه مورد تمرکز در فرایند ، نوک بینی می باشد. این پروسیجر جراحی بینی ، یک گزینه خوب برای افرادی است که ایردات بینی ، در نوک آن جمع شده و در واقع زیبایی سایر بخش های بینی و صورت را تحت تاثیر قرار داده است.

نحوه عمل بینی

جراحی بینی شامل مراحل زیر می باشد:

مرحله اول : بیهوشی : داروهایی برای ایجاد احساس راحتی در شما در طول پروسیجر عمل دماغ ، مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه های موجود ، شامل بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی می باشد که بهترین جراح بینی با در نظر گرفتن ملاحظاتی بنا به صلاحدید خود ، بهترین را بر می گزیند.

مرحله دوم : برش : جراحی بینی با استفاده از یکی از دو روش باز یا بسته انجام می شود. متناسب با روش مورد استفاده ، جراح بینی ، در خارج یا داخل بینی ، برش هایی را جهت دسترسی به چارچوب داخلی بینی ایجاد می کند. برش خارجی در یک موقعیت استراتژیک ایجاد می شود تا بعد از دوره بهبود ، اثری از آن بر جای نماند.

مرحله سوم : شکل دهی ساختار بینی : در این مرحله ایرادات بینی از قبیل اندازه ، عدم تقارن ، انحراف ، ناهمواری و سایر اصلاحات انجام می شود. نحوه عمل بینی در این مرحله بدین صورت است که در صورت نیاز ، پیوند غضروف یا گرافتینگ برای اضافه کردن بافت غضروفی و تقویت آن اجرا می شود.

مرحله چهارم : بستن برش ها : بعد از تکمیل فرایند و اصلاح چارچوب پایه بینی و خلق شکل مورد نظر ، پوست بینی و بافت آن با استفاده از بخیه بسته می شود.

مرحله پنجم : مشاهده نتیجه : چند روز بعد از جراحی بینی ، بعد از برداشته شدن گچ و اسپلینت بینی ، لحظه هیجان انگیز مشاهده نتیجه جراحی دماغ فرا می رسد. در این مرحله به بینی شما چسب زده می شود. پزشک دستورات و آموزش های لازم را در خصوص نحوه چسب زدن به بینی در اختیار شما قرار می دهد.

عوامل شایع در بروز عفونت بعد از رینوپلاستی | جراح بینی اصفهان

تفاوت های کلیدی جراحی بینی در زنان و مردان

زنان تنها داوطلبین عمل بینی نیستند و این فرایند از سوی بسیاری از مردان نیز مورد استقبال است. درک پیچیدگی های آناتومی صورت مهم ترین فاکتور در ایجاد تمایز در رینوپلاستی مردان و زنان محسوب می شود. برخی از تفاوت های آناتومیکی بین زنان و مردان که باعث تفاوت در دستاوردهای جراحی بینی می شود به شرح زیر می باشد:

  1. در مردان پل بینی اغلب پهن تر و مستقیم تر است.
  2. انحنای پل بینی در زنان معمولاً 1 تا 2 میلی متر بیشتر از مردان است.
  3. نوک بینی در مردان پهن تر بوده و به ندرت رو به بالا است.
  4. زاویه خط بین سوراخ های بینی و لب بالا در مردان 90 درجه و در زنان 95 درجه است. این زاویه در مدل بینی طبیعی مشاهده می شود.
  5. در نظر گرفتن این ملاحظات از سوی یک جراح بینی خوب او را قادر می سازد تا نتیجه ای را در بینی این دو جنسیت خلق کند که بیشترین برازندگی و تناسب را با صورت هر یک داشته و نتیجه رضایت بخشی را خلق نماید.

خط کانتور در جراحی بینی

کانتورینگ لاین بینی که تحت عنوان کانتورینگ خط بینی نیز شناخته می شود بخشی از عمل جراحی زیبایی بینی است که با هدف شکل دهی و اصلاح پروفایل بینی و ایجاد اصلاحات در اندازه و شکل این اندام انجام می پذیرد.

پزشک جراحی بینی در اصفهان از تکنیک های کانتورینگ بینی در جراحی ترمیمی نیز استفاده می کند. تکنیک های استفاده شده در جراحی بینی ثانویه با هدف بازیابی شکل از دست رفته بینی در اثر آسیب دیدگی یا ابتلا به بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. درکانتورینگ لاین بینی انحراف سپتوم درمان شده و در موقعیت مرکزی قرار داده می شود. مزیت این فرایند جراحی این است که علاوه بر خلق لاین صافی از بینی، مشکلات فانکشنال ناشی از انحراف سپتوم نیز درمان شده و به این ترتیب کیفیت تنفس نیز بهبود خواهد یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *