انواع لیپوساکشن ، مزایا و کاربرد

انواع لیپوساکشن ، مزایا و کاربرد

لیپوساکشن و لاغری سریع

لیپوساکشن روش جراحی است که عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
لیپوساکشن، روش کاهش وزن محسوب نمی شود.
این روش جراحی می تواند با عوارضی مانند عفونت و یا اسکار همراه باشد.
از لیپوساکشن در درمان برخی شرایط پزشکی استفاده می شود.

افرادی که تحت جراحی لیپوساکشن قرار می گیرند، باید به وزن بدنی ثابتی رسیده باشند، اما خواهان برداشته شدن چربی های اضافی در برخی نقاط خاص بدن باشند.

| دکتر علی علوی رادفوق تخصص و جراح پلاستیک اصفهان |

لیپوساکشن روش کاهش وزن نیست و به منظور درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی گیرد. لیپوساکشن کمکی به رفع سلولیت و یا ترک های پوستی (استرچ مارک ها) نمی کند.

لیپوساکشن و لاغری سریع | جراح پلاستیک اصفهان

لیوساکشن با برداشت دائمی سلول های چربی و تغییر فرم بدن همراه می باشد. با این حال، اگر بیمار بعد از جراحی، رژیم غذایی سالمی نداشته باشد، احتمال رشد و بزرگ تر شدن سلول های چربی وجود خواهد داشت.

احتمال بروز عوارضی از قبیل عفونت، بی حس شدن و اسکار وجود دارد. در صورتی که میزان بالایی چربی برداشته شده باشد، امکان دارد برآمدگی هایی روی پوست ایجاد شود.

کاربرد لیپوساکشن

از لیپوساکشن عمدتا در بهبود زیبایی ظاهری استفاده می شود تا این که مزایای سلامتی و فیزیکی به همراه داشته باشد. برخی افراد با داشتن رژیم غذایی سالم، تمرینات بدنی و خواب سالم می توانند به نتایج ایده آلی برسند.

لیپوساکشن زمانی تجویز می شود که فرد علی رغم ایجاد تغییر در رژیم غذایی به نتایج دلخواه خود نرسیده باشد. این روش جراحی به درمان چربی های مقاوم به ورزش و رژیم غذایی کمک می کند.

افرادی که خواهان انجام لیپوساکشن هستند، حتما باید با پزشک در خصوص مزایا و معایب این روش مشورت کنند.

شکم
پشت
باسن
قفسه سینه
ران ها
پهلوها
خط گردن و زیر چانه
قسمت فوقانی بازوها
از جمله نواحی شایعی هستند که تحت درمان لیپوساکشن قرار می گیرند.

لیپوساکشن برای آن دسته از افرادی که پوست شان کشسانی خوبی دارد، بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت. بیماران هم چنین باید بالای هجده سال بوده و مبتلا به مشکلات مربوط به جریان خون مانند بیماری عروق کرونری، دیابت و یا ضعف سیستم ایمنی نباشند.

مزایای لیپوساکشن

لیپوساکشن عمدتا با اهداف زیبایی انجام می شود، اما می تواند به درمان شرایط پزشکی نیز کمک کند. از جمله:

لنف ادم

شرایط مزمن و طولانی مدتی که با تجمع مایع در بافت ها همراه است و منجر به بروز ادم و التهاب می شود. لنف ادم عمدتا در دست ها و پاها مشاهده می شود. لیپوساکشن می تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.

ژنیکوماستی

در برخی موارد، تجمع چربی در سینه مردان بیش از حد طبیعی می شود.

کاهش وزن شدید بعد از چاقی

افرادی که کاهش وزن شان چهل درصد کمتر از BMI می شود، برای رفع مشکلات ناشی از وجود پوست اضافی به درمان نیاز پیدا می کنند.

لیپوساکشن جهت از بین بردن چربی های موضعی است. این روش برای کاهش وزن نیست. مناسب افراد با وزن نرمال است که تجمع غیر متناسب چربی در نواحی خاص دارند، تقریبا در هر جایی از بدن قابل انجام است.

روند لیپوساکشن به چه صورت انجام می شود؟

قبل از جراحی، از بیمار خواسته می شود نسبت به انجام تست های آزمایشگاهی اقدام کند تا از ایمن بودن جراحی اطمینان حاصل گردد.

دیگر توصیه هایی که قبل از جراحی باید رعایت شوند، عبارتند از:

قطع مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی، دو هفته قبل از جراحی
قطع مصرف قرص های پیشگیری از بارداری در خانم ها
مصرف مکمل های آهن در افرادی که کم خونی دارند.
در طول لیپوساکشن بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و جراحی در حدود یک تا چهار ساعت به طول خواهد انجامید.

از بی حسی اپیدورال برای درمان نواحی انتهایی بدن استفاده خواهد شد. در چنین مواردی، داروی بی حسی به فضای اپیدورال اطراف ستون فقرات تزریق می شود و شکم و پاها بی حس خواهند شد. بی حسی موضعی زمانی استفاده می شود که نواحی کوچک تحت درمان قرار می گیرند.

انواع مختلفی لیپوساکشن وجود دارد که عبارتند از:

لیپوساکشن تامسنت

چندین لیتر محلول سالین با بی حسی موضعی (لیدوکائین) و اپی نفرین، به زیر پوست نواحی که باید ساکشن شود، تزریق می شود. چربی با استفاده از لوله های کوچکی، ساکشن و بیرون کشیده می شود. تامسنت، محبوب ترین روش لیپوساکشن می باشد.

لیپوساکشن خشک

در این روش، هیچ گونه مایعی قبل از برداشت چربی تزریق نمی شود. این روش امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که احتمال خونریزی و کبودی در آن بالاست.

| صفحه اینستاگرام دکتر علی علوی راد متخصص و جراح پلاستیک اصفهان |

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند

که با عنوان لیپوساکشن اولتراسونیک شناخته می شود، کانولا با اولتراسوند قدرت می گیرد. ارتعاشات اولتراسوند باعث از هم پاشیده شدن سلول های چربی خواهد شد و چربی راحت تر بیرون کشیده می شود.

این روش مناسب نواحی فیبروزی مانند سینه آقایان، پشت و نواحی است که قبلا لیپوساکشن در آن ها انجام شده است.

لیپوساکشن به کمک قدرت

این روش با استفاده از کانولای خاص و حرکات رو به جلو و عقب کانولا انجام می شود و جراح راحت تر قادر به بیرون کشیدن چربی ها خواهد بود.

لیپولیز به کمک لیزر

در این روش، باید از مایع تامسنت استفاده شود. روشی که به مراتب کم تهاجمی تر است و لوله ای کوچک از طریق برش ریزی وارد و انرژی لیزر و حرارت به چربی های زیر پوست ساطع می شود.

در روش کلاسیک پس از تزریق مایع مخصوص، اقدام به شکستن بافت چربی با ضربه های ممتد کرده و با مکش یا ساکشن آن را از بدن خارج می کنند. در لیپولیز فیبرلیزر وارد بافت شده و شکستن بافت چربی با قدرت ذوب لیزر انجام شده و مایع حاصل توسط مکش خارج می شود. جریان لیزر و دما و انرژی حاصل در ناحیه باعث سهولت کار، آسیب کمتر بافت اطراف می شود و در نهایت جمع شدن پوست از روش کلاسیک بیشتر است.

 


بیشتر بخوانیم:

جراحی ابدومینوپلاستی و نحوه انجام آن

لیفت نواحی مختلف بدن

نکات مراقبتی جراحی بینی

مشخصه های بینی استاندارد و طبیعی

ساز و کار جراحی زیبایی سینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *