اهمیت چگونه خوابیدن بعد از جراحی بینی

بررسی اهمیت چگونه خوابیدن بعد از جراحی بینی

در ادامه مطلب امروز سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان اهمیت چگونه خوابیدن بعد از جراحی بینی را مورد بررسی قرار می دهیم. در طی فرایند خواب جریان خون بیشتر و با کیفت‌تری به بافت و عضلات بدن می‌رسد. بدین شکل افزایش اکسیژن کافی و مواد مغذی به بهبودی سریع‌تری و دوره نقاهت کوتاه‌تر کمک می‌کنند. از همین‌رو جراح بینی توصیه می‌کند برای کاهش درد و تورم حتما ساعات زیادی را به خواب و استراحت اختصاص دهید.

اما برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی هنگام خواب مثل غلت زدن یا کوبیدن صورت بر روی بالش باید به نکات مهمی در مورد روش خوابیدن بعد از عمل بینی توجه کنید. در دوره نقاهت پس از جراحی بینی بدن برای ترمیم زخم‌ها و شکل‌گیری غضروف بینی تلاش و فعالیت بیشتری می‌کند.

از همین‌رو احتمال تضعیف سیستم ایمنی وجود دارد. درست خوابیدن پس از جراحی بینی علاوه‌بر بهبودی سریع‌تر، کاهش درد و تورم به سلامت سیستم ایمنی بدن شما کمک خواهد کرد.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی

استراحت کافی و خواب با کیفیت منجر به ترشح هورمون مورد نیاز بدن برای تسریع روند بهبودی شما پس از جراحی بینی می‌شود. اما بسیار مهم است که شما بدانید نحوه خواب بعد از عمل بینی چگونه خواهد بود.

سر را در حالت 45 درجه قرار دهید

بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت طاق باز است که در این حالت سر با زاویه 45 درجه کمی بالاتر از بدن قرار می‌گیرد. این روش خواب پس از جراحی بینی شما را از خطرات و آسیب‌های احتمالی در امان نگه می‌دارد. برای این‌که سر را راحت‌تر در زاویه 45 درجه قرار دهید چند بالش روی یکدیگر زیر سرتان بگذارید.

نکات مراقبتی هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

سر را بالاتر از بدن نگه دارید

همان‌طور که پیشتر گفتیم بهترین حالت خوابیدن بعد از عمل بینی نگه داشتن سر در وضعیتی بالاتر از بدن است. این وضعیت به کمک قرار دادن چند بالش روی یکدیگر و گذاشتن آن‌ها زیر سر امکان‌پذیر می‌شود. دلیل اهمیت آن اثر نیروی جاذبه است که بدین شکل به حداقل می‌رسد و از ورم بینی تازه عمل شده شما جلوگیری می‌کند. اگر در این حالت دچار کمردرد می‌شوید، یک بالش کوچک زیر زانو خود بگذارید.

راه‌های غلت زدن را بگیرید

زمانی که خواب سنگین شد، به‌دلیل استفاده داروهای مُسکن امکان این وجود دارد که نتوانید حرکات سر خود را کنترل کنید. از همین‌رو توصیه می‌شود برای جلوگیری از غلت زدن و آسیب به بینی حتما چند بالش را در اطراف صورتتان بگذارید.

اگر شما عادت به خوابیدن در حالت پهلو دارید، حتما روزهای اول پس از جراحی از این حالت خوابیدن خودداری کنید. زیرا هدف از خوابیدن به صورت طاق باز به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی بینی پس از عمل است و خوابیدن به پهلو احتمال آن را افزایش می‌دهد.

تنها یا با فاصله از دیگران بخوابید

مهمترین توصیه جراح پس از عمل بینی جلوگیری از وارد شدن ضربه است. احتمال ایجاد این مورد هنگام خواب بسیار بالاست. شما باید تلاش کنید تا چند هفته پس از جراحی بینی از هرگونه ضربه به آن دور بمانید.

از همین‌رو توصیه می‌شود حدالامکان به تنهایی بخوابید یا فاصله‌تان با فردی که برای مراقبت از شما آمده بسیار زیاد باشد. در این صورت می‌توان حرکات ناگهانی هنگام خواب را برای پیشگیری از وارد شدن ضربه و صدمه کنترل کرد.

اصلا روی شکم نخوابید

حتما در جلسات مشاوره پیش از جراحی بینی به شما می‌گویند که خوابیدن روی شکم باعث وارد شدن فشار زیادی به بینی می‌شود. در این صورت غضروف‌های جدید که در حال بازسازی هستند دچار آسیب خواهند شد. از همین‌رو توصیه می‌شود تا یک ماه پس از عمل بینی روی شکم نخوابید.

از تکان دادن سر و بینی بپرهیزید

این نکته بسیار مهم است که سرتان را به شدت و حتی بسیار آرام تکان ندهید یا خم نکنید. در این صورت بینی شما تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد و احتمال درد، تورم یا کبودی به مقدار قابل توجهی کم می‌شود. زیرا تکان دادن بینی مخصوصا هنگام خواب می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی جراحی بینی و کُند شدن فرآیند بهبود آن ناشی از بروز التهاب پس از عمل خواهد شد.

صفحه اینستاگرام دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان


مطالب پیشنهادی برای مطالعه بیشتر : 

روش های مختلف بلفاروپلاستی

چند نکته در مورد جراحی بینی بسته

نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *