بیهوشی عمومی در جراحی بینی

بیهوشی عمومی در جراحی بینی

در این روش داروی بی هوشی از تریق تنفس و یا تزریق وارد بدن می شود و فرد کاملا بی هوش شده به طوری که برای تنفس باید از لوله های ایروی در نای فرد استفاده شود. بی هوشی به این روش بی خطر بوده و ریسک بالایی ندارد.این روش بیهوشی معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که مدت زمان جراحی طولانی تر باشد و یا فرد دارای شرایطی باشد که بیهوشی کامل روش موثر تری باشد.

بیهوشی با آرامبخش

در این روش داروی بیهوشی به فرد تزریق می شود . این بی هوشی به خواب عمیق شباهت دارد . برای جلوگیری از حس کردن درد حین جراحی از دارو های بی حسی موضعی نیز در بینی استفاده می شود. این نوع از بیهوشی شبیه خواب عمیق است و در برخی موارد بیمار ممکن است صدا ها را در این حالت احساس کند.

بی حسی موضعی

این روش بی هوشی معمولا به تنهایی در عمل بینی استفاده نمی شود. به دلیل ایجاد بی حسی و سستی در بیمار ،بیشتر در جراحی های محدود سرپایی مورد استفاده قرار می گیرد.

کدام روش بیهوشی مناسب تر است؟

به طور قطعی نمی توان گفت کدام روش روش مناسب تری است. انتخاب روش بیهوشی به روش و میزان پیچیدگی جراحی بینی و همچنین نظر پزشک بستگی دارد. به علاوه بیمار خود می تواند با توجه به شناختی که از بدن خود و عاداتی که دارد، در انتخاب روش بیهوشی خود در جراحی بینی به پزشک اطلاع دهد تا شیوه متناسب با بیمار برای بیهوشی انتخاب شود.

برای مثال در بیهوشی با آرامبخش به دلیل وجود هوشیاری در بیمار و گاها شنیدن صدای اطراف و ابزار های پزشکی، ممکن است باعث اضطراب بیمار شود و از لحاظ روانی برایش دشوار باشد.

انتخاب روش بی هوشی در جراحی بینی به شدت پیچیدگی و زمان جراحی نیز بستگی دارد و هر چه جراحی طولانی تر و پیچیده تر باشد پزشک استفاده از بی هوشی کامل را توصیه می کند. اما در جراحی های محدود تر که تغیرات کمتری باید اعمال شود، مثلا جراحی اصلاح نوک بینی، ممکن است پزشک بیهوشی با آرامبخش را توصیه کند.

بیهوشی عمومی در جراحی بینی | جراح پلاستیک اصفهان

آیا بیهوشی عمومی خطر و یا عوارض دارد؟

ترس از جراحی بینی به مقدار کم طبیعی می باشد اما با توجه به پیشرفت های اخیر در جراحی های زیبایی و همچنین بالا بردن سطح کیفیت های داروهای بیهوشی و تخصص پزشکان بیهوشی و آموزش پرسنل و نظارت و مانیتورینگ تمام در حین عمل امن بودن این جراحی بالا رفته است و به ماننند دهه های گذشت احتمال وقوع اتفاق ناگوار در حین عمل بینی و یا بعد از جراحی به حداقل ممکن رسیده است.

در صورتی می توان گفت که داروهای بیهوشی برای شما عوارض و یا خطری را ایجاد می کنند که شما به آنها حساسیت داشته باشید و این احتمال حتی با وجود داشتن تجربه موفق از بیهوشی و یا بی حسی های موضعی امکان پذیر است و می تواند برای شما مشکل اسپاسم از نای و گلو را به وجود بیاورد که می تواند تنفس شما را مسدود کند.بیشتر این خطرات بسیار کوچک هستند و خیلی از آنها بعید است که اتفاق بیفتد مگر این که شما پیش زمینه ی بیماری قلبی یا مشکل تنفسی داشته باشید و به همین دلیل است که باید قبل از جراحی پیش زمینه ای از سابقه بیماری های خود در اختیار جراح بینی خود بگذارید و آزمایشات لازم را قبل از عمل بینی انجام بدهید.

بیهوشی موضعی

این عمل تنها در یک ناحیه کوچک انجام می گیرد و در محل مورد نظر تزریق می شود. و شما برای مدت کوتاهی در این قسمت هیچ گونه احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت. و معمولا برای روتوش های کوچک بینی این روش استفاده می شود.

در انتها باید گفت پیش از جراحی با پزشک خود درباره روند جراحی و شیوه بیهوشی حین عمل صحبت کنید. تا از انتخاب پزشک در شیوه بیهوشی حین عمل آگاه باشید. برخی افراد به دلایل مختلفی از بیهوشی حین جراحی می ترسند. این ممکن است به دلیل تجربیات ناخوشایندی باشد که قبلا برای دیگران اتفاق افتاده است. اما این ترس ها بی اساس است. با انتخاب پزشک ماهر و مناسب که تجربه کافی در جراحی دارد می توانید. این نگرانی ها را از بین ببرید و از انجام صحیح جراحی بینی خود مطمئن شوید.

| اینستاگرام دکتر علی علوی راد –  جراح پلاستیک اصفهان|


بیشتر بخوانید:

درمان آلرژی با جراحی بینی

عمل جراحی بینی مردانه

ترمیم افتادگی نوک بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *