ترمیم جای بخیه بعد از رینوپلاستی

ترمیم جای بخیه و اسکار بعر از جراحی بینی

ترمیم جای بخیه بعد از رینوپلاستی | بطور کلی از بین رفتن جای بخیه نیاز به گذشت زمان و بستگی به سیستم ترمیمی بدن شخص دارد و بخاطر داشته باشید تکنیک و تجربه و تخصص جراح مهمترین عامل تاثیر گذار در بجای ماندن یا نماندنِ اسکار بعد از عمل است .
گفته میشود در افرادی که پوست سفید و ظریفی دارند، معمولا جای بخیه خیلی کمتر باقی میماند و در افراد دارای پوست‌های تیره جای بخیه شدیدتر باقی خواهد ماند و گاها کلویید (گوشت اضافه) ایجاد میشود‌

◊ دوری کردن از نور آفتاب و سولاریوم
◊عدم دستکاری بخیه
◊دوری از سیگار، قلیان و سایر دخانیات
از نکاتی هستند که رعایت آنها میتواند بهبود زخم ها را تسریع کند‌

اما از چه پمادی برای از بین بردن جای بخیه ها استفاده کنیم ؟

ژل کنتراکتیوبکس (Contractubex)

پماد سیکاکتیو (Cicactive)

از بهترین مواردی هستند که توصیه میشود حداقل ۳ ماه ( سه ماه اول) پس از عمل جراحی استفاده شوند

بعد از انجام رینوپلاستی جای زخم در کدام مکان باقی خواهد ماند؟

عمل جراحی رینوپلاستی به دو روش متفاوت می‌تواند انجام شود، با استفاده از روش باز و بسته. در رینوپلاستی بسته یا ایندونایال رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی ایندوناسال) عمل جراحی زیبایی شما به بریدگی در درون سوراخ بینی محدود خواهد بود.

این روش اثری از زخم پوستی که قابل‌ مشاهده باشد از خود به ‌جا نمی‌گذارد. در روش باز رینوپلاستی لازم خواهد بود یک برش کوچک بین سوراخ بینی به ‌طرف زیر بینی ایجاد کرد. این روش دسترسی بیشتر به نوک بینی و همچنین به زیر و میان و ثلث بینی را امکان‌پذیر خواهد ساخت.

هنگامی‌که جای زخم بر روی بافت ایجاد شود ابتدا بر روی محل این برش‌ها نمود پیدا می‌کند اما در صورتی ‌که آن‌ها مراقبت نشوند جای زخم‌ها قابل‌ملاحظه‌تر می‌گردد.

بیماری که تشکیل اضافی جای زخم روی بافت را بعد از رینوپلاستی تجربه می‌کند این احتمال برای آن وجود خواهد داشت که در اطراف ناحیه بینی نیز گسترش یابد.


حتما بخوانید: رژیم غذایی بعد از جراحی بینی


پیشگیری و درمان جای بخیه

ممکن است چند هفته طول بکشد تا پوست التیام پیدا کند و شاید یک سال برای التیام کامل بینی لازم باشد. مراقبت صحیح بعد از عمل برای هر عملی ضروری است بنابراین اطمینان حاصل نمایید که تمام آموزش‌های پس از عمل از جمله اینکه چگونه از جای زخم بهترین مراقبت را انجام دهیم کاملاً آگاه شده‌اید.

جراحان زیبایی توصیه می‌کنند که بیماران در زمان التیام یافتن بینی تا آنجا که می‌توانند از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنند. استفاده از آفتاب‌گیر وقتی تابش نور خورشید خیلی شدید است و رعایت عوامل حفاظت در برابر نورخورشید (SPF) وقتی در هوای آزاد هستید ضروری می‌باشد.

سرمای فشرده به بینی ضربه‌ی آهسته‌ای می‌زند که به کاهش ورم پس از فرایند کمک می‌کند، اما کاهش میزان جای زخم را متوقف خواهد کرد.

چگونه می‌توان جای زخم روی بافت را کاهش داد؟

اگر شما تجربه‌ی ایجاد تشکیل اضافی جای زخم روی بافت را بعد از انجام عمل رینوپلاستی دارید، راه‌هایی وجود دارد که شما با انجام آن می‌توانید آن را کاهش دهید و نتایج طبیعی‌تری دست یابد.

صحبت با جراح زیبایی درباره‌ی گزینه‌های موجود که ممکن است شامل تزریق نوع خاصی از استروئیدها برای کاهش جای زخم روی بافت باشد. استروئید ها همچنین میزان ورم بینی را کاهش خواهند داد.


دکتر علی علوی راد

فوق تخصص جراحی پلاستیکــ و زیبایی

کانال تلگرام مطب دکتر علی علوی راد

کانال تلگرام دکتر علی علوی راد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *