تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

کورتون چیست؟

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی | کورتون گروهی از داروهای سنتزی یا ساخته شده به دست بشر است که می توان گفت تقریباً در بیشتر تخصص های پزشکی کاربرد دارد. این ماده التهاب در بدن را از طریق کاهش تولید برخی مواد شیمیایی خاص ، کنترل می کند. وقتی این ماده در دوز زیاد مورد استفاده قرار گیرد می تواند باعث کاهش فعالیت سیستم ایمنی شود.

کورتون دارای ساختاری شبیه کورتیزول ، هورمون تولید شده به طور طبیعی در بدن توسط غده فوق کلیوی می باشد. کورتیزول یک بازیگر و ایفای نقش کننده اصلی در دامنه وسیعی از فرایند های بیولوژیکی از قبیل متابولیسم ، واکنش ایمنی و استرس می باشد. با توجه به اینکه کورتون می تواند تورم را کاهش دهد ، بیشتر پزشکان برای کمک به فروکش کردن ورم بعد از عمل بینی ، تزریق این ماده با دوز مشخصی را به بینی توصیه می کنند.


مطالب آموزشی و خواندنی دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان | تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

استروئید ها جهت استفاده برای کمک به کاهش دادن التهاب و تورم ، دارای دامنه بسیار متنوعی می باشد. کورتیزون ، رایج ترین مثال در خانواده کورتیکواستروئیدها می باشد که در حوزه های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در حوزه رینوپلاستی و جراحی بینی ترمیمی ، چندان گزینه مورد ترجیح نمی باشد. در حوزه عمل جراحی زیبایی بینی ، اغلب تریامسینولون یا استات متیل پردنیزولون توصیه می شود. این محصولات کورتیکو استروئید های سنتزی هستند که در سطح تجاری در غلظت های مختلف موجود می باشند. غلظت های قابل استفاده تزریق آمپول کورتون بدون بر جای گذاشتن عوارض ، توسط پزشک ، تشخیص داده می شود.

کورتون باید چند بار بعد از جراحی ، تزریق شود؟

شرایط بینی بیمار بعد از عمل جراحی ، فاکتور تعیین کننده تعداد دفعات نیاز به انجام تزریق می باشد. تزریق کورتون در افراد دارای پوست بینی ضخیم یا افرادی که تحت عمل ریویژن قرار می گیرند ، اغلب مورد نیاز می باشد.

در برخی بیماران ، تنها یک بار تزریق آمپول کورتون برای دستیابی به هدف مورد نظر کفایت می کند و در برخی دیگر این فرایند باید در یک فاصله زمانی ۴ الی ۶ هفته ای تکرار شود. بهترین جراح بینی بر اساس صلاحدید خود ، در خصوص تعداد دفعات مورد نیاز و فاصله زمانی بین هر مرحله تزریق ، تصمیم گیری های لازم را انجام خواهد داد.

چه کسانی داوطلب ایده آل تزریق کورتون بعد از عمل محسوب می شوند؟

افرادی که به عنوان کاندیدای ایده آل برای تزریق آمپول کورتون بعد از عمل محسوب می شوند ، اغلب دارای ویژگی های زیر می باشند:

  1. بیمارانی که پوست بینی آن ها ضخیم بوده و تورم در برابر فروکش کردن در آن ها ، سرسختی زیادی از خود نشان می دهد.
  2. افرادی که طبق تشخیص پزشک ، روند فروکش کردن تورم در بینی آنها بعد از عمل ، طبق انتظار نبوده و به آرامی پیش می رود نیز باید تزریق کورتون انجام دهند.
  3. افرادی که قبلاً تحت عمل اولیه دماغ قرار گرفته اند.

آمپول کورتون به کدام ناحیه بینی تزریق می شود؟

تعیین محل مناسب برای تزریق نکته ای است که پزشک بعد از انجام معاینات لازم ، درخصوص آن تصمیم گیری می کند. برای مثال ، گاهی تورم در نوک بینی متمرکز است و گاهی پل بینی دچار تورم شدید است. بعد از تشخیص ناحیه مورد نیاز به تزریق ، برای مهار تورم در آن ناحیه بخصوص ، تزریق با دوز مناسب انجام می پذیرد.

آیا تزریق کورتون بعد از رینوپلاستی برای همه بیماران ضروری است؟

در برخی از بیماران ، شکل بینی بعد از سپری شدن دوره نرمال ، بدون نیاز به کورتون ، به سطح استاندارد خود می رسد و در نتیجه هیچ ضرورتی برای تزریق وجود نخواهد داشت. در برخی بیماران دیگر ، که اغلب دارای پوست بینی ضخیم هستند یا تحت عمل ثانویه قرار گرفته اند و دامنه تورم در بینی آنها وسیع بوده و فرایند فروکش کردن آن به کندی پیش می رود ، انجام می پذیرد.

درد تزریق کورتون به بینی

در خصوص درد تزریق کورتون به بینی باید بگوییم که آستانه تحمل درد در افراد مختلف ، متفاوت است. برخی بیماران از این فرایند بعنوان یک تجربه بدون درد یاد کرده و برخی آن را یک تجربه دردناک می دانند.

جراح بینی اصفهان | تزریق کورتون بعد از جراحی بینی .

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

برخی نکات به عنوان توصیه های بعد از تزریق کورتون از سوی جراح بینی به بیمار توصیه می شود که رعایت آنها در دستیابی به یک نتیجه مطلوب الزامی می باشد:

  • در طول یک ماه بعد از تزریق ، از انجام فعالیت های ورزشی و فیزیکی سنگین خودداری کنید.
  • از مصرف داروهای ضد التهاب از قبیل آسپرین ، خودداری کنید.
  • در طول دو روز اول بعد از تزریق ، از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • از لمس کردن بینی خودداری کنید.
  • سر خود را به سمت پایین نیاورید.

مزایای تزریق کورتون به بینی

جراحی زیبایی بینی یک فرایند ظریف است که در یک اندام ظریف به نام بینی انجام می شود. این اندام ظریف در طول فرایند دستخوش تغییرات زیادی می شود و پوست بینی به طور کامل کنار زده شده و بافت های غضروفی و استخوانی تحت ضرباتی برای تغییر شکل داده شدن قرار می گیرند که شاید برای اندام ظریفی مثل بینی ، بسیار سنگین باشد. خلاصه مطلب اینکه بینی بعد از جراحی بسیار حساس و آسیب پذیر است و تورم نمود خارجی تلاش بدن برای بهبود دادن این عضو آسیب دیده است.

بیماران دارای پوست بینی نازک ، فرایند بهبود را با سرعت بیشتری سپری کرده و پوست نازک در آنها به فروکش کردن تورم کمک می کند. ولی در بیماران دارای پوست بینی ضخیم ، فرایند فروکش کردن تورم ، چندان رضایت بخش پیش نمی رود. اینجاست که کورتون به کمک می آید و خود را در فرونشاندن بخشی از این تورم سر سخت در بینی ، سهیم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.