تغذیه مناسب بعد از جراحی زیبایی بینی

تغذیه مناسب بعد از جراحی زیبایی بینی

زمانیکه برای جراحی راینوپلاستی آماده شدیم و روز جراحی مشخص شد، جراح شما داشتن تغذیه سالم قبل از جراحی را توصیه می کند. رعایت توصیه های پزشک به کم نمودن خطرات و پیچیدگی هایی در حین عمل بینی را کمک می کند. همچنین رعایت تغذیه مناسب به افزایش سریع روند بهبودی بعد از عمل زیبایی بینی کمک شایانی می کند.

چگونه یک تغذیه مناسب می تواند روند بهبودی بعد از عمل بینی را افزایش دهد

بعد از هرگونه عمل جراحی، بدن انسان مشغول به ترمیم زخم ها و بریدگی ها نموده تا از عواملی که سبب بوجود آمدن عفونت می شوند جلوگیری کند. افراد می توانند با فراهم نمودن مواد مغذی مورد نیاز بدن از این فرآیندها حمایت کنند. بطور عمومی، شما باید از خوردن غذاهای فرآوری شده خودداری نماید. میوه ها و سبزیجات برای بدن یک جریان یکسانی از ویتامین ها و مواد معدنی را تامین خواهند نمود. گوشت و چربی سالم به بدن تان انرژی می دهند و پروتیئن سبب نگهداشتن متعادل وزن و میزان انرژی بدن می شود. این خوراکی ها در کنار یکدیگر سبب کاهش ابتلا به عفونت و به فرآیند بهبودی بدن سرعت می بخشند.

قبل از جراحی زیبایی بینی

بخاطر داشته باشید که به مدت ۸ ساعت قبل از عمل بینی باید از خوردن و آشامیدن بپرهیزید و معده خود را خالی نگه دارید. در غیراینصورت خطرات و اتفاقات ناگواری در حین جراحی شما را تهدید خواهد نمود که معمولا بیمارنی که به این موضوع توجه نمی کنند در هنگام بیهوشی استفراغ نموده و امکان خفگی تهدیدشان می کند. اگر که شما بیماری دارید که باید قرص یا دارویی مصرف کنید حتما آنرا با پزشک خود مطرح کنید تا از پیشامدن اتفاقات ناگوار در حین جراحی جلوگیر کنید.

درست بعد از جراحی: خوردن آشامیدنها و غذاهای آبکی

بعد از اتمام جراحی بینی، بیماران به مدت ۱ تا ۲ ساعت اجازه خوردن و آشامیدن ندارند تا روند ریکاوری آنها طی شود، بعد از طی شدن این مدت می توانید خوردن آب میوه های نظیر انبه، آناناس، هلو و غیره را شروع نماید. بعد از اینکه از کلینیک یا بیمارستان مرخص شدید می توانید غذای آبکی نظیر سوپ را میل کنید. تا یک هفته به خوردن آب میوه و غذاهای آبکی ادامه دهید. آب میوه آناناس تازه نیز به رفع و کاهش آثار کبودی کمک چشمگیری می کند و به شدت توصیه میشود. شما می توانید از آب سیب و هویج بصورت تازه استفاده کنید.

حتما غذا بخورید!

همانطور که در بالا اشاره کردیم بدن برای تامین انرژی خود نیاز به خوردن غذای مناسب و مقوی دارد.متاستفانه بعد از جراحی برخی به اشتباه از این فرصت که نمی توانند غذا بخورن برای کاهش وزن استفاده می کنند که سبب ضعف بدنی و مشکلات زیاد و کند شدن زمان بهبودی بیمار را خواهد داشت. برای گرفتن یهترین نتیجه از جراحی زیبایی بینی، تغذیه مناسب را فراموش نکنید. برخی از بیماران نیز بعد از جراحی بدنبال غذاهایی جدیدی برای تقویت خود میگردنند، از امتحان نمودن اینگونه غذاها بشدت خودداری نماید زیرا امکان دارد با هضم آنها دچار مشکل شده و مشکلاتی را برایتان به همراه داشته باشد. لطفا از خوردن غذاهایی که قبلا آنها را نخورده اید پرهیز کنید.

فیبرها را فراموش نکنید.

اگرچه بهتر است به خوردن غذاهای نرم و آبکی در یک هفته ابتدایی ادامه دهید، بسیار مهم است که از دریافت مقدار مناسب فیبر مخصوصا در هفته های ابتدایی به بدنتان مطمئن باشید. بدلیل مصرف داروها، عدم تحرک کافی، و تغذیه نامناسب بعد از جراحی، یبوست در بین بیماران بسیار شایع میباشد. انواع فیبرها می توانند در درمان یبوست موثر باشند. میوها نرمی نظیر، هلوها، توت ها، بلغور جوی دو سر منابع سرشاری از فیبر هستند. شما همچنین می توانید از سبزیجات پحته شده نظیر هویج استفاده کنید. خوردن آب کرفس که حاوی فیبر بالایی است موجب رفع و کاهش کبودی صورت می شود و همچنین تورم بینی را کاهش می دهد.

مراقب دمای غذاها باشید

بهتر است دماهای غذاهای خود بعد از جراحی زیبایی بینی را کنترل نماید. خوراکی های خیلی داغ یا خیلی سرد می توانند برای شما آزار دهنده باشد یا حتی بدتر باشند. برای کاهش سوختگی ناگهانی دهان خود در حالیکه دوره نقاهت خود را طی می کنید، بهتر است در هفته های اول سوپ ها را با دمای ملایم میل نماید. اما خوراکی سرد با اینکه دهان شما را نمی سورانند، می توانند به دندانها یا قسمت های دیگر دهان آسیب بزنند، که همین دندان درد سبب بوجود آمدن سردرهای شدید و آزار دهنده برایتان می شود.

از خورن خوراکی های سفت که نیاز به جویدن دارند بپرهیزید

قبل از عمل زیبایی بینی، در حالیکه غذایتان را میجوید، مخصوصا غذاهای سفتی نظیر کباب، گز یا حتی یک تکه آدامس، دستان خود را بر روی بینی تان بگذارید. متوجه خواهید شد که بینی تان در هنگام جویدن به آرامی حرکت می کند. در شرایط خاصی که بینی در حال بهبود بعد از جراحی زیبایست، یک حرکت کوچک نیز کافی است تا نتیجه مطلوب بعد از جراحی حاصل نشود. بخاطر داشته باشید که در خوردن غذاهای نرم هیچ محدودیتی ندارید وش شما می توانید انواع متنوعی از آنها را میل کنید. اما باید از خوردن غذاهی سفت اجتناب نماید.

از نوشیدن آشامیدنی هایی حاوی کافیین بپرهیزید

از نوشیدن آشامیدنی هایی که دارای کافئین و یا سودا هستند به مدت چند روزی بعد از جراحی خودداری نماید. زیرا کافئین سبب افزایش فشار خون می شود که می تواند در روند بهبودی برای برخی بیمارن مشکل ساز باشد.

در پایان به این نکته اشاره می کنیم که بیماران کمی با یکدیگر متفاوت هستند، بهتر است که از جراح پلاستیک خود درباره نوع تغذیه بعد از جراحی زیبایی بینی سوال کنید و درباره مصرف خوراکی هایی که باید یا نباید مصرف کنید و مدت زمان اجتناب از مصرف برخی خوراکی ها آگاهی کامل را داشته باشید. در پایان مقاله بطور خلاصه باید و نباید های تغذیه بعد از جراحی زیبایی بینی آورده شده است.

تغذیه مناسب بعد از جراحی زیبایی بینی

بنابراین خوراکی هایی که نباید در هفته اول مصرف شوند:

 • ١.از خوردن غذاهای سفت تا زمانیکه پزشک مصرف آنها را آزاد کند، خودارری نماید.
 • ٢.از خوردن آشامیدنیهایی که با هضم آنها مشکل است نظیر شیر پرهیز کنید.
 • ٣. از مصرف ادویه هایی نظیر فلفل و خوردن غذاهای تند اجتناب کنید.
 • ۴.از خوردن غذاهای عجیب و غریب و جدید که قبلا نخورده اید بپرهیزید.
 • ۵.برای نوشیدن مایعات به هیچ عنوان از نی استفاده نکنید.
 • ۶.از گاز زدن انواع ساندویچ، میوه ها بپرهیزید.
 • ٧.از نوشیدن مواد کافئین دار بپرهیزید.
 • ٨.از آشامیدن آب میوه های اسیدی نظیر آب پرتقال اجتناب کنیم.
 • ٩.از مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد بپرهیزیم.

بنابراین خوراکی هایی که باید در هفته اول مصرف شوند:

 • ١.غذاهای نرم نظیر انواع سوپ، سیب زمینی آبپز، انواع پوره، ماست، بلغور جو، و غیره مصرف کنید.
 • ٢.آب میوه های طبعیی نظیر آب آناناس، هویج، سیب، انبه مصرف کنید.٣.آب به میزان لازم مصرف کنید.
 • ۴.سبزیجات مانند هویج کاملا پخته، آب کرفس که برای کاهش تورم عالیست مصرف کنیم.
 • ۵.دمای غذاها ملایم باشد.

دکتر علی علوی راد

فوق تخصص جراح پلاستیک اصفهان

جراح بینی اصفهان

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری و تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها برای اقای دکتر ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *