راهکارهای کاهش تورم طولانی بعد از جراحی بینی

تورم طولانی بعد از جراحی بینی

در این مقاله با شما هستیم تا راهکاری برای کاهش تورم طولانی بعد از جراحی بینی در اختیار شما قرار دهیم ، با ما همراه باشید :

تورم در جراحی بینی دو فاز دارد فاز اولیه و فاز تاخیری. تورم اولیه در جراحی بینی در چهار هفته اول رخ می دهد. بهترین راه کم کردن ادم و تورم اولیه عمل بینی، کمپرس یخ در ۷۲ ساعت اولیه است. همچنین بالا بردن سر و چسب زدن و اجتناب از مصرف نمک و غذاهای پر نمک بسیار موثر است.

ورم تاخیری در طول سال اول بعد عمل بینی رخ می دهد. (در جراحی بینی ترمیمی این ادم طولانی تر هم می باشد) و در واقع حاصل تشکیل جوشگاه یا همان اسکار می باشد. در موارد خاص تزریق کورتون در کنترل تولید اسکار زیاد در بعضی از نقاط بینی موثر است.

جراح بینی اصفهان | مراقبت های ورم چشم بعد از جراحی بینی | جراح پلاستیک اصفهان


با ما همراه باشید با مطالب پیشنهادی و آموزنده دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :


در تجربیات دکتر علی علوی راد ، یکی از بهترین جراح بینی اصفهان ، شایعترین کاربرد تزریق کورتون کم کردن ورم در سوپراتیپ یا همان نقطه بالای نوک بینی است که به علت تولید اسکار زیاد در فضای مرده بین پوست و قاب غضروفی استخوانی ایجاد می شود.

(مثلا در بیماران مرد با پوست ضخیم و یا رینوپلاستی ترمیمی) در این بیماران جراح بینی از محلول تریامسینولون در ترکیب با لیدوکایین در نسبت یک به یک که با سرنگ انسولین به فضای سوپراتیپ تزریق می شود استفاده می کند. این تزریق باید در سطح باشد نه در عمق و از تزریق عمیق (در عمق و زیر درم) باید اجتناب شود زیرا باعث کمی رنگدانه های پوست و از بین رفتن بافت پوست و زخم می شود.

در تجربیات دکتر، ۳ تا ۵ میلیگرم تریامسینولون در ناحیه دچار مشکل تزریق می شود. ممکن است تزریق کورتون در هفته اول بعد عمل انجام شود. تکرار تزریق معمولاً در فواصل ۴ تا ۶ هفته برحسب نمای بالینی انجام می شود. تزریق زیاد کورتون باید به دلیل آسیب به قوام پوست و افزایش شفافیت اپیدرم و دیده شدن غضروف زیرین اجتناب شود.

جراح بینی اصفهان | کاهش تورم پس از جراحی بینی | جراح بینی اصفهان | دکتر علی علوی راد

نکات تورم طولانی بعد از جراحی بینی

  1. چسب زدن هم در کاهش ورم اولیه و هم ورم تاخیری موثر است.
  2. بعد از دوماه که بیمار چسب عمل بینی را بر می دارد باید بیمار در طول شب چسب بزند.
  3. این موضوع ممانعت از تجمع ورم وفتی بیمار دراز می کشد به خصوص ناحیه سوپراتیپ میکند.
  4. چسب زدن بخصوص در دو هفته اول بعد برداشت اسپلینت مفید است.
  5. اگر چسب باعث حساسیت پوست در جراحی بینی شود چسب زدن متوقف می شود و بیمار از کرم هیدروکورتیزون سه بار در روز تا حل مشکل خارش و التهاب استفاده می کند.
  6. همانطور که ورم در زیر جلدی و قسمت بیرونی رخ می دهد در قسمت داخلی و مخاطات بینی هم ورم داریم.
  7. اکثر بیماران درجاتی از ورم گذرا که در طول دو تا سه هفته اول بعد عمل بینی حل می شود دارند.
  8. معاینه داخل بینی در طول سه هفته اول بعد عمل بینی سخت است و بیمار تحمل نمی کند.
  9. بیشترین بهبود تنفسی به علت ورم سه تا چهار ماه بعد از جراحی زیبایی بینی رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.