جراحی توربینوپلاستی

 جراحی توربینوپلاستی (Turbinoplasty)

جراحی توربینوپلاستی نوعی از عمل بینی است که طی آن استخوان توربینه تحتانی با حفظ حداکثري مخاط کوچک برداشته می شود و البته بعضی اوقات مقداري از مخاط نیز برداشته می شود. انسداد راه هوایی بینی گاهی ناشی از بزرگی دائم شاخک هاي بینی، به خصوص، شاخک هاي تحتانی است، هر چند که این امر گاهی به علت بزرگی شاخک هاي میانی بینی نیز رخ می دهد. بنابراین توربینوپلاستی ممکن است تحتانی یا میانی باشد. امروزه برداشتن کامل شاخک هاي بینی عملی منسوخ و بسیار پرعارضه تلقی می شود.

به همین دلیل روش هاي متنوع توربینوپلاستی جایگزین جراحی هاي توربینکتومی شده است. بزرگی بیش از حد شاخک تحتانی ممکن است دوطرفه یا یک طرفه باشد. شاخک تحتانی بینی داراي گیرنده هاي ویژه اي در قدام خود است که فیدبک تنفسی مطلوبی را در هنگام عبور هوا ایجاد می کند. به علاوه، در فیزیولوژي بینی شامل تصفیه، رطوبت و گرم کردن هواي ورودي به بینی نقش مهمی دارد. در تمام انواع توربینوپلاستی لازم است تا حد امکان مخاط پوشاننده شاخک هاي بینی حفظ شود.

دو روش عمده توربینوپلاستی تحتانی شامل جراحی زیرمخاطی و توربینوپلاستی به کمک امواج کاهش دهنده حجم مانند لیزر و رادیوفرکانس است. توبینوپلاستی میانی اکثرا به علت بزرگی بیش از حد شاخک میانی در اثر هوادار شدن آن موسوم به کونکا بولوزا انجام می شود. در این نوع توربینوپلاستی به استفاده از اندوسکوپ، لایه لترال شاخک میانی بینی برداشته می شود.
روش هاي مختلفی براي انجام توربینوپلاستی در صد سال اخیر پیشنهاد شده است
ولی هنوز یک روش قطعی براي توربینوپلاستی در جراحی بینی وجود ندارد


مطالب پیشنهادی :

عمل بینی گوشتی بازگشت دارد؟

جراحی بینی استخوانی اصفهان

مزایای جراحی بینی باز

جراح پلاستیک اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *