جراحی پیشانی برجسته

بررسی جراحی پیشانی برجسته

امروزه جراحی پیشانی ناندرتال از طریق جراحی لیفت باز انجام می شود. از آنجا که دیواره سینوس پیشانی باید تغییر شکل داده شود، با لیفت آندوسکوپی نمی توان شکل پیشانی را اصلاح کرد.

پیشانی قسمت عمده ای از صورت است و تا یک سوم سطح کل آن را اشغال می کند. قسمت بالای پیشانی و وضعیت خط مو در زن و مرد بسیار متفاوت است. قسمت پایین پیشانی توسط ابروها و استخوان های ابرو (که برجستگی های استخوان جمجمه در بالای چشم است) ، مشخص می شود.

شکل استخوان پیشانی (میزان تحدب) و برجستگی های ابرو به تفاوت ظاهر مردانه یا زنانه کمک می کند. پیشانی بلند به دلیل متغییر بودن خط رویش جلوی مو در مردان قابل قبول است. برجستگی استخوان پیشانی در بالای چشم، معروف به برجستگی ابرو است که در مردان بیشتر مشخص است.

برآمدگی پیشانی در قسمت ابرو می تواند بیش از حد و نامتعارف باشد، در نتیجه باعث ظاهری برجسته یا ناندرتال در پیشانی گردد. بیرون زدگی ابرو در مردان باید به اندازه ای باشد که اختلاف سطح محسوسی بین برجستگی ابرو و استخوان پیشانی بالای آن ایجاد شود.

این برجستگی پیشانی همچنین ممکن است تا سطح جانبی پیشانی نیز کشیده شده باشد. در اکثر زنان تقریباً برجستگی پیشانی در قسمت ابرو قابل تشخیص نیست زیرا جلوی پیشانی آنها نسبتاً صاف است و به سمت خط رویش موها گرد شده است. هنگامی که بین برجستگی ابرو و استخوان عمودی پیشانی در بالای آن اختلافی نباشد، این ناهمواری باید کاملا نامحسوس باشد.

جراحی پیشانی برجسته | جراح پلاستیک اصفهانراهکارهای درمانی برای پیشانی ناندرتال چیست؟

هیچ درمانی برای درمان تدریجی پیشانی ناندرتال وجود ندارد. مدیریت بر درمان بیماری های زمینه ای یا کاهش علائم مؤثر است. پیشانی برجسته معمولاً با افزایش سن بهبود نمی یابد. در این حال، در بیشتر موارد بدتر هم نخواهد شد.جراحی زیبایی می تواند در درمان بسیاری از ناهنجاری های صورت مفید باشد.

برای انجام جراحی اصلاح پیشانی حدود ۲-۳ ساعت طول زمان احتیاج است و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. روش انجام جراحی براساس وضعیت بیمار و علت جراحی (کاهش برآمدگی های پیشانی، اصلاح انحنای پیشانی و اصلاح فرورفتگی استخوان پیشانی و …) متفاوت است. اما به طور کلی ، برای رسیدن به استخوان جمجمه در بالای ابروها ، برشی از روی یا پشت خط مو ایجاد می شود و با توجه به آناتومی و وضعیت بیمار یا استخوان جمجمه تراشیده می شود و یا از ایمپلنت استفاده می گردد. سپس در محل جراحی بخیه زده می شود. این جراحی را می توان با سایر جراحی های پلاستیک ترکیب کرد تا بهترین نتایج زیبایی حاصل گردد.

چه عواملی باعث ایجاد پیشانی برجسته (پیشانی ناندرتال) می شود؟

پیشانی برجسته می تواند تحت تأثیر شرایط خاص هورمون های رشد در دوران کودکی ایجاد شود. همچنین ممکن است در بعضی از انواع کم خونی شدید که باعث افزایش (اما بی فایده)، تولید سلولهای قرمز خون توسط مغز استخوان می شود ، دیده شود.

آکرومگالی یکی از دلایل اصلی برجستگی پیشانی است. این یک اختلال مزمن است که منجر به تولید بیش از حد هورمون رشد می شود. استخوان جمجمه، بینی، آرواره و انگشتان دست و پا افراد مبتلا به آکرومگالی بزرگتر از حد طبیعی است.

سایر علل احتمالی برجستگی پیشانی (پیشانی ناندرتال) عبارتند از:

 • استفاده از داروی ضد تشنج (تری متادیون) در دوران بارداری
 • سندرم بازال سل نووس
 • سیفلیس مادرزادی
 • ﮐﻠﯿﺪوﮐﺮاﻧﯿﺎل دﯾﺴﭙﻼزی
 • سندرم راسل-سیلور
 • سندرم روبنشتاین-طیبی
 • سندرم فایفر
 • سندرم هورلر یا هارلر
 • سندرم کروزون
 • راشیتیسم
 • رشد غیر طبیعی در پیشانی یا جمجمه
 • انواع خاصی از کم خونی مانند تالاسمی ماژور (بتا تالاسمی)
 • ناهنجاری در ژن های PEX1 ، PEX13 و PEX26 نوزاد نیز می تواند باعث ایجاد برجستگی پیشانی شود.

چه کسی کاندید مناسبی برای جراحی اصلاح پیشانی است؟

پیشانی ناهموار: کسانی که پیشانی ناهموار یا برجسته دارند.

 پیشانی صاف یا پیشانی مقعر: کسانی که پیشانی آنها تحدب طبیعی ندارد و یا حتی دارای فرورفتگی است و ظاهری توخالی دارد.

پیشانی بلند: فاصله پیشانی تا خط رویش مو خیلی زیاد باشد.

برآمدگی های ابرو: پیشانی در نزدیکی ابروها دارای برجستگی استخوان بیش از حد باشد، که باعث می شود پیشانی از نظر ماهیت بسیار زاویه دار باشد.

Frontal bossing اصطلاحی پزشکی است که برای توصیف پیشانی برجسته استفاده می شود و همچنین اغلب با برجستگی ابرو همراه است.

| اینستاگرام دکتر علی علوی راد –  جراح پلاستیک اصفهان|


بیشتر بخوانید:

انواع عمل جراحی لاغری

جراحی لیپوابدومینوپلاستی برای کانتور شکم

روش های ابدومینوپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *