دلایل جابجایی غضروف بعد از جراحی بینی

بررسی دلایل جابجایی غضروف بعد از جراحی بینی

یکی از مشکلات شایعی که زیباجویان ممکن با آن مواجه شوند، جابجایی غضروف بینی بعد از عمل است. این موضوع از دلایل اصلی نگرانی بیمار از نتیجه عمل بوده تا جایی که گاهی نسبت به دکتر جراح پلاستیک خود بدبین هم می‌شوند. از این رو برای رفع این نگرانی‌ها، در این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان دلایل جابجایی غضروف بعد از جراحی بینی را بررسی می کنیم.

به عقیده اغلب پزشکان، رینوپلاستی یکی از پرچالش‌ترین عمل‌های زیبایی در دنیا به شمار می‌آید. چرا که در آن دکتر جراحی بینی با عضوی متشکل از انواع بافت‌ها به همراه استخوان سروکار دارد. این که بتواند طوری عمل کند که با وجود دستکاری این بافت‌ها، شکل و ساختار نهایی بینی طبیعی و زیبا باشد،کاری سخت است و مهارت و تسلط بالای جراح را می‌طلبد.

یکی از مهم‌ترین این بافت‌ها تغییر و اصلاح آن در زیبا شدن بینی نقش اصلی و اساسی را دارد، غضروف بینی است. هر گونه جابجایی و برداشت اشتباه از غضروف‌ها سبب می‌شود که انواعی از ناهمواری روی بینی بعد از عمل به وجود آید که ترمیم و تصحیح آن گاهی دشوار و پیچیده‌تر از عمل اولیه است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است در ابتدا کمی با آناتومی بینی و محل قرار گیری غضروف‌ها بیشتر آشنا شوید.

انواع مختلف غضروف بینی

ساختار بینی انسان به گونه‌ای طراحی شده که قسمت فوقانی بینی را استخوان و در بخش پایینی آن غضروف قرار گرفته و در انتها هم چند لایه‌ پوست آن را پوشانده است. در بیشتر جراحی‌های بینی هدف اصلی اصلاح غضروف‌ها و در برخی از موارد تغییر در استخوان تیغه بینی است. این غضروف‌ها عبارتند از:

 • غضروف تیغه بینی
 • غضروف جانبی
 • غضروف آلار کوچک‌تر
 • غضروف آلار بزرگ‌تر

علل جابجایی غضروف بینی بعد از رینوپلاستی

در جراحی، دکتر پوست، مو و زیبایی سعی می‌کند با استفاده از تکنیک‌های جراحی از طریق تغییر، تقویت، جابجایی و کاهش این غضروف‌ها، علاوه بر بهبود تنفس، زیبایی را به فرم بینی بدهد. نکته مهم این که برای جلوگیری از جابجایی غضروف بینی بعد از عمل، باید آن‌ها در جای خود ثابت بماند. اما گاهی بر اثر یکی از دلایل زیر این اتفاق نمی‌افتد و در اصطلاح غضروف بینی جابجا می‌شود.

درمان برآمدگی استخوان بینی بعد از جراحی | جراح بینی اصفهان | دکتر علی علوی راد |

ماساژ غیر اصولی بینی

ماساژ درمانی یکی از راه‌های از بین برنده تورم پس از جراحی است که اگر به صورت اصولی و درست انجام نشود، می‌تواند سبب جابجایی غضروف بینی بعد از عمل شود. بنابراین توصیه می‌شود که از ماساژ خودسرانه بینی جلوگیری کرده و حتما شیوه صحیح این کار را از پزشک خود پرسیده شود.

اشتباه پزشکی

مهم‌ترین علت این امر را باید در ضعف و اشتباه جراح بینی دانست. چرا که امروزه انواعی از متدها و روش‌های نوین جراحی بینی در دنیا به وجود آمده که اگر جراح حرفه‌ای و کاربلد باشد امکان بروز چنین اشتباهات و عوارضی تقریبا غیرممکن است.

در برخی از موارد مشاهده شده که پزشک به دلیل اصرار بیمار به مدل خاصی یا تکنیک اشتباه و یا عدم آگاهی، اقدام به برداشتن یا تغییر فراوان و غیر استاندارد غضروف بینی کرده است. این امر سبب می‌شود که ساختار بینی ضعیف شده و غضروف‌ها ثابت نماند و نتیجه کار جابجایی غضروف شود.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

عدم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل

به جرات می‌توان گفت بیشتر مشکلات و عوارض پس از عمل، اگر مربوط به جراح نباشد، به علت انجام ندادن یا سهل‌انگاری در رعایت مراقبت‌های توصیه شده بعد از جراحی است. زیرا تا چند ماه پس از عمل، ساختار بینی بسیار شکننده و ضعیف است. در نتیجه کوچکترین بی‌احتیاطی یا ضربه می‌تواند سبب تغییر در شکل یا بروز مشکلاتی شود.

بنابراین لازم است تا زمانی که بینی استحکام و مقاومت اولیه خود را به دست آورد، مواظب بود که حادثه‌ای برای آن اتفاق نیفتد. زدن عینک، فشار دادن، ضربه، تصادف یا هر آسیب دیگر از جمله مواردی هستند که می‌توانند سبب جابجایی غضروف یا تغییر شکل بینی پس از عمل شوند.

در اینجا نباید فراموش کرد که ممکن است، تورم غضروف‌ها با جابجایی آن‌‌‌ها اشتباه گرفته شود. اما این طور نیست. در هنگام جراحی به خاطر برش و دستکاری غضروف، واکنش‌های اتفاقی می‌افتد که طبیعی است و همین ورم‌ها سبب شده‌اند که به نظر برسد غضروف در جای خودش نیست یا بینی کج شده است. اما بعد از خوابیدن ورم و مشخص شدن شکل اصلی بینی، دیگر خبری از این مشکلات نباشد.

علائم جابجایی غضروف بینی بعد از عمل

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان به جابجایی غضروف بینی پس از عمل پی برد. مهم‌ترین این راه‌ها عبارتند از:

 • احساس درد با لمس کردن بینی
 • تغییر شکل بینی در یک ناحیه (فرورفتگی، بیرون زدگی)
 • تورم بیش از اندازه در یک قسمت بینی
 • اختلال در تنفس
 • افزایش ترشح مخاط از بینی به ویژه در صورت استشناق متحرک‌های آلرژی‌زا
 • گاهی خونریزی بینی
 • کبودی در اطراف چشم‌ها و بینی

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

دلایل چرب شدن پوست بینی بعد از جراحی

درمان و رفع پل بینی

بیماری‌ها و مشکلات شاخک‌های بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *