رفع خط اخم و چین چروک پیشانی

اگر شما دوست ندارید که اخم کنید اما به دلیل وجود خطوط در بین پیشانیتان، اخمو نشان داده می‌شوید، در این صورت متوجه می‌شوید که خطوط اخم چه چالش بزرگی خواهد بود. خطوط اخم که بین ابروها ظاهر می‌شوند می‌توانند فارق از اینکه چقدر خوشحال هستید، موجب غمگین نشان دادن چهره‌ی شما شوند. همچنین ممکن است شما را دائماً خسته نشان دهند حتی اگر به خوبی استراحت کرده باشید. اگر از دست افرادی که مرتباً به شما می‌گویند “اخم‌هایت را باز کن”، خسته شده‌اید، روش‌های زیبایی متعددی وجود دارند که کمک می‌کنند تا با اثرات پیری مقابله کنید.

خطوط پیشانی، خطوط خنده، چین و چروک‌ها، خطوط اخم یا هرچه که آنها را می‌نامید، برجسته‌تر از خطوط ریز بوده و درمان موثر آنها دشوارتر می‌باشد. از آنجا که خطوط اخم نوعی چین و چروک می‌باشند، می‌توانید همان دلایل را برای ظهور نابهنگام آنها مقصر بدانید: قرارگیری در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن، وراثت و نوع پوست.

دلایل ایجاد خطوط اخم

متداول‌ترین علت ایجاد این خطوط با در نظر گرفتن واکنش پوست پیشانی به حالات مختلف چهره، فرایند طبیعی پیر شدن است.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید، سیگار کشیدن، برنزه کردن پوست و مصرف الکل همگی می‌توانند منجر به تسریع شکل‌گیری این خطوط و سایر چین و چروک‌ها بر روی صورت یک فرد شوند.

علت درمان خطوط اخم و چین و چروک پیشانی

خطوط اخم در بسیاری از افراد سبب ایجاد ظاهری عصبانی یا غمگین می‌شود که از ظاهر خوشایند صورت می‌کاهد. دلایل جسمی، عاطفی و اجتماعی برای درمان خطوط اخم و چین و چروک پیشانی عبارتند از:

 • بهبود ظاهر
 • افزایش اعتماد بنفس

درمان خط اخم

در نهایت انتخاب بهترین روش به نظر و تشخیص پزشک بستگی دارد. در جلسه مشاوره با پزشک روش‌های مختلف را برای شما شرح داده و بسته به نظر شما و تشخیص دکتر بهترین درمان انتخاب می‌شود. این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • تزریق ژل
 • تزریق چربی
 • تزریق بوتاکس
 • لیفت ابرو و پیشانی

تزریق ژل

تزریق ژل از جمله Juvederm یا Restylane موجب کاهش چین و چروک‌ها بصورت سریع و نسبتاً بدون درد می‌شود. این امر با پر کردن ماهرانه‌ی خطوط اطراف پیشانی عمل کرده و به صورت ظاهری بسیار صاف‌تر می‌دهد. محصولات متعددی در بازار وجود دارند و از مواد مختلفی چون کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، ژل اسید هیالورونیک یا پلی‌ال‌لاکتیک اسید (PLLA) ساخته شده‌اند. تزریق در مطب جراح انجام می‌شود و در نتیجه روشی سریع و راحت برای درمان خطوط اخم ارائه می‌گردد. در بسیاری از موارد، محصول شامل یک عامل بی‌حس کننده است تا درمان تا حد ممکن آسان شود. بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که نتایج این درمان‌ها حدود ۶ تا ۲۴ ماه ماندگار باشد.

تزریق بوتاکس

یک گزینه‌ی بسیار مناسب دیگر که بیماران می‌توانند برای از بین بردن خط اخم استفاده کنند، تزریق بوتاکس است. در طول سال‌های گذشته بوتاکس محبوب‌ترین روش غیر جراحی بوده است که بر روی بیمارانی انجام شده که خواهان نتایج مناسب بوده‌اند اما آمادگی یا تمایلی برای انجام جراحی نداشته‌اند. تزریق‌ها نسبتاً بدون درد هستند، اجرای آن چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد و بیماران می‌توانند انتظار مشاهده‌ی نتایج را بعد از حداکثر سه تا هفت روز داشته باشند. بوتاکس دارویی است که عضلات اطراف نواحی خط اخم را شل کرده و از انقباض عضلات جلوگیری می‌کند و در نتیجه پیشانی ظاهری صاف‌تر خواهد داشت. نتایج بوتاکس خط اخم می‌تواند در برخی موارد تا چهار ماه دوام داشته باشد.

تزریق چربی

تزریق چربی روشی نوین برای پر کردن تورفتگی‌های ناخواسته‌ی صورت، خطوط خنده، نقایص نامنظم خطوط صورت (ایجاد حفره‌ها پس از آکنه) و یا برای برجسته کردن لب‌های نازک و کوچک و از بین بردن خط اخم، می‌باشد. برخلاف پرکننده‌های با اثر کوتاه مدت از جمله Restylane و Juvederm، در تزریق چربی از بافت خود شخص که از ذخایر چربی اضافه در باسن، ران‌ها یا نواحی تحتانی شکم برداشت می‌شود، استفاده می‌گردد.

این تکنیک در خوش‌تراش کردن مجدد نامنظمی‌های خطوط صورت و بدن بسیار موفقیت‌آمیز عمل کرده است. میزان جذب تقریباً ۲۰ تا ۳۰ درصد در یک سال می‌باشد، هرچند این مقدار می‌تواند برای هر شخص متغیر باشد.

لیفت پیشانی

برخی بیماران ترجیح می‌دهند که راه‌حلی دائمی‌تر برای خطوط اخم خود انتخاب کنند و این امر بوسیله‌ی روش لیفت پیشانی قابل حصول است. در صورت تمایل، ابروها را نیز می‌توان همزمان تغییر مکان داد، هرچند، بسیاری از بیماران می‌خواهند با انجام لیفت پیشانی تنها خطوط اخم خود را از بین ببرند. در طول این روش، موقعیت عضلات اطراف نواحی پیشانی تغییر خواهد کرد بصورتی که خطوط اخم دیگر قابل مشاهده نمی‌باشند و نتایج به جای چند ماه، چندین سال ماندگار خواهند بود. بیماران باید در خاطر داشته باشند که اگر پیش‌تر از ژل‌ها یا بوتاکس استفاده کرده باشند، بهبودی آنها کمی طولانی‌تر خواهد بود.

حذف عضله‌ی چین‌دهنده‌ی ابرو

عضلات چین‌دهنده در زیر پوست قرار دارند که تقریباً در راستای ابروهای درونی هستند. عضلات جفت‌شده همراه با هم بصورت V شکل می‌باشند. زمانی که اخم می‎کنید، عضلات جمع می‌شوند و خطوط اخم عمودی (خطوط به شکل ۱۱) ایجاد می‌شوند که شبیه به یک آکاردئون در حالت فشرده است. حذف عضلات چین‌دهنده‌ی ابرو یک روش جراحی است که در واقع بخشی از عضله برداشته می‌شود و در نتیجه آن را ضعیف‌تر کرده و بی‌اثر می‌گردد. این عمل تاثیر یک روش دائمی برای از بین بردن خطوط اخم را دارد.

نکاتی برای پیش‌گیری از ایجاد خطوط اخم

برای پیش‌گیری از شکل‌گیری خطوط و چین و چروک در روی پیشانی، بهترین روش‌های موجود عبارتند از:

 • استفاده از کرم ضد آفتاب در مقابل نور خورشید
 • پرهیز از آفتاب‌گیری و برنزه کردن بیش از حد
 • پوشیدن کلاه لبه‌دار برای سایه انداختن بر روی پوست پیشانی
 • ترک کردن سیگار
 • مصرف الکل در حد اعتدال
 • مرطوب کردن منظم پوست
 • مصرف غذاهای سالم
 • نوشیدن آب به اندازه‌ی کافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *