رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی

بعد از رینوپلاستی از چه رژیم غذایی استفاده کنیم ؟

رژیم غذایی مناسب بعد از رینوپلاستی اولین گام در انتخاب یک رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی مربوط به زمان بعد از عمل و دقیقا بلافاصله بعد از عمل جراحی بینی می باشد.

احتمالا شما پس از انجام عمل بینی و بلافاصله بعد از آن پس از برگشت به منزل احساس گرسنگی خواهید داشت. در زمانی که تاثیر داروی بی هوشی و دارو های آرام بخش به تازگی از بین رفته است نیز امکان دارد که احساس گرسنگی به شما دست دهد.

در این مواقع استفاده از غذا های نرم با دمای ولرم که بدون مزه ی خاصی باشند توصیه می شود. سوپ های کم مزه می توانند در این دوران مناسب باشند.

توجه داشته باشید که در این بخش منظور و مقصود از غذا یا سوپ کم مزه در واقع پرهیز از غدا های به شدت شور یا به شدت ترش یا به شدت تند می باشد.

از دیگر مواد غذایی مفید پس از جراحی بینی که می توانید بلافاصله بعد از عمل و از بین رفتن اثر دارو های بی هوشی از آن ها استفاده کنید ماست و بلغور جو می باشد.

هم چنین سیب زمینی آب پز و سبزی جات پخته شده نیز مفید خواهند بود. میوه های نرم مانند هلو و توت و هم چنین موادد غذایی نرم حاوی فیبر برای شما مفید خواهند بود.

در هنگام خوردن سوپ ها حتما از قاشق های کوچک استفاده کنید و به فک خود فشار وارد نکنید. در انتخاب سوپ ها دقت داشته باشید که خوردن سوپ هایی که دمای آن ها ولرم می باشد مناسب است و از خوردن سوپ های خیلی داغ به شدت بپرهیزید زیرا غذا هایی که دمای بسیار بالا یا بسیار پایینی دارند مخاط دهان و مری را تحریک می کنند که این اتفاق موجب خونریزی بینی شما خواهد شد.


مطالعه بیشتر: قبل از جراحی رینوپلاستی از خود بپرسید ؟؟؟


 

مصرف غذاهای نرم

مصرف غذا های نرم را می توانید تا زمانی که احساس می کنید برای تان مفید است ادامه دهید و سپس غذا های دیگر را نیز به رژیم غذایی بعد از عمل بینی تان اضافه کنید.

اغلب پزشکان توصیه می کنند که تا سه هفته پس از عمل بینی خوردن مواد غذایی نرم و آبکی را ادامه دهید اما در این باره باز هم با پزشک خود مشورت کنید.

دلیل مناسب بودن غذا های نرم آن است که نیازی به جویدن ندارند و با جویدن فشاری به بینی شما نخواهد آمد. برای تست کردن این موضوع می توانید قبل از انجام عمل جراحی بینی دست خود را در هنگام جویدن غذا ها بر روی بینی تان قرار دهید.

با اندکی دقت متوجه خواهید شد که دست شما به آرامی با جویدن حرکت می کند. در حالت عادی و قبل از عمل این حرکت به صورت طبیعی می باشد اما با انجام عمل بینی و بعد از جراحی بینی با هدف کاهش عوارض ناشی از جراحی جویدن و خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن دارند پرهیز کنید.

این موضوع به معنای محدود شدن رژیم غذایی شما به مصرف مایعات و یا غذا های نرم نمی باشد بلکه به معنای عدم فشار به بینی است در راستای کاهش عوارض بعد از عمل است. به همین دلیل است که مصرف مواد غذایی جویدنی محدود می شود.

نکاتی در مورد خوردن پس از جراحی بینی

۱- لازم است تا حدود یک ساعت پس از عمل جراحی، از خوردن هر نوع مواد غذایی و نوشیدنی پرهیز شود .
۲- بعد از ۱ تا ۲ ساعت می توان با نوشیدن کمی آب یا آب میوه های طبیعی، رژیم غذایی را آغاز کرد .

۳- تا حدود یک ماه پس از جراحی بینی از خوردن مواد غذایی سفت و جویدنی خودداری شود، جویدن غذاهای سفت باعث ایجاد درد و فشار بر بینی می شود ؛ در این دوران استفاده از غذاهای آبکی و نرم مثل سوپ و سیب زمینی آب پز توصیه می شود .

۴- برای جلوگیری از ایجاد ورم بیشتر، از خوردن مواد غذایی حاوی نمک، فلفل یا ادویه های تند اجتناب کنید .

۵- استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه ها باعث اضافه شدن فیبر به رژیم غذایی شده و درنتیجه کمک میکند تا مکانیزم دفع به حالت طبیعی بازگردد .


دکتر علی علوی راد

فوق تخصص جراحی پلاستیکــ و زیبایی

کانال تلگرام مطب دکتر علی علوی راد

کانال تلگرام دکتر علی علوی راد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *