رینوپلاستی بینی های غضروفی

بررسی رینوپلاستی بینی های غضروفی

رینوپلاستی بینی های غضروفی به دلیل استخوان محکم و پوست نازکی که دارند عموما به روش جراحی انجام می گیرد. چنانچه به آشنایی با نحوه رینوپلاستی بینی های غضروفی علاقه مند هستید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

هدف از رینوپلاستی

رینوپلاستی در واقع نوعی عمل زیبایی بوده که بیشتر به منظور ایجاد تغییرات جزئی با هدف بهبود ظاهر و عملکرد بینی انجام می شود.

جراحی رینوپلاستی عموما شامل مراحلی چون:

صاف کردن غضروف، صاف کردن دیواره‌ های کناری و همچنین اصلاح استخوان تقسیم کننده (تیغه) بینی جهت رفع گرفتگی می شود.

تفاوت رینوپلاستی با عمل بینی

رینوپلاستی نوعی عمل زیبایی محسوب می شود که معمولا به منظور رفع مشکلات و انحرافات جزئی در اثر شکستگی، ضرب دیدگی و… با هدف اصلاح و زیبایی انجام میگیرد.

اما عمل بینی یک اصطلاح کلی شامل تمامی جراحی های زیبایی، اصلاحی و … بوده و علاوه بر بحث زیبایی در بسیاری از موارد دیگر نیز بکار می رود.

رینوپلاستی بینی های غضروفی | جراح پلاستیک اصفهان

رینوپلاستی بینی غضروفی

همانطور که اشاره شد به بینی هایی که پوست نازک و استخوان و غضروف های محکمی داشته باشند، بینی غضروفی گفته می شود. ساختار بینی های غضروفی به‌ گونه‌ ای است که به سبب پوست نازک و بدون بافت، انحرافات جزئی غضروف روی آنها به سادگی قابل مشاهده است.

رینوپلاستی بینی های غضروفی عموما به دو روش انجام میگیرد:

رینوپلاستی از روش غیر جراحی

روش غیر جراحی که به آن لیفت بینی نیز گفته می شود، پزشک به کمک تزریق نخ های لیف اقدام به برطرف سازی ، افتادگی نوک بینی می کند.

رینو پلاستی از روش جراحی

روش جراحی نیاز به بیهوشی و بستری شدن فرد داشته و پزشک با کنار زدن پوست بینی، اقدام به اصلاح و شکل دادن غضروف بینی برای ایجاد ظاهری زیبا و متعادل می کند.

چه زمانی رینوپلاستی با روش غیر جراحی روی بیمار انجام میگیرد؟

رینوپلاستی بینی غضروفی با روش رینوپلاستی بدون جراحی زمانی روی فرد انجام میگیرد که فرد بخواهد تغییرات جزئی روی بینی خود انجام دهد. تغییراتی مانند بالا رفتن نوک بینی یا از بین بردن انحراف و قوس جزئی.

اما در مواردی که فرد بخواهد تغییرات اساسی مانند کوچک شدن بینی، تغییر حالت، بهبود مسیر تنفس و … روی بینی انجام گیرد از رینوپلاستی به روش جراحی استفاده میشود.

مراحل رینوپلاستی بینی غضروفی به روش جراحی

بیهوشی

پزشک با تزریق آرام بخش هایی در ورید بیمار بیهوشی عمومی را انجام می دهد.

برش

بافت کلوملا نوار باریکی است که دو پره بینی را از هم جدا می‌ کند. از طریق ایجاد برش روی این نوار‌، پوستی که روی استخوان بینی و غضروف‌ ها قرار گرفته به آرامی برداشته شده و به پزشک امکان دسترسی برای تغییر شکل ساختار بینی را می‌ دهد.

تغییر شکل و ساختار بینی

پزشک در این مرحله به صاف کردن و رفع انحراف غضروف بینی پرداخته و در بیشتر موارد، از غضروف دیواره بینی (سپتوم) برای این منظور استفاده میکند.

ترمیم کجی سپتوم

در این مرحله اگر غضروف دیواره بینی یا سپتوم کج باشد، پزشک انحراف آن را برطرف نموده و برآمدگی آن در داخل بینی را کاهش می دهد.

پانسمان و آتل بندی

در انتها پزشک به منظور حمایت از ساختار جدید بینی و التیام بافت های آسیب دیده آن، برای چند روز آتل و گاز پانسمان در داخل بینی قرار می دهد.

تفاوت رینوپلاستی باز و بسته

در رینوپلاستی پزشک برای برای دسترسی به غضروف زیر پوست بینی، عموما از دو روش استفاده میکند:

  1. در روش اول، یک برش ظریف بین سوراخ های بینی ایجاد شده و پوست بینی از روی بافت آن بلند می شود، که به آن رینوپلاستی باز گفته می شود.
  2. در روش دوم که به آن رینوپلاستی بسته گفته می شود، برش‌ ها داخل بینی زده شده و سپس پوست از غضروف جدا میگردد.

مشکلات تنفسی بعد از رینوپلاستی بینی غضروفی

در رینوپلاستی بینی غضروفی، میزان بسیار کمی از غضروف دستخوش تغییر قرار گرفته و برخلاف روش های قدیمی که به نوعی میتوان گفت تخریبی بود و پره های بینی به داخل فرو می رفت، در روش رینوپلاستی به دلیل ایجاد تغییرات بسیار جزئی در ساختار غضروف، کمتر شاهد بروز عارضه های تنفسی برای بیمار هستیم.

لازم به ذکر است در صورتی که بیمار به موضوع تنفس خود حساس می باشد، این نکته را باید مد نظر قرار دهد که نوک بینی او نباید بسیار باریک باشد، چرا که در ان صورت فضای تنفس برای او تنگ تر خواهد شد.

در حالت کلی هم اکنون احتمال بروز مشکل تنفسی با عمل رینوپلاستی به میزان چشم گیری کاهش یافته است.

مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی بینی غضروفی

  • مصرف داروهای کاهش درد و تورم
  • کاهش مصرف نمک و ادویه جات تند بعد از رینوپلاستی به منظور کاهش تورم بافت های بینی
  • توجه به حالت خواب مناسب و عدم برخورد بینی با بالش در زمان های استراحت
  • اجتناب از عطسه با دهان بسته تا دو هفته بعد رینوپلاستی
  • مصرف غذاهای آبکی و عدم نیاز به جویدن
  • استفاده از مسواک نرم در زمان مسواک زدن
  • اجتناب از زدن عینک تا یک ماه بعد از جراحی رینوپلاستی
  • اجتناب از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی تا دو هفته بعد از جراحی رینوپلاستی

 

| اینستاگرام دکتر علی علوی راد –  جراح پلاستیک اصفهان|


بیشتر بخوانید:

جراحی پیشانی برجسته

جراحی لیپوابدومینوپلاستی برای کانتور شکم

روش های ابدومینوپلاستی