علل احساس داغی در گوش

بررسی علل احساس داغی در گوش

علت داغی و قرمزی لاله گوش می‌تواند به شرایط و موقعیت‌های مختلفی وابسته باشد. در این مقاله سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان، علل احساس داغی در گوش را مورد بررسی قرار می دهیم.

سندرم گوش قرمز (Red ear syndrome)

سندرم گوش قرمز یک بیماری نادر است. این بیماری شامل قرمزی و سوزش در قسمت بیرونی گوش است و می‌تواند یک یا هر دو گوش را درگیر کند. سوزش و داغی گوش ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد یا چندین ساعت ادامه داشته باشد. در برخی موارد، گرما، سرما یا مالش گوش ممکن است این علائم را ایجاد کند. در موارد دیگر، قرمزی و سوزش ممکن است خود به خود رخ دهد. علت سندرم گوش قرمز مشخص نیست. اما به نظر می‌رسد که در افراد جوان با میگرن مرتبط است.

گرگرفتگی پوستی

برافروختگی و گرگرفتگی از علل شایع قرمزی گوش هستند. گرگرفتگی منجر به قرمز شدن ناگهانی پوست به دلیل افزایش جریان خون در گوش می‌شود. به طور معمول، گرگرفتگی به دلیل یک واکنش احساسی شدید، مانند خشم یا خجالت رخ می‌دهد. همچنین گرگرفتگی می‌تواند به دلیل تغییر سریع دما، مصرف الکل و تغییرات هورمونی ایجاد شود. قرمزی گوش به دلیل گرگرفتگی ممکن است باعث احساس داغی در گوش شود.

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی یکی دیگر از علت داغی گوش است. آفتاب سوختگی پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید رخ می‌دهد. تخت های برنزه کننده نیز اشعه ماوراء بنفش ساطع می‌کنند و می‌توانند منجر به آفتاب سوختگی شوند. علائم قرمزی گوش ناشی از آفتاب سوختگی نیز ممکن است شامل سوزش و حساسیت باشد. بسته به شدت سوختگی، پوست ممکن است حتی تاول بزند و پوسته پوسته شود. برای دریافت مشاوره در مورد این مشکل می توانید به جراح گوش اصفهان مراجعه کنید.

عفونت پوست

عفونت‌های پوستی می‌توانند علت قرمزی و داغی گوش باشند. عفونت‌های پوستی، مانند سلولیت، معمولاً به دلیل باکتری‌ها رخ می‌دهد. باکتری‌ها می‌توانند از طریق بریدگی، نیش حشرات و زخم روی پوست وارد بدن شوند. عفونت باکتریایی پوست که منجر به قرمزی گوش می‌شود نیز ممکن است باعث تورم گوش و احساس درد و داغی گوش شود. سایر علائم عفونت شامل خستگی، تب و لرز هستند.

روش های درمان سرطان لاله گوش | جراح بینی اصفهان | جراح گوش اصفهان

اگزمای سبورئیک (Seborrheic eczema)

اگزمای سبورئیک یا درماتیت سبورئیک یک بیماری پوستی شایع است که می‌تواند علت قرمزی و داغی گوش در کودکان و بزرگسالان باشد. اگزمای سبورئیک با لکه‌های قرمز و پوسته پوسته روی پوست سر مشخص می‌شود. همچنین می‌تواند باعث قرمزی سایر قسمت‌های بدن، مانند قسمت بالای پشت و صورت شود و ممکن است گوش خارجی را تحت تأثیر قرار دهد.

به طور کلی، علت اگزمای سبورئیک ناشناخته است. تصور می‌شود که این بیماری با ژنتیک و تعامل سیستم ایمنی بدن با ارگانیسم‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند، مرتبط است. علاوه بر قرمزی، علائم این بیماری ممکن است شامل خارش و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر علی علوی راد جراح گوش اصفهان

پلی کندریت عودکننده (Relapsing polychondritis)

پلی کندریت عودکننده یک بیماری نادر است که ممکن است باعث قرمزی و التهاب غضروف در هر نقطه از بدن شود. عودکننده به این معنی است که علائم پس از از بین رفتن، دوباره عود خواهند کرد. اگرچه این بیماری می‌تواند سایر نواحی بدن مانند بینی، چشم‌ها، دنده‌ها، مسیر هوایی و مفاصل را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما گوش‌ها بیشتر تحت تأثیر پلی کندریت عودکننده قرار می‌گیرند. علت دقیق پلی کندریت عودکننده به طور کامل شناخته نشده است؛ اما محققان فکر می‌کنند ممکن است به دلیل یک بیماری خودایمنی رخ دهد. علاوه بر قرمزی گوش، سایر علائم پلی کندریت عودکننده شامل تورم، درد، مشکلات تعادلی و اختلال شنوایی است.

جراح گوش اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

روش های درمان پیرگوشی

علل و علائم بیماری اتواسکلروز گوش

روش های درمان اتواسکلروز گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *