علل ترشحات بینی و عوارض جانبی جراحی بینی

بررسی علل ترشحات بینی و عوارض جانبی جراحی بینی

بخشی جدا نشدنی از جراحی بینی یا رینوپلاستی مربوط به عوارض جانبی آن همانند ترشحات بینی بعد از عمل بینی است. در نوشته امروز سایت دکتر علی علوی راد جراح پلاستیک اصفهان که برای شما آماده شده است. به بررسی علل ترشحات بینی و عوارض جانبی جراحی بینی خواهیم پرداخت. عوارضی که طبیعی بوده و اغلب آن‌ها در روند بهبودی، روزبه‌روز کمرنگ‌تر خواهند شد تا فرد در نهایت به نتیجه مطلوب خود برسد. این نتایج مطلوب البته در کنار اینکه به مهارت جراح انتخابی شما برمی‌گردد، تا حد زیادی به مراقبت‌های بعد از عمل نیز بستگی دارد و خود شما هم نقش مهمی را در این میان بر عهده دارید.

عوارض جانبی رایج در جراحی بینی

عوارض جانبی، بخش جدایی‌ناپذیر از هر نوع جراحی بوده و اغلب تنها در دوره بهبودی خود را نشان می‌دهند. جراحی بینی هم به همین صورت است و عوارضی دارد که در دوره نقاهت باید با آن کنار بیایید.

 این عوارض عبارتند از:

درد

این درد خفیف تا متوسط، باید به راحتی با دارو‌های خوراکی کنترل شود. تیلنول با کدئین (یا معادل آن در صورت وجود حساسیت به کدئین) همیشه برای کنترل درد کافی است. ناراحتی و درد باید طی ۷۲ ساعت پس از عمل شروع به کاهش کند. با افزایش قابل توجه درد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

علل ترشحات بینی و عوارض جانبی جراحی بینی | جراح پلاستیک اصفهان
کبودی و تورم

کبودی و تورم بعد از جراحی بینی، غیر معمول نیست. این علائم اغلب در روز دوم پس از جراحی بینی بدتر می‌شوند و پس از آن به طور پیوسته بهبود می‌یابند. طبیعی است میزان کبودی که رخ می‌دهد در میان افراد متفاوت باشد. بیشتر تورم، در اطراف چشم بروز خواهد کرد اما ممکن است برخی از کبودی‌ها، در ناحیه گونه هم باشد. اگر فقط سپتوم و یا نوک بینی عمل شود ممکن است به میزان بسیار کمتری کبودی اتفاق بیفتد. تورم ناشی از جراحی باعث می‌شود که بینی به طور موقت بزرگ‌تر شود. غالباً متوجه خواهید شد که تورم روی پل بینی شما سریع‌تر از تورم نوک بینی بهبود می‌یابد و این امر طبیعی است.

بخش عمده‌ای از ورم بینی شما در چند هفته اول بعد از عمل بهبودیافته و در نهایت ظرف چند ماه برطرف می‌شود. کسانی که فقط تحت عمل جراحی سپتوم قرار گرفته‌اند، معمولاً هیچگونه تورم قابل توجهی در قسمت خارج بینی ندارند.

بی‌حسی

انتظار می‌رود نوک بینی و سقف دهان بعد از جراحی بینی بی‌حس باشند زیرا جراحی بینی به طور معمول باعث اختلال موقتی در برخی از اعصاب منطقه هدف خواهد شد.اما این حالت به طور کلی طی یک دوره چند هفته و به ندرت چند ماهه برطرف خواهد شد. کاهش حس بویایی و چشایی هم طبیعی است. این تغییرات طی ۱ تا ۲ هفته اول بعد از عمل شروع به بهبود خواهند کرد.

ترشحات بینی

انتظار می‌رود ترشحات خونی بینی بعد از عمل جراحی بینی شروع شود که این عارضه نیز مدت زیادی طول نخواهد کشید و با قرار گرفتن در روند بهبودی، کمتر و کمتر خواهد شد.

دلیل ترشحات بینی بعد از جراحی بینی

فراموش نکنید شما یک جراحی بینی انجام داده‌اید که باعث تغییر در ساختار و شکل بینی شما شده است. خونریزی و ترشحات دیگری ممکن است بعد از عمل ایجاد شود. البته این عارضه باید در حدود ۴ تا ۷ روز متوقف شود. یک پانسمان یا گاز کوچک بعد از عمل جراحی، زیر بینی شما قرار خواهد گرفت. در طول ۲۴-۴۸ ساعت اول، این پانسمان جاذب، اغلب نیاز به تعویض دارد و این نکته به خاطر ترشح خون از بینی شما است که امری طبیعی در یک عمل تهاجمی به شمار می‌رود. همچنین اغلب پس از عمل بینی، مخاط بیش از حد در مجرای بینی وجود دارد.

این موضوع به دلیل وجود اسپلیت‌های داخل بینی است. بینی به طور موقت بیش از حد طبیعی مخاط تولید می‌کند. این شرایط پس از برداشتن اسپلینت‌ها (۵ تا ۷ روز پس از عمل) برطرف می‌شود. انتظار داشته باشید که در هفته اول بعد از جراحی، بینی شما مسدود شود. این امر در اثر خون، مخاط و تورم داخل بینی ایجاد خواهد شد. ممکن است این ترشحات بعد از عمل، چند روز در بینی شما وجود داشته باشد که باعث می‌شود نفس کشیدن از راه بینی سخت شود.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید


مطالب پیشنهادی:

میزان امکان جراحی بینی در ۴۰ سالگی

جراحی بینی برای بیماران قلبی

روش های کاهش عوارض رینوپلاستی در ۴۰ سالگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.