علل کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی

بررسی علل کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی

یکی از دلایل شایعی که سبب می‌شود فرد به عمل جراحی زیبایی تن بدهد، کجی بینی است. در برخی از این دسته افراد، کجی بیشتر در نوک بینی محسوس بوده و علت اصلی نافرمی بینی محسوب می‌شود. اما گاهی ممکن است پس از جراحی هم این اتفاق بیفتد و به جای بهبود فرم بینی، شما با کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی مواجه شوید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی علل کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی می پردازیم.

دلایل اصلی کج شدن نوک بینی پس از جراحی

به طور کلی یک دکتر جراح پلاستیک هنگامی می‌گوید نوک بینی کج (Crooked Nose Tip) است که چنانچه خط تقارنی از وسط پیشانی تا چانه ترسیم کنیم، نوک بینی به یک سمت انحراف دارد. یا به عبارتی دیگر خارج از مرکز این خط قرار دارد. برخلاف کجی بینی در استخوان یا انحراف بینی، نوک بینی کج کاملا مشهود بوده و به راحتی قابل تشخیص است. این عدم تقارن سبب می‌شود که کل بینی کج به نظر رسیده و از آن جایی که فرم نازیبایی به صورت می‌دهد، دلیل خوبی برای جراحی زیبایی می‌شود.

هر چند در اغلب مواقع نوک بینی کج مادرزادی بوده یا در اثر سانحه‌ای به وجود می‌آید، اما متاسفانه مشاهده شده که پس از عمل بینی هم رخ داده است. این که دلیل کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی چیست را باید در علل زیر جستجو کرد.

علل کج شدن نوک بینی پس از جراحی

ضعف جراح

نوک بینی برخلاف قسمت میانی آن تنها از غضروف تشکیل شده است و نمی‌توان با شکستن استخوان‌ها آن را ترمیم کرد. در نتیجه رفع ناهنجاری‌ها آن و دادن فرم مناسبی به نوک بینی، دکتر جراحی بینی نقش اصلی را دارد. در واقع چنان چه نتواند از تکنیک‌های درستی استفاده کند و ظرافت لازم را به کار ببرد، نوک بینی در مرکز قرار نگرفته و کج می‌شود.

علل اصلی کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی که جراح مسبب آن است عبارتند از:

 • برداشتن بیش از اندازه غضروف
 • کار کردن بیش از حد بر روی یک سمت بینی
 • ضعف یا عدم تقارن تیغه و انحراف غضروف به یک طرف
تورم

معمولا اگر در هفته‌های اول پس از عمل به جراح بینی خود مراجعه کنید و علت علت کج شدن نوک بینی بعد از عمل را جویا شوید، بی‌شک به شما خواهد گفت که طبیعی است. چرا که تا چندین ماه بینی ورم شدیدی دارد که سبب می‌شود شکل اصلی بینی مخفی بماند.

با این که شش ماه پس از جراحی این ورم‌ها تا حد زیادی در قسمت پل بینی فروکش می‌کنند ولی هنوز نوک بینی درگیر ورم است. زیرا همان طور که پیش‌تر گفتیم نوک بینی غضروفی بوده و نسبت به استخوان ورم آن دیرتر از بین می‌رود. بنابراین برای نتیجه‌گیری در مورد این که کج شده یا نه باید حداقل یک سال صبر کرد.

عوارض شایع بعد از رینوپلاستی | جراح بینی اصفهان

عدم تقارن مادرزادی

مشاهده شده در برخی از افراد کجی نوک بینی به طور کامل از بین نمی‌رود و نمی‌تواند صددرصد آن را درست کرد. این افراد شامل گروه‌های زیر هستند:

 • ۶ گروهی که کجی بینی بعد از عمل در آن‌ها ۱۰۰% از بین نمی‌رود:
 • افراد دارای کجی بینی مادرزادی
 • بیمارانی که شکاف کام و لب دارند
 • کسانی که انحراف بینی شدید دارند
 • افرادی که سوراخ‌های بینی آن‌ها نامتقارن است
 • بیمارانی که دو طرف صورت آن‌ها قرینه نیست.
 • افرادی که نیاز به چرخش نوک بینی دارند. (مانند کسانی که نوک بینی افتاده دارند.)
عدم مراقبت لازم پس از عمل

اگر دیگر مطالب سایت را که درباره جراحی بینی است مطالعه کنید، متوجه می‌شوید که یکی از علت‌های اصلی ناهنجاری‌های پس از عمل، عدم توجه به نکات مراقبتی است. چون بینی اندام حساسی است که تقریبا همه‌ی بافت‌های انسانی در آن قرار دارند. در نتیجه با دستکاری آن، هر یک از این بافت‌ها واکنشی نشان می‌دهند که نیاز است تا زمان بهبود کامل مراقب آن بود.

همچنین از آن جایی که این عضو در مرکز صورت بوده، امکان آسیب و ضربه در آن بیش از سایر قسمت‌ها است. به علاوه نباید فراموش کرد که کار اصلی بینی تنفس است که این امر باعث می‌شود واکنش‌های نظیر عطسه، سرفه و حتی خوردن سبب فشار بر روی آن شوند. بنابراین رعایت نکات مراقبتی پس از عمل در بهبود ظاهر بینی تأثیر بسیار زیادی دارد.

شکل اولیه بینی

یکی دیگر از علت‌های کجی نوک بینی پس از عمل مربوط به ساختار و فرم اصلی بینی است. مشاهده شده در کسانی که دارای بینی‌ گوشتی هستند یا پوست نوک بینی از ضخامت زیادی برخودار است، احتمال بروز کجی بینی در آن‌ها بیشتر بوده است.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

رفع کجی بینی با تزریق فیلر یا لیزر

اخیرا باب شده است برخی از پزشکان به جای عمل ترمیمی، روش‌های درمانی غیر تهاجمی مانند لیزر یا تزریق فیلر و کورتون را برای رفع ایردات بینی پیشنهاد می‌دهند. اما با توجه به معایبی که استفاده از این روش‌ها دارد، جایگزین مناسبی برای عمل نیستند. برخی از مهم‌ترین این معایب عبارت است از:

 • افزایش ریسک ایجاد اسکار
 • کاهش احتمال بهبودی از طریق جراحی ترمیم
 • موقتی بودن
 • عدم قابلیت استفاده در مواردی که نوک بینی کجی زیادی دارد.

پیشگیری از کجی نوک بینی پس از جراحی

بهترین راه بای پیشگیری از کج شدن نوک بینی بعد از عمل زیبایی، دقت و وسواس در انتخاب یک متخصص گوش و حلق و بینی متبحر و باتجربه است. چرا که به وفور دیده شده که یک جراح ناشی و یا پزشک نامتخصص سبب شده‌اند که زیباجو پس از عمل دچار مشکلات زیادی شود.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

دلایل چرب شدن پوست بینی بعد از جراحی

درمان و رفع پل بینی

بیماری‌ها و مشکلات شاخک‌های بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.