عوارض حرف زدن بعد از جراحی بینی

عوارض حرف زدن بعد از جراحی بینی

در واقع باید گفت که حرف زدن و خندیدن می‌تواند باعث کشیده شدن و حرکت بینی شود. عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی در ساعات اولیه می‌تواند قابل توجه باشد. به خصوص اگر با صدای بلند حرف بزنید و بینی شما تحت تاثیر حرکت لب‌ها و فک تکان بخورد. البته پزشک جراح معمولا پیش از عمل در مورد این شرایط صحبت می‌کند و عوارض احتمالی را شرح می‌دهد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی عوارض حرف زدن بعد از جراحی بینی می پردازیم.

جراحی بینی خود عوارضی مانند تورم و بی حسی و… ایجاد می‌کند. اگر با دهان باز صحبت کنید و حتی بخندید و گریه کنید، بینی شما در روزهای اول بعد از جراحی بینی بیشتر حرکت می‌کند که باعث افزایش تورم و درد می‌شود.

بی‌حرکت کردن بینی برای فرم گرفتن یکی از نکاتی است که اکثر جراحان توصیه می‌کنند. برای درک این نکته پیش از عمل جراحی، می‌توانید دستان خود را روی بینی قرار دهید و آن را ثابت نگه دارید. در همین حین سعی کنید بخندید یا دهان خود را باز و بسته کنید. می‌بینید که با این حرکات، بینی نیز حرکت می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود از فعالیت‌هایی که باعث این حرکات ناخواسته بعد از جراحی می‌شود خودداری کنید.

صحبت کردن چند روز بعد از عمل بینی ممکن است؟

اگرچه برخی از جراحان فکر می‌کنند هیچ محدودیتی برای صحبت بعد از جراحی بینی وجود ندارد. با این حال، برخی دیگر توصیه می‌کنند که بیماران در یک ساعت اول پس از جراحی و حداقل در چند هفته اول کمتر صحبت کنند و بخندند تا روند بهبودی خود را تسریع و سرعت بخشد و عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی ظاهر نشود. بهترین راه برای خلاص شدن از شر تورم، نگه داشتن بینی به صورت مستقیم است. تورم بعد از جراحی بینی با شدت کمتر از بین می‌رود.

نکته دیگر این است که ثابت نگه داشتن لب بالا بعد از جراحی بینی بسیار مهم است.حرکات بیش از حد بینی در چند روز اول پس از جراحی می‌تواند منجر به افتادگی نوک بینی (پتوز) شود.

دلایل عدم تقارن سوراخ های بینی | جراح بینی اصفهان

بروز درد با حرف زدن بعد از عمل بینی

به هر حال عمل بینی باعث تغییرات زیادی در ساختار بینی شما خواهد شد. این تغییرات شامل برش‌های متعدد در پوست و غضروف‌ها و همچنین تغییر در فرم استخوان تیغه بینی است. پس طبیعی است که پس از کاهش اثر داروی بیهوشی درد ظاهر شود. اگرچه به کمک داروهای مسکن این درد کنترل می‌شود، اما ایجاد فشار، ضربه و حرکت نسبت به بینی می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شود. بنابراین لازم است که تا زمان ترمیم طبیعی زخم‌ها از حرف زدن بلند و زیاد خودداری کنید.

کنترل و کاهش عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی

برای اینکه در اثر حرف زدن بینی شما جابه‌جا نشود رعایت موارد زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

  • تا چند ساعت پس از عمل هیچ حرفی نزنید و لبخند نزنید.
  • در روزهای آغازین با صدای خفیف حرف بزنید.
  • از خندیدن با صدای بلند تا چند هفته خودداری کنید.
  • هنگام حرف زدن توجه کنید که حرکت لب‌ها و فک باعث کشیده شدن بینی نشود.
  • از باد کردن بینی خود و همچنین نفس عمیق بپرهیزید.

هر چقدر که روزهای بیشتری از عمل جراحی شما بگذرد ترمیم بینی شما کامل‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید بخندید یا حرف بزنید.

سایر عوارض جراحی بینی

علاوه بر عوارض حرف زدن بعد از عمل بینی عواقب رایج‌تر و جدی‌تری شامل تورم و کبودی روی صورت، ترشحات زخم، لخته شدن خون، تنفس محدود از بینی در چند هفته اول، احساس پر بودن در بینی به ویژه در ناحیه نوک بینی و سفتی در ناحیه لب بالایی نیز وجود دارد. بیشتر این عوارض در چند هفته اول برطرف می‌شوند. سفتی لب بالایی و احساس پری در ناحیه نوک بینی در چند ماه اول پس از جراحی بینی شما کاهش می‌یابد.

زمان رفع کامل خطرات بعد از جراحی بینی

روند بهبودی کامل بعد از جراحی بینی ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد. حتی اگر تورم و کبودی در چند هفته اول به خوبی از بین برود و در مدت کوتاهی دوباره از نظر اجتماعی عادی به نظر برسید، روند بهبودی نهایی هنوز چند ماه طول می‌کشد. تغییراتی در شکل و عملکرد بینی نیز ممکن است قبل از تکمیل فرآیند بهبودی ایجاد شود. در مورد عمل‌های پیچیده بینی و به خصوص اصلاحات بعد از بینی، گاهی اوقات ممکن است بیش از یک سال طول بکشد.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

دلایل چرب شدن پوست بینی بعد از جراحی

درمان و رفع پل بینی

بیماری‌ها و مشکلات شاخک‌های بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.