عوارض و خطرات عمل بینی انحرافی

بررسی عوارض و خطرات عمل بینی انحرافی

در مقاله امروز سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی عوارض و خطرات عمل بینی انحرافی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

علل انحراف تیغه بینی

بعضی از افراد با انحراف تیغه بینی متولد می شوند ، بعضی افراد دیگر پس از تروما و یا آسیب بینی شان، دچار این مشکل می شوند.

نشانه های انحراف تیغه بینی

شایع ترین علامت انحراف تیغه بینی گرفتگی بینی در یک طرف بینی یا دو طرف بینی همراه با مشکل در تنفس است. عفونت های سینوس عود کننده یا مکرر می تواند نشانه ای از انحراف تیغه بینی باشد.

علائم دیگرش شامل:

  • خونریزی بینی
  • درد صورت
  • سردرد
  • آبریزش بینی

تنفس با صدای بلند و خروپف در طول خواب می باشد.انحراف تیغه بینی نیز ممکن است باعث آپنه خواب شود که وضعیتی جدی است که در آن فرد در طول خواب تنفسش را متوقف می کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : مزایای استفاده از اسپلینت بینی

راه های درمانی انحراف تیغه بینی

گاهی علائم انحراف تیغه بینی را می توان با داروها رفع کرد. اگر دارو به تنهایی کافی نباشد، یک جراح برای این انحراف برای ترمیم جداره و بهبود تنفس مورد نیاز است.

درمان انحراف بینی با عمل بینی انحرافی

مواد نرمی ممکن است در بینی قرار گیرند تا انحراف تیغه بینی را از بین ببرد . اگر روش سپتوپلاستی برایتان انجام می شود، پس از جراحی نباید تورم یا کبودی زیادی داشته باشید با این حال، اگر سپتورینوپلاستی انجام شود، یک یا دو هفته از تورم و کبودی بعد از آن،نگران کننده نیست.

در صورت امکان، بهتر است تا زمانی که رشد بینیتان متوقف شود یعنی در حدود ۱۵ سالگی برای انجام عمل بینی انحرافی منتظر بمانید. روش های جدید تری در دسترس هستند که از تکنیک های سپتوپلاستی بالونی استفاده می کنند و از عمل بینی انحرافی واقعی اجتناب می شود و در محیط مطب انجام می شود البته این جراحی برای موارد خفیف انجام می شود.

جراحی بینی بسته چه مزایا و معایبی دارد؟ | جراح بینی اصفهان

عمل بینی انحرافی:

در طی سپتوپلاستی، یک جراح، از داخل روی بینی کار می کند. برش کوچکی در تیغه بینی ایجاد می شود و سپس استخوان یا غضروف اضافی را حذف می کند ، گاهی اوقات رینوپلاستی یا عمل بینی (کار روی بینی) با سپتوپلاستی ترکیب می شود تا ظاهر بینی را بهبود ببخشد این روش سپتورینوپلاستی نامیده می شود.

سپتوپلاستی همچنین ممکن است با جراحی سینوسی ترکیب شود. جراحی بینی انحرافی برای اصلاح تیغه بینی معمولا سرپایی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود و بسته به میزان کار انجام شده حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد و شما باید بتوانید بعد از سه تا چهار ساعت از عمل به خانه خود بروید.

خطر و عوارض عمل انحراف تیغه بینی:

هیچ جراحی به طور کامل بدون ریسک نیست و مزایایی داردمانند توانایی نفس کشیدن بهتر. سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی روش های رایج و ایمنی هستند و عوارض جانبی کمی دارند. اما قبل از تصمیم گیری در مورد آنها، با پزشک خود درباره خطرات احتمالی عمل بینی انحرافی صحبت کنید.

اگر چه نادر است، اما خطرات سپتوپلاستی یا رینوپلاستی ممکن است عبارت از این موارد باشند:

  • عفونت
  • خون ریزی
  • سوراخ در تیغه بینی
  • از دست دادن توانایی بویایی

بیماران باید توجه داشته باشند عمل بینی انحرافی و جراحی کجی بینی با هم تفاوت دارند. عمل بینی انحرافی یک عمل درمانی محسوب می شود و بیمه های درمانی چه معمولی و چه تکمیلی هزینه آن را پرداخت می کنند. ولی عمل کجی بینی یک عمل زیبایی بینی محسوب می شود و بیمه هزینه آن را پرداخت نمی کند.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

انحراف بینی زمانی رخ می دهد که تیغه میانی بینی بیمار کج بوده و موجب بسته شدن یک و یا هر دو حفره بینی بیمار و احیانا اختلال در تنفس و خواب وی شده باشد. ولی اگر زمانی بینی بیمار و تیغه آن کج باشد ولی مجاری تنفسی وی مسدود نشده باشد. این عمل انحراف بینی محسوب نمی شود و عمل کجی بینی و به طبع آن عمل بینی بینی در نظر گرفته می شود.

در ضمین در این روش حتما باید جراحی زیبایی بینی برای بیمار دارای کجی بینی انجام شود. چراکه صرفا با تغییر و اصلاح تیغه بینی کجی بینی بیمار حل نمی شود و نیاز به اصلاح کل ساختار بینی وی می باشد.

حالت سوم به این شکل است که بینی هم دارای کجی و هم انحراف می باشد. که باید هم عمل زیبایی و درمانی همزمان انجام شود. و متاسفانه هیچ یک از بیمه های درمانی در حال حاضر این هزینه را پوشش نمی دهند.

جراح بینی اصفهان را در دکتر آف بیابید


مطالب پیشنهادی:

تاثیر عمل جراحی زیبایی بینی بر حس بویایی

راهکارهای رفع بیخوابی بعد از عمل بینی

آشنایی با جراحی بینی و سینوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *