عواملی که باعث چاقی شکم و پهلو ها می شود

چه عواملی باعث چاقی شکم و پهلو می شود؟

 شیوه‌ی زندگی کم‌تحرک

اولین دلیل ایجاد چربی شکم شیوه‌ی زندگی کم‌تحرک است، که به عنوان سبک زندگی تعریف می‌شود که در آن شخص نتواند بطور منظم ورزش کند و یا اصلا ورزش نمی‌کند. بزرگترین مشکل در شیوه‌ی زندگی کم‌تحرک این است که می‌تواند احتمال بروز مشکلات جسمی جدی که همگی تا حدودی قابل پیشگیری هستند را افزایش دهد. اگر این سبک زندگی را داشته باشید، احتمال مرگ زودرس افزایش می‌یابد، با این حال شما می‌توانید به آسانی و تنها با بیشتر حرکت کردن و ورزش کردن بطور منظم از آن اجتناب کنید. شیوه‌ی زندگی کم‌تحرک معمولاً شامل نشستن بر روی مبل و تماشا کردن بیش از حد تلویزیون است. چنین سبک زندگی تنها محدود به تماشای تلویزیون نیست، بلکه شامل مطالعه‌ بیش از حد یا استفاده زیاد از کامپیوتر نیز می‌باشد. اساساً اگر به اندازه‌ی کافی حرکت نمی‌کنید کم‌تحرک هستید.

 

 پرخوری

پرخوری یکی دیگر از دلایل مستدل ایجاد چربی شکم است. خوردن بیش از اندازه می‌تواند منجر به اضافه وزن شود که این اضافه وزن خود را در دور کمر شما نشان می‌دهد. این حالت بویژه زمانی که شما ورزش کافی نداشته باشید بروز پیدا می‌کند. اضافه وزن بر اساس اصل ساده‌ی کالری‌ها می‌باشد، یعنی مصرف مقدار زیاد کالری در حالی که برای بی‌اثر کردن آن نتوانید این کالری را به اندازه‌ی کافی بسوزانید. بنابراین اگر شما غذای زیادی می‌خورید و یک سبک زندگی کم‌تحرک داشته باشید مطمئناً چربی شکم در حال شکل گرفتن است.

 

ژنتیک

شاید این علت ایجاد چربی شکم سخت‌ترین موردی است که می‌شنوید، زیرا به این معنی است که در واقع شما کار زیادی برای جلوگیری از آن نمی‌توانید انجام دهید. ژنتیک نقش مهمی در تعیین نحوه‌ی توزیع چربی در بدن شما دارد، و عملاً مربوط به دو نوع متفاوت بدن می‌باشد. شما یا بدن سیبی‌شکل دارید یا گلابی‌شکل. اگر بدنتان گلابی‌شکل باشد در این صورت چربی معمولاً در قسمت‌های پایینی مانند باسن جمع می‌شود. اگر بدنتان سیبی‌شکل باشد به این معنی است که در بدن شما چربی اطراف بخش میانی ذخیره می‌شود و بنابراین منجر به ایجاد چربی شکم می‌گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *