لیپوساکشن صورت، گردن، شکم و اندام‌ها

لیپوساکشن یا لیپوپلاستی عملی است که طی آن از تکنیک ساکشن برای بیرون کشیدن چربی اضافه از بخش‌های خاصی از بدن مانند شکم، پشت، ران‌ها، بازوها و یا گردن کمک گرفته می‌شود. به علاوه، با استفاده از لیپوساکشن می‌توان به این قسمت‌ها شکل بهتری داد که به آن پیکرتراشی می‌گویند. باید توجه داشت که لیپوساکشن برای برطرف کردن چاقی موضعی و شکل دادن به بدن است و نمی‌توان آن را راه حلی برای درمان بیماری چاقی به شمار آورد. رسیدن به نتیجه دلخواه در لیپوپلاستی مستلزم داشتن پوستی سالم، بدون ترک و بدون سلولیت است. هر چه پوست حالت ارتجاعی بیشتری داشته باشد، بعد از عمل سریع‌تر جمع شده و به فرم مطلوب می‌رسد.

چه کسانی کاندید مناسب برای انجام لیپوساکشن هستند؟

برخی افراد با وجود اینکه وزن مناسبی دارند، ورزش می‌کنند و رژیم غذایی خود را رعایت می‌کنند اما از تناسب اندام خود راضی نیستند. در واقع چربی‌های مقاوم موجود در بدن به سادگی از بین نمی‌روند و تبدیل به چاقی موضعی می‌شوند که در این میان تنها راه برطرف کردن آن، انجام عمل‌های جراحی مانند لیپوساکشن است. به اختصار می‌توان بیان کرد که افراد زیر کاندیدهای ایده‌آل برای انجام لیپوساکشن هستند:

 • افرادی با حداکثر ۱۱ کیلوگرم اضافه وزن که پوستی با حالت ارتجاعی و ماهیچه‌های قوی دارند.
 • غیر سیگاری‌ها
 • افراد صبور که دید درستی از هدفشان برای انجام این عمل دارند.
پیش از جراحی

پیش از جراحی از شما خواسته می‌شود تا مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین یا ایبوپروفن را متوقف کنید. سیگار را از چند هفته پیش از عمل کنار بگذارید. مصرف داروهای شیمیایی و حتی گیاهی تنها با نظر پزشک جراحتان مجاز است.

حین جراحی

روش انجام عمل لیپوساکشن بسته به میزان چربی تجمع یافته، برای قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است. به طور کلی مراحل عمل عبارتند از:

 • ابتدا جراح بخش‌هایی از بدن را که چربی باید از آن خارج شود، علامت‌گذاری می‌کند.
 • بر اساس نظر پزشک و با توجه به گستردگی عمل، بیهوشی می‌تواند با بی‌حسی موضعی یا عمومی صورت گیرد.
 • بعد از بیهوشی، مقد‌اری محلول د‌ر محل جراحی تزریق می‌شود‌. این محلول مقاومت سلول‌های چربی را پایین می‌آورد و خونریزی را به حد‌اقل می‌رساند‌. میزان محلول تزریق شده به روش انتخابی جراح و مهمتر از آن به گستردگی عمل بستگی دارد.
  Liposuction
 • در این مرحله با کمک لوله‌ای باریک، شفاف و نی مانند به نام کانول، مکش چربی‌ها انجام می‌شود. خارج کردن چربی‌ها با استفاده از کانول، روش‌های مختلفی دارد. در لیپوساکشن با اولتراسوند (Ultrasound-assisted Liposuction)، کانول ویژه‌ای ارتعاشات را به د‌اخل بد‌ن هد‌ایت می‌کند‌ که باعث باز شدن دیواره سلول‌های چربی می‌شود. به این ترتیب ساکشن چربیِ مایع به راحتی انجام می‌شود. روش دیگر، لیپوساکشن به کمک نیرو (Power-assisted Liposuction) نام دارد که در آن از یک کانول متحرک مکانیکی استفاده می‌شود. در این روش، احتمال آسیب به ارگان‌های دیگر کاهش می‌یابد.
  Liposuction
 • بعد از ساکشن چربی، محل ورود کانول بخیه زده می‌شود. البته در برخی موارد که برش‌ها کوچک هستند‌ و مقد‌ار مایعی که باید‌ تخلیه شود، زیاد‌ است جراح این برش‌ها را باز می‌گذارد‌ تا مایع اضافی کاملاً خارج شود‌. بخش‌هایی از بدن که تحت لیپوساکشن قرار گرفته‌اند نیز با بانداژ مخصوصی پوشانده می‌شوند.
پس از جراحی

بعد از عمل، ترشح از محل ورود کانول طبیعی است. برای کنترل تورم و جلوگیری از افتادگی پوست معمولاً به مدت ۶-۲ ماه از یک گن مخصوص استفاده می‌شود. درد بعد از عمل چندان شدید نخواهد بود اما احتمال کبودی در ناحیه تحت جراحی وجود دارد. برای بیشتر بیماران، متورم شدن محل جراحی بزرگترین مشکل بعد از لیپوساکشن محسوب می‌شود. توصیه‌های زیر برای کاهش تورم مفید هستند:

 • مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا بدنتان هیدراته بماند.
 • در رژیم غذایی خود از نمک کمتری استفاده کنید.
 • به مقدار کافی استراحت کنید و به تدریج فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرید.
 • ماساژ آرام به ایجاد جریان خون و کاهش تورم در محل جراحی کمک می‌کند.
 • قرار دادن یک بالش زیر پاها نیز می‌تواند برای کاهش تورم مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.