نکات مراقبتی پس از جراحی زیبایی بینی

بررسی نکات مراقبتی پس از جراحی زیبایی بینی

در ادامه مطلب امروز سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی نکات مراقبتی پس از جراحی زیبایی بینی خواهیم پرداخت. کسانیکه پوست چرب و پراز جوش دارند حتماً قبل از عمل جراحی با دستور پزشک متخصص پوست باید کاملاً این مسئله را درمان کنند و سپس جراحی زیبایی انجام دهند. بیماریهای بینی و سینوس از جمله آلرژی قابل توجه ، سینوزیت ها و موارد مشابه باید قبل از جراحی کاملاً درمان شود.

در صورت مصرف دارویی خاص قبل از جراحی حتماً به جراح خود اطلاع دهید. حساسیت های دارویی و مشکلات فرد با بیهوشی های احتمالی قبلی اطلاع داده شود. هشت ساعت قبل از انجام جراحی آب و غذا میل نشود. در آقایان سبیل ها تراشیده شود و موهای ورودی بینی در خانم ها و آقایان اصلاح شود.

مراقبت های پس از جراحی

بمدت ۲۴ ساعت اول پس از عمل، کمپرس یخ دو طرف بینی گذاشته و پس از ۲۴ ساعت اول کمپرس گرم دو طرف بینی گذاشته شود. سپس بمدت ۱۰-۱۲ روز اول فرد باید خوابیده به پشت باشد و به پهلو نخوابد و هیچ فشاری به بینی وارد نشود. بمدت ۲۰ روز اول باید غذاهای نرم و شل استفاده نماید و از غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند پرهیز نماید. در ماه اول زیاد حرف نزند، زیاد نخندد، جلوی آفتاب بسیار کم برود. بهتر است حداقل یک تا دو ماه اول، عینک (چه طبی و چه آفتابی) نزند و در این دوره می تواند از لنز استفاده نماید. در ۳ تا ۶ ماه اول از انجام هرگونه ورزش و فعالیت بدنی شدید پرهیز نماید. از مسافرت های طولانی طی چند ماه اول پرهیز نماید. در ماه اول از فین کردن شدید پرهیز نماید.

مطلب پیشنهادی : عوامل ایجاد کننده عفونت بعد از جراحی بینی

مدت زمان چسب زدن پس از جراحی

پس از ۱۰ روز گچ مخصوص بینی باز شده و بلافاصله چسب بینی زده می شود. در کسانیکه بینی استخوانی و پوست نازک دارند، معمولاً ۳ الی ۴ ماه نیاز به چسب زدن می باشد ولی در کسانیکه بینی گوشتی و پوست چرب دارند، حداقل ۴ الی ۶ ماه باید چسب زده شود. (البته مدت زمان چسب زدن به تکنیک و نظر جراح بستگی دارد وتا حدی سلیقه ای است.)

نقش چسب بینی پس از عمل

پوست بینی به جهت اینکه حین عمل از جای خود بلند می شود شدیداً مستعد تورم می باشد. نقش چسب جلوگیری ازایجاد تورم جدید پوست بینی می باشد و باعث می شود بینی زودتر به فرمی که پس از عمل برایش ایجاد شده ، تثبیت شود. اگر فرد بصورت مرتب چسب نزند، تورم شدید بینی ایجاد می شود که ممکن است رفع این تورم جدید مشکل باشد و فرم بینی را از حالت مطلوب خود خارج نماید.

بد شکلی در بینی به علت اشتباه چسب زدن

بصورت معمول خیر، ولی اگر چسب زدن با فشار زیاد و برای ایجاد شکل خاص در بینی یاشد می تواند بینی را دچار انحراف کند، لذا باید با دقت زده شود.

بازگشت ظاهر بینی گوشتی پس از عمل

بجهت ضخامت قابل توجه پوست نوک بینی پس از حداقل ۱-۲ سال ممکن است نوک بینی کمی (بجهت مشکل ضخامت پوستی) پهن شود ولی در کل نسبت به قبل از جراحی قابل توجه نیست.

روند بهبودی پس از عمل جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

زمان شل گیری فرم نهایی بینی

در بینی های استخوانی حدود یک سال بعد و در بینی های گوشتی حدود یک سال و نیم بعد فرم نهایی بینی را می توان مشاهده کرد.

زمان انجام جراحی روتوش

در مواردی که نیاز به جراحی روتوش باشد، بسته به نظر جراح ترجیحاً باید یک سال از جراحی گذشته باشد تا تمام تغییرات، خود را نشان دهد و در صورت نیاز ، جراحی روتوش انجام شود.

تزریق آمپول کورتون یا تریامسینولون پس از جراحی

در تعدادی از بینی های گوشتی و با پوست ضخیم ناحیه نوک بینی، در صورتیکه تورم موضعی باشد و منتشر نباشد طبق نظر جراح ممکن است تزریق آمپول تریا مسینولون، این ضخامت موضعی را بکاهد و اثر آن یک ماه تا یک ماه و نیم بعد بصورت کامل خود را نشان می دهد. اثر این آمپول، تحلیل بردن و کوچک کردن بافت عمقی پوست، فلذا برطرف کردن تورم است. اگر این آمپول نابجا یا نا صحیح تزریق شود می تواند باعث فرورفتگی هایی در پوست بینی فرد نیز شود ، لذا فقط در موارد خاص و با غلظت خاص باید تزریق شود.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

به این افراد انجام جراحی زیبایی بینی توصیه نمی شوند؟

افرادی که وسواس دارند و تحمل کوچکترین عارضه ای را پس از عمل ندارند.
افرادی که تصور غیر طبیعی و رؤیایی از جراحی زیبایی دارند و احساس می کنند پس از جراحی انسان دیگری می شوند.
سن زیر ۱۸ سال (عمدتاً بینی افراد در سن زیر ۱۸ سال در حال رشد است و جراحی زیبایی توصیه نمی شود ولی طی ۱۶ تا ۱۸ سالگی رشد بینی کامل شده و می توان جراحی انجام داد. )
افرادی که آلرژی و حساسیت شدید و مشکلات تنفسی شدید دارند.
افرادیکه اکثر اعضاء بدنشان را نا زیبا می ببینند (این افراد باید طی مشاوره های روانشناسی، دیدگاهشان نسبت به بدنشان و زیبایی تغییر کند و جراحی، مشکلی از مشکلات آنها را رفع نخواهد کرد.)

ایجاد بی حسی پس از عمل بینی

درپائین بینی جایی که برش جراحی داده می شود اعصاب حسی قطع می شود و بی حس می شود. ولی پس از زمانی (حدود یک سال) مجدداً اعصاب این ناحیه رشد کرده و به هم می رسد و حس آن ناحیه برمی گردد.

جراح بینی اصفهان را در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

علل بروز نتایج ضعیف در جراحی زیبایی

علل احساس بوی بد بینی بعد از عمل

عوامل شایع در بروز عفونت بعد از رینوپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.