نکات مراقبتی پس از عمل شاخک بینی

بررسی نکات مراقبتی پس از عمل شاخک بینی

یکی از نکات مهمی که باید بعد از تمامی جراحی‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب به آن توجه شود مراقبت‌های پس از انجام عمل جراحی است. فراموش نکنید که از پزشک خود در مورد مراقبت‌های بعد از عمل سؤال‌های مربوطه را بپرسید و به تمامی توصیه‌های پزشکتان با دقت عمل کنید تا دوره‌ی بهبودی بعد از عمل را بدون هیچ مشکلی طی کرده و نتیجه‌ی مطلوب را بگیرید. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی نکات مراقبتی پس از عمل شاخک بینی می پردازیم.

بعد از جراحی‌های بینی و مشکلات تنفسی آن، ترشحات خونابه مانند و همچنین گرفتگی بینی امری طبیعی است. تورم ایجاد شده در داخل بینی به دلیل جراحی باعث کیپ شدن و گرفتگی بینی می‌شود. این تورم معمولاً بعد از یک هفته بهبود می‌یابد. پس از عمل وجود درد طبیعی است اما این درد به گونه‌ای قابل تحمل است و با داروهای مسکن برطرف خواهد شد و پس از مدتی کوتاه به طور کلی رفع می‌شود.

ممکن است پس از جراحی پزشک جراح یا سایر افراد در بیمارستان از شما بخواهند که بینی‌تان را با سرم نمکی یا سالین به طور مرتب و منظم شستشو دهید. این کار به این دلیل پیشنهاد می‌شود که سرم نمکی یا سالین موجب و بهبود عملکرد شاخک‌های بینی می‌شود. چراکه شست‌وشو نقش آبرسانی به بینی را دارد و از خشکی و سوزش محیط بینی نیز جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن این آبرسانی مخاط سفت و غلیظ شاخک‌ها را نیز از بین می‌برد و باعث می‌شود مژه‌ها با سرعت لازمه و طبیعی خودشان حرکت کنند. همچنین این عمل موجب بازگشت جریان خون طبیعی به شاخک‌های بینی‌تان می‌شود.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم در صورتی که مشکلات تنفسی از قبیل سخت نفس کشیدن، کیپ شدن بینی برخی زمان‌ها یا همه‌ی مواقع و برطرف نشدن گرفتگی و یا خون دماغ شدن‌های غیر طبیعی دارید می‌توانید به مسئله‌ی بزرگ شدن شاخک‌های بینی شک کنید که در این صورت بدون هیچ نگرانی می‌توانید نزد پزشک متخصص مراجعه نموده و برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید قبلاً هم اشاره کردیم ممکن مشکل تنفس و شاخک‌های بینی شما بسیار خفیف بوده باشد و با قرص‌ها شاخک‌ها به اندازه طبیعی خود بازگردند. البته عمل جراحی نیز بسیار کم خطر است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. چنانچه استخوان شاخک بینی‌تان بزرگ‌تر از حد معمول شده باشد یا تیغه‌ی جدا کننده‌ی شاخک دارای انحراف باشد، به سرعت می‌توانید روش‌های درمانی را آغاز کرده و سلامت خود را به دست آورید.

جراحی کوچک کردن و درمان شاخک های بینی | جراح بینی اصفهان

بهتر است بدانید عمل‌های شاخک بینی، از رایج‌ترین عمل‌ها در حوزه‌ی بیماری‌های تنفسی است. افرادی که دچار مشکلات بینی و تنفسی هستند، اغلب از اینکه می‌توانند با عمل‌های کم خطر و کم ریسک، سلامت تنفس خود را به دست آورند اطلاعی ندارند. در صورت داشتن علائم می‌توانید با مراجعه کردن به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی، مورد بررسی و معاینه شوید تا اگر مشکلی جدی یا حادی دارید از روش‌های درمانی دارویی و یا جراحی برای بهبودی شما استفاده شود. همچنین توجه کنید که حتی اگر مشکل بسیار خفیفی در تنفس داشتید بازهم با پیشنهاد اطرافیان و بدون اطلاع و نسخه‌ی پزشک هیچ درمان و دارویی مصرف نکنید. بهتر است به دکتر جراح بینی مراجعه کنید.

پاسخ به سؤالات متداول در مورد عمل شاخک بینی

خطرات بزرگ شدن شاخک‌های بینی چیست؟

این عامل ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در تنفس افراد شود. از این رو پزشکان توصیه می‌کنند. که افراد در کوتاه‌ترین مدت ممکن نسبت به مداوای آن اقدام کنند.

شاخک ‌های بینی کجاست؟

شاخک‌های بینی در داخل حفره بینی قرار دارند.

عمل جراحی شاخک ‌های بینی چه نوع عملی می ‌باشد؟

این عمل از نوع سرپایی بوده و هیچ نیازی به بیهوشی و بی حسی ندارد. شایان ذکر است که این عمل را می‌توان در کنار جراحی زیبایی نیز انجام داد.

آیا عمل جراحی شاخک‌های بینی خطرناک است؟

خیر – این جراحی خطر جسمی و جانی نداشته و عوارض بعد از عمل آن نیز به صورت کوتاه مدت هستند. که پس از گذشت یک الی چند هفته به طور کامل از بین می‌روند.

هزینه جراحی شاخک‌های بینی چقدر است؟

هزینه انجام این جراحی بسته به نوع پزشک، کلینیک، شدت مشکل و… متفاوت است. اما با این همه حال جز دسته عمل‌های ارزان و کم هزینه قرار می‌گیرد.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

بیماری‌ها و مشکلات شاخک‌های بینی

مشکلات رایج پوستی بعد از جراحی بینی

روش های درمان تنگی مجرای بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.