ورزش های مجاز بعد عمل بینی

بررسی ورزش های مجاز بعد عمل بینی

یکی از پرسش‌های مداوم از کارشناسان ورزشی فیتامین این است که ورزش بعد از عمل بینی از چه زمانی مجاز است؟ پاسخ این پرسش، برای هر ورزشی و هر ورزشکاری، متفاوت است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان ورزش های مجاز بعد عمل بینی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ورزش‌های مجاز در نخستین ماه

تصویر ماه اول،‌ بیانگر این است که مجوز انجام هیچ‌کدام از این فعالیت‌ها و ورزش‌ها را ندارید. در این مرحله، فقط اجازه انجام ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی، آن هم با سرعت آرام را دارید. به هیچ‌وجه نباید فشار خون‌تان بالا برود، زیرا این کار موجب تورم و تغییر فرم بینی‌تان خواهد شد.

مطلب پیشنهادی : نکات مراقبتی هنگام خوابیدن بعد از جراحی بینی

ورزش‌های مجاز در دومین ماه

میزان فعالیت: ۰ تا ۲۵ درصد

اگر قبلاً بدنساز بوده‌اید، اکنون می‌توانید تمرینات قبلی‌تان را با شدت ۲۵ درصدی دنبال کنید. در انجام تمرین‌تان به نکات زیر توجه کنید:

  • لازم است که تعداد تکرارها و سنگینیِ وزنه‌های‌تان، تنها ۲۵ درصد تمرینات قبلی‌تان باشد؛
  • از خم‌شدن در حین انجام تمرین، خودداری کنید؛
  • در این مرحله نباید تمرینات هوازی را انجام دهید.

ورزش‌های مجاز در سومین ماه

میزان فعالیت: ۲۵ تا ۵۰ درصد

حالا می‌توانید شدت تمرینات‌تان را به ۵۰ درصد برسانید. در این ماه اگر می‌خواهید به بدن‌تان آسیب نزنید، سنگینیِ وزنه‌ها و تکرارها باید ۵۰ درصد تمرینات قبلی‌تان باشد. شما می‌توانید خم شوید؛ به هیچ‌وجه دویدن در ماه سوم را توصیه نمی‌کنیم.

محدودیت های ورزشی بعد از عمل جراحی بینی | جراح پلاستیک اصفهان

ورزش‌های مجاز در چهارمین ماه

میزان فعالیت: ۵۰ تا ۷۵ درصد

در این مرحله شدت تمرینات‌تان می‌تواند تا ۷۵ درصد برسد و وزنه‌ها و تکرارهای‌تان نیز نهایت باید ۷۵ درصدِ شدتِ تمرینات قبلی را داشته باشد.

ورزش‌های مجاز در پنجمین

میزان فعالیت: ۷۵ تا ۱۰۰ درصد

حالا می‌توانید به سراغ وزنه‌هایی با سنگینیِ متوسط بروید و تکرارهای‌تان را به قبل از عمل جراحی برسانید. در هفته پنجم، انجام حرکات یوگا و خم‌شدن نیز بلامانع است. یادتان باشد که ورزش شما باید با درجه تورم بینی‌تان هماهنگ باشد. ورزش سبک در ماه‌های اول باعث افزایش جریان خون و بهبود تورم بینی می‌شود، اما اگر بخواهید بیش‌ازحد به خودتان فشار بیاورید، احتمال افزایش تورم بینی وجود دارد. حداقل در شش ماه اول، به‌سراغ ورزش‌های تماسی و توپی نروید.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

نکات مراقبتی فعالیت و ورزش بعد از عمل بینی

  • در ماه اول، هر ورزشی که نیاز به خم‌شدن دارد را فراموش کنید. حرکاتی مثل کرانچ، رساندنِ دست‌ها به پاها و وزنه‌زدن، از کارهای خطرناکی است که قطعا ممنوع است و به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.
  • حداقل دو ماه بعد از عمل بینی، استراحت داشته باشید و هیچ‌گاه نباید وزنه‌ای بیشتر از ۲ کیلو را بلند کنید، یعنی حتی اگر مادر یا پدر هستید، بلند و بغل‌کردنِ کودک‌تان هم به شما آسیب خواهد رساند.با بلند‌کردنِ اجسام سنگین، به بدن‌تان فشار می‌آورید و فرآیند ترمیم بینی‌تان به تأخیر خواهد افتاد.
  • رابطه جنسی را هم محدود کنید. در کل، کارهایی که شما را به نفس‌نفس می‌اندازد را کنار بگذارید. پس بهتر است یک هفته اول را به تنهایی بخوابید تا از اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

دلایل عدم تقارن سوراخ های بینی

تاثیر کم خونی در عمل بینی

اقدامات پس از وارد شدن ضربه به بینی عمل شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *