پروتز گونه و پروتز چانه

پروتز های ناحیه گونه و چانه

پروتز گونه جزء علمهایی است که امروزه نظر بسیاری از خانم های جوان و بعضی آقایان را به خود جلب کرده. برجسته سازی گونه در کل به تمام افراد زیبایی خاصی می بخشد، اما برای افرادی که چهره استخونی دارند این عمل بسیار مناسب می باشد.

در بیمارانی که گونه فرورفته دارند می توان با یک برش داخلی دهانی یک پروتز از جنس سیلیکون (silicon) در ناحیه گونه کارگذاری کرد که با بی حسی موضعی قابل انجام است و گونه را برجسته می کند.

و در بیمارانی که چانه کوتاه و یا فرورفته دارند می توان با برش داخل دهانی یک پروتز در ناحیه چانه بکار برد .

 

پروتزهای گونه و چانه

گاهی اوقات در افراد با دفورمیتی های صورت وفرو رفتگی های ناحیه گونه و یا عقب بودن یا کوتاه بودن چانه لازم است از پروتزها برای اصلاح این موارد استفاده کرد . جنس این پروتزها معمولا سیلیکون نرم است ولی گاهی اوقات یک روکش از جنس PTFE  به روی سیلیکون اضافه میشود و باعث استحکام بیشتر و کاهش احتمال جابجایی این پروتز ها میشود .

پروتز گونه Malar implant

پروتز گونه کلا به ۳ نوع تقسیم میشود

  1. نوع اول پروتزها گونه را می پوشانند .
  2. نوع دوم پروتز های زیر گونه یا submalar  میباشند که حفره زیر گونه را میپوشانند
  3. نوع سوم پروتز های مرکب یا combined   هستند که ترکیبی از ۲ پروتز بالا میباشند.

 

پروتز گونه

 

طریقه کار گذاشتن پروتز ها از داخل دهان میباشد با برش کوچکی از داخل دهان و در بالای دندان های آسیاب یک حفره ایجاد میشود و پروتز آنجا قرار می گیرد . معمولا احتیاج به ثابت کردن پروتز ها به استخوان زیرین نمی باشد . عمل جراحی بسیار ساده است ولی مثل هر جراحی میتواند عوارض را به دنبال داشته باشد .

شایع ترین عارضه جابجایی پروتز میباشد در این حالت لازم است مجددا پروتز جاگذاری شود و عارضه بعدی عفونت وتجمع خون در ناحیه کار گذاری پروتز میباشد که لازم است در این حالت پروتز تعویض شود.

 

پروتز گونه

 

 پروتز چانه Chin implant

این پروتز ها معمولا وقتی که چانه از حد معمول عقب تر است ویا ارتفاع چانه کوتاه است استفاده میشود . با برش کوچکی از روی چانه حدود ۳ سانتی متر در ناحیه زیر چانه ،پروتز کار گذاری می شود . می توان پروتز را از راه دهان با برش کوچکی در زیر لثه  ناحیه دندانی نیش نیز کار گذاری کرد و بعد از عمل هم با پانسمان پروتز را در هما ن ناحیه ثابت نگه داشت .

با برش از روی پوست معمولا اسکار کوچکی بر جای می گذارد که در شیار زیر ناحیه چانه مخفی می شود . در صورتی که چانه خیلی عقب باشد باید از گذاشتن پروتز صرف نظر کرد و به جای آن از روشgenioplasy استفاده کرد . در این روش استخوان چانه شکسته میشود و به سمت جلو آورده می شود و یا با استفاده از استخوان مصنوعی طول چانه را می توان افزایش داد.

 

پروتز گونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *