پیشگیری از بروز کبودی چشم‌ها بعد از عمل بینی

بررسی پیشگیری از بروز کبودی چشم‌ها بعد از عمل بینی

حال که با علل ایجاد کبودی آشنا شده‌اید، بدون شک خواستار این هستید که بدانید چه راه‌هایی برای کاهش میزان کبودی وجود دارد. عوامل کاهش کبودی چشم‌ها نیز به دو دسته شخصی و پزشکی تفکیک می‌شود. توجه داشته باشید، اگر چه این عوامل ممکن است به کاهش قابل توجه میزان کبودی کمک بکند، اما به جا ماندن مقداری کبودی پس از جراحی کاملا طبیعی است. قصد داریم تا در مقاله امروز سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی پیشگیری از بروز کبودی چشم‌ها بعد از عمل بینی بپردازیم.

راهکارهای کاهش میزان کبودی چشم بعد از جراحی بینی به شرح زیر است:

عدم مصرف دخانیات

مصرف دخانیات شامل سیگار، قلیان و… می‌تواند باعث بروز عفونت شود. همچنین طول دوره نقاهت افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند، بیشتر است. توجه داشته باشید جهت انجام عمل جراحی زیبایی بینی، نیاز است تا چند هفته پیش از جراحی مصرف دخانیات را متوقف کنید. پس از جراحی نیز به تشخیص پزشک، احتمالا تا چند هفته نباید از دخانیات استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی : روش های جراحی شکستگی بینی

استفاده از کمپرس سرد

در صورت تشخیص و صلاحدید پزشک، در نواحی اطراف بینی از کمپرس سرد استفاده کنید. شما می‌توانید در نواحی مختلف صورت، همچون زیر چشم‌ها، بینی، روی پیشانی، گونه‌ها و روی چشم‌ها کمپرس سرد قرار دهید. فراموش نکنید هیچگاه کمپرس سرد را روی بینی خود قرار ندهید.

معمولا روز سوم پس از جراحی، تورم به حداکثر میزان خود خواهید رسید. سعی کنید در روز اول و دوم به فواصل کوتاه از کمپرس سرد استفاده کنید. هر چه در این دو روز از کمپرس سرد بیشتر استفاده کنید، قطعا روز سوم ورم کمتری را مشاهده خواهید کرد. تا زمانیکه صورت و زیر چشمان شما ورم داشته باشد می‌توانید استفاده از کمپرس سرد را ادامه دهید.

نوع کمپرس نیز مهم است. برخی از پزشکان یخ خرده شده، برخی سبزیجات یخ‌زده و… را پیشنهاد می‌کنند. سعی کنید بسته کمپرس سرد خود را درون یک حوله یا پارچه بپیچید سپس روی صورت خود قرار دهید.

نگهداشتن سر به طرف بالا

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی یا استراحت روزانه بسیار اهمیت دارد. پس از جراحی، هنگام استراحت و خواب به گونه‌ای بالشت خود را تنظیم کنید که همواره سرتان بالاتر از قلبتان قرار داشته باشد. برای این‌کار می‌توانید از چند بالش برای زیر سرتان استفاده کنید. در فعالیت‌های روزانه هم، تا جاییکه امکان دارد از خم شدن پرهیز کنید. تا چند هفته پس از جراحی و تا زمانیکه خونریزی‌ها متوقت نشده است، از برداشتن اشیا سنگین خودداری کنید. چنین کارهایی ممکن است باعث تشدید خونریزی و کبودی شود.

خودداری از دست‌کاری پانسمان بینی

هر گونه دست‌کاری بینی، پانسمان و آتل ممکن است باعث تشدید خونریزی زیرپوستی و کبودی شود. اگرچه ممکن است پانسمان قدری خاطر شما را آزرده کند، اما توجه داشته باشید که در صورت جابه‌جایی پانسمان، ممکن است عمل ترمیم بافت به شکل صحیح صورت نگیرد.

پس از اتمام مدت زمان مشخص شده برای در آتل بودن بینی، هرگز خودتان برای باز کردن آن اقدام نکنید. همچنین، در طول دوران پانسمان، مطابق با دستور پزشک پانسمان را تعویض کنید و در صورت نیاز، این کار را به پزشک و یا تیم پرستاری او محول کنید.

دلایل بروز کبودی چشم بعد از جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

پیاده‌روی کردن

شاید باور نداشته باشید، اما پیاده‌روی نقش بسزایی در کاهش میزان ورم صورت دارد. هر چه زودتر پیاده‌روی را شروع کنید به نفع شماست. همچنین پیاده‌روی باعث می‌شود تشکیل لخته متوقف شود. توجه داشته باشید که تا زمانیکه پزشک شما تشخیص نداده است، از دویدن و یا انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

مصرف مرتب نسخه پزشک

داروهایی که پزشک برای کاهش درد و تورم شما تجویز کرده است، نقش موثری در کاهش میزان کبودی چشم بعد از جراحی بینی نیز دارد. میزان دز مصرفی دارو و زمان مصرف را با پزشک خود هماهنگ کنید. به هیچ عنوان از داروها و مکمل بدون مشورت پزشک استفاده نکنید.

داشتن رژیم غذایی مناسب

بدون شک، رژیم غذایی سالم پس از جراحی زیبایی بینی به شما کمک می‌کند تا هم زودتر دوران نقاهت خود را طی کنید و هم زودتر از شر کبودی‌ها و ورم دور چشم خود خلاص شوید. سعی کنید قبل و پس از عمل حتما از رژیم غذایی سالم و مقوی استفاده کنید. سعی کنید پس از جراحی سهم سبزیجات و میوه‌ها را در سبد غذایی خود بیشتر کنید.

برخی از داروهایی که پس از جراحی زیبایی بینی بیمار باید استفاده کند، ممکن است موجب بروز یبوست شود. یبوست هم احتمالا فشار به رگ‌های پاره شده بینی و خونریزی را بیشتر می‌کند. فیبرهای موجود در سبزیجات و میوه‌ها باعث جلوگیری از ابتلا به یبوست می‌شود.

در کنار این موارد، سعی کنید مصرف آب را بیشتر کنید. به طور کلی، آب برای تمامی ارگان‌های بدن مفید است. اما در زمان جراحی زیبایی بینی، مصرف آب به میزان کافی باعث ترمیم سریع‌تر بافت‌ها و کاهش ورم می‌شود.

در جیان گذاشتن کامل پزشک

یک‌ ماه پیش از جراحی، تمامی عادت‌های دارویی و سبک زندگی خود را برای پزشک معالج توضیح دهید. دوباره تاکید می‌کنیم، جراحی زیبایی بینی جراحی نسبتا سنگین و تهاجمی است، هر چه پزشک اطلاعات کامل‌تری از شما داشته باشد، روند بهبود شما را می‌تواند تسریع ببخشد. در زمان تعیین وقت جراحی، لیست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید. این موضوع شامل داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی و ورزشی نیز می‌شود. بهتر است یک ماه قبل با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز، دارویی را از رژیم شما حذف کند تا در طول یک‌ ماه، اثر آن دارو نیز از بین برود.

سیگار کشیدن، ورزش کردن و… همگی جزو مواردی است که پزشک شما باید در جریان آن قرار داشته باشد.

صبور باشید

همانطور که گفتیم، صبر و عمل به توصیه پزشکان از اصلی‌ترین نکته‌هایی است که باید به آن توجه کنید. سعی کنید نسبت به عمل زیبایی بینی خود و دوران نقاهت واقع‌بین باشید. بدون شک مقداری درد و کبودی در ناحیه صورت پس از این جراحی نسبتا سنگین منطقی است. سعی کنید در تمام طول مدت دوران نقاهت، به بینی ایده‌آلتان فکر کنید. تورم و کبودی در ناحیه چشم را می‌توان کنترل کرد و پس از گذشت تنها چند هفته، تقریبا تمامی کبودی‌ها از بین خواهند رفت، اما مهم است که شما در این دوران صبور باشید و برای چهره جدید و زیبایی خود، لحظه شماری کنید.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

تمرین نفس عمیق

جراحی زیبایی بینی با تمام دوران نقاهت و فشارهایش، یک برهه کوتاه از زندگی شما را شامل می‌شود. بنابراین، از لحاظ روحی خودتان را آماده کنید. آهنگ هایی که دوست دارید را گوش دهید. فیلم‌های سینمایی مورد علاقه تماشا کنید. دوران نقاهت خود را با آرامش بگذرانید.

واقع بینی

هر زمان که حس کردید از کبودی‌ها و تغییراتی که در صورت شما ایجاد کرده‌اند، خسته شده‌اید، با خود مرور کنید که شما یکی از سخت‌ترین جراحی‌های زیبایی را پشت سر گذاشته‌اید. بنابراین، وجود مقداری کبودی و ورم قطعا طبیعی است. البته هیچوقت خودتان رو با بیماران دیگر مقایسه نکنید. چرا که بسته به وضعیت بیمار، میزان کبودی و ورم متفاوت خواهد بود. ممکن است ظرف تنها چند هفته پس از جراحی، هیچ آثاری از اتفاقاتی که بر صورت شما رخ داده است به چشم نیاید.

جراح بینی اصفهان را در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

آشنایی با انواع مختلف پوست در جراحی زیبایی بینی

انجام رادیولوژی برای پیشبینی عفونت بینی بعد از عمل بینی

روش های درمانی انحراف بینی بدون جراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.