بوتاکس برای دندان‌قروچه؟

 آیا بوتاکس می‌تواند از به هم فشردن دندان‌ها یا دندان قروچه در خواب جلوگیری نماید؟

من در این سن و سال هرگز به بوتاکس فکر نکرده بودم. من که در اوایل دهه‌ی سی زندگی خودم هستم می‌دانم که کرم پوست و ماسک صورت، نشانه‌های غیرقابل اجتناب پیری را متوقف می‌کنند ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این رویه‌ی زیبایی محبوب، می‌تواند یک مساله دیگر را نیز درمان نماید؛ به هم فشردن دندان‌ها. آیا ارزش امتحان کردن دارد؟

سال گذشته فهمیدم که در خواب، دندان‌های خود را به هم می‌فشارم. این یک بیماری رایجی است که bruxism یادندان قروچه نام دارد و برآورد می‌شود حدود ۱۰ درصد از بزرگسالان ایالات متحده به آن دچارند.

طبق گفته‌ی این تیم تحقیقاتی، در افرادی که قبلا تزریق دارونماها را دریافت کرده بودند، هیچ نشانه‌ای از بهبودی حاصل نشده بود اما افرادی که به آن‌ها بوتاکس تزریق شد نشانه‌های بسیار خوبی در بهبود دندان‌قروچه از خود نشان دادند. همچنین در این افراد میزان و شدت درد نیز کاسته شده بود حال آنکه هیچگونه تغییری در میزان درد در شرکت کنندگانی که دارونما دریافت کرده بودند دیده نشد.

در رابطه با بحث عوارض جانبی، به جز دو فرد شرکت کننده که تغییراتی در زیبایی لبخندشان بعد از تزریق رخ داد، هیچگونه عوارض جانبی مشاهده نشد. به طور کلی این تیم تحقیقاتی در این بررسی به این نتیجه رسید که بوتاکس به طور موثر و سالم‌تری می‌تواند دندان‌قروچه را بهبود بخشد.

دکتر William G. Ondo، از بیمارستان Methodist  هوستون در تگزاس، یادآور می شود که دندان‌قروچه یک مشکل بسیار رایج در درمان می‌باشد که درمان قطعی ندارد لذا نتایج این تحقیق می‌تواند بسیار دلگرم کننده باشد.

ممکن است مواردی چند از عوارض در میان مصرف‌کنندگان دیده شود اما آیا از مطالعه بر روی ۲۲ نفر می‌توان این نتیجه را گرفت که بوتاکس درمان مناسبی برای دندان قروچه است؟ پاسخ دکتر William G. Ondo منفیست چراکه به گفته‌ی او ارزش تحقیق در این زمینه بسیار بیشتر است و برای بررسی این نتایج هیجان انگیز، مطالعات بیشتری لازم است.

بوتاکس مانع از انقباض عضلانی می‌شود و هنگامی که به عضلات دخیل در عمل جویدن تزریق می‌شود می‌تواند با جلوگیری از دندان‌قروچه از آسیب احتمالی دندان‌ها نیز پیشگیری کند. برخلاف درمان‌های فعلی برای دندان‌قروچه، همچون محافظ دهانی، بوتاکس سعی در مقابله با علت اصلی دارد. اما مسلم است که بوتاکس در مقایسه با محافظ دهانی هزینه‌ی بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *