عمل سینه آقایان – ژنیکوماستی

عمل سینه آقایان – ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یا جراحی کوچک کردن سینه در مردان چیست؟ آیا تابحال نام این جراحی به گوشتان خورده است؟ این عمل برای چه هدفی انجام می‌شود؟ بزرگی سینه در آقایان به چه علت است؟ در این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی عمل سینه آقایان – ژنیکوماستی می پردازیم. دکتر علی علوی راد فوق تخصص جراحی پلاستیک یکی از بهترین انتخاب های شما در اصفهان برای انجام جراحی ژنیکوماستی می باشد.

ژنیکوماستی عارضه ای است که در بافت پستان مردان ایجاد می شود. این بافت معمولاً مستقیم در زیر نوک پستان قرار دارد. ژنیکوماستی می تواند در یک یا دو طرف قفسه سینه رخ دهد. به نظر می رسد برخی از افراد دارای اضافه وزن ژنیکوماستی دارند، بدون اینکه واقعاً به این بیماری مبتلا باشند. افراد مبتلا به ژنیکوماستی ممکن است سینه هایی متورم در یک طرف یا هر دو طرف داشته باشند. عارضه ژنیکوماستی در طول دوره رشد معمول است، به ویژه هنگامی که نوسانات هورمون اتفاق می افتد، مانند: در افراد سالخورده، دوران نوزادی و دوران بلوغ.

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از مردان دیده می شود بزرگی سینه است که باعث نارضایتی مردان از اندام خود می شود .اما خوشبختانه برای برطرف کردن این مشکل راه حل های متفاوتی مانند جراحی لیپوماتیک، لیپوساکشن و یا جراحی وجود دارد که می تواند سینه را کوچک کرده و باعث افزایش اعتماد به نفس این افراد شود.

معرفی انواع ژنیکوماستی

 • ژنیکوماستی شدید
 • شبه ژنیکوماستی
 • ژنیکوماستی طبیعی
 • ژنیکوماستی غده ای خالص
 • ژنیکوماستی غیر متقارن یا یک طرفه

علائم ژنیکوماستی

این بیماری نیز همانند سایر بیماری ها دارای علائم مختلفی است. برخی از مهم ترین علائم و نشانه های ژنیکوماستی عبارت است از:

 • متورم شدن سینه
 • سفت شدن سینه

در صورت مشاهده درد، التهاب، سفتی و ترشح از نوک سینه (یکی از سینه ها و یا هر دو) حتما به پزشک مراجعه کنید

عوامل ایجاد ژنیکوماستی

در نوزادان، ژنیکوماستی توسط استروژن و انتقال آن از مادر ایجاد می شود. رشد سینه در نوزادان پسر شایع و تا 6 ماهگی به تدریج از بین می‌ روند، اما در برخی از نوزادان عمر طولانی ‌تری دارند. در پسران نابالغ، جوانه های سینه در دوران بلوغ شایع است و ممکن است تا 2 سال دوام بیاورند، اما در سال اول از بین می روند. ژنیکوماستی همچنین می تواند توسط یک تومور تولید کننده استروژن ایجاد شود.

در پسران نوجوان، ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. ژنیکوماستی در بسیاری از پسران در دوران بلوغ اولیه تا اواسط بلوغ رخ می دهد. معمولا بین 6 ماه تا 2 سال از بین می رود.

در مردان بالغ، ژنیکوماستی معمولاً به دلیل بیماری دیگری مانند سرطان کبد یا ریه، سیروز کبدی، تیروئید پرکار، یا مشکلات هورمونی مانند سرطان غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی یا بیضه ایجاد می شود. مصرف الکل، ماری جوانا، مت آمفتامین و هروئین نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود. در مردان مسن تر، ژنیکوماستی می تواند به دلیل تغییر در سطح هورمون ایجاد شود.

دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

استفاده از برخی داروها نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود، از جمله:
 • دیژیتال و سایر داروهای قلب
 • استروئیدها مانند پردنیزون یا دگزامتازون
 • داروهای مورد استفاده برای درمان زخم (مانند سایمتیدین)
 • داروهای ضد آندروژن (مانند فلوتامید، سیپروترون و اسپیرونولاکتون)
 • داروهای مورد استفاده برای درمان صرع (مانند فنی توئین، دیلانتین)
 • داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی (مانند دیازپام [والیوم] و ضد افسردگی های سه حلقه ای)
 • داروهای شیمی درمانی، به ویژه عوامل آلکیله کننده، خانواده ای از داروهای ضد سرطان که با DNA سلول تداخل می کنند و رشد سلول های سرطانی را مهار می کنند.

کاندید مناسب جراحی ژنیکوماستی

 • افرادی که وزن ثابت دارند
 • افرادی که از سلامت کامل برخوردارند
 • افرادی که مواد مخدر استفاده نمی‌کنند
 • افرادی که با استفاده از تغذیه و ورزش به نتیجه دلخواه نرسیده‌اند

عمل سینه آقایان | جراح بینی اصفهان

هدف از انجام جراحی ژنیکوماستی

هدف از جراحی برطرف کردن سه مشکلی ناشی از این بیماری است.

برطرف کردن ظاهر نامتناسب :

پستان ها که به عنوان هویت و نمای زنانگی محسوب می شوند در یک جنس مخالف مرد طبیعتا باعث آزار روحی روانی خواهد شد و در نتیجه محدودیت هایی که فرد برای خود خواهد گذاشت،در فعالیت های اجتماعی، ورزشی و … به خصوص در استیج های بالا بسیار آزار دهنده و مختل کننده زندگی خواهد بود.

سینه های دردناک:

سینه های دردناک شده در برخی از موارد و برخی دوره های زندگی در این سینه های بزرگ شده اتفاق می افتد

حذف کردن ریسک فاکتور زمینه ساز مشکلات آینده:

با حذف سینه های بزرگ و غیر معمول نگرانی ما از حجم های زیاد بافت غددی که می تواند زمینه ساز مشکلات بعدی باشد، از بین می رود و خیالمان راحت تر خواهد بود..

یکی از سوالاتی که پس از شنیدن نام جراحی برای بیماران به وجود می آید این است که آیا روش لیپوماتیک و لیپوساکشن برای درمان ژنیکوماستی به تنهایی توصیه می شود؟ با توجه به این که مشکل عمده ژنیکوماستی به دلیل افزایش بافت غددی پستان است و چربی در اکثر بیماران بخش ناچیزی است استفاده از تکنیک های لیپوماتیک، لیپوساکشن و لیپولیز تکنیکی کاملی محسوب نمی شود به همین دلیل است که به تنهایی تکنیک مناسبی نیستند.

اگر به یک پستان آقا که حالت زنانه دارد دقت کنیم دو بخش بافت چربی اضافه و بافت غددی اضافه را خواهیم دید که در اغلب بیماران به همین شکل است. اگر بخواهیم راه حل دائمی و بدون نگرانی از خطر عود داشته باشیم بسیار طبیعی است که هر دو این بخش ها را حذف کنیم.

حذف بافت غددی از روش هایی مانند لیپوسالکشن و لیپوماتیک و نظایر آن قطعا غیر ممکن است. بنابر این ما در همه بیماران توصیه به برداشت کامل بافت غددی و بافت چربی خواهیم داشت که میتوان گفت از روش های مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن در حین عمل اصلی به عنوان کمکی استفاده می شود و هیچ گاه به عنوان یک روش تنها از آن استفاده نمی کنیم.

 


خدمات دکتر علی علوی راد فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان:

جراح بینی اصفهان – رینوپلاستی

اصلاح افتادگی پلک – بلفاروپلاستی

اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان – ماموپلاستی

پروتز پستان

تزریق بوتاکس | چربی | فیلر ( ژل)

جراحی گوش – اتوپلاستی

عمل شکم – ابدومینوپلاستی

لیپوساکشن

کشیدن صورت – فیس لیفت

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری و تماس به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید. سوالات و نظرات خود را پیرامون عمل سینه آقایان – ژنیکوماستی در بخش دیدگاه ها برای آقای دکتر علوی راد ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *