اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان – ماموپلاستی

اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان – ماموپلاستی

ماموپلاستی به انواع عمل جراحی سینه گفته می‌شود که با هدف تغییر اندازه، تغییر فرم یا بازسازی سینه انجام می‌شود. پروتز سینه محبوب‌ترین نوع ماموپلاستی است که برای بزرگ‌کردن سینه انجام می‌شود. ماموپلاستی با عمل ماموپلکسی یا لیفت سینه تفاوت دارد. در این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان – ماموپلاستی می پردازیم. دکتر علی علوی راد فوق تخصص جراحی پلاستیک یکی از بهترین انتخاب های شما در اصفهان برای انجام جراحی ماموپلاستی می باشد.

تعریف ماموپلاستی

ماموپلاستی (mammoplasty) اصطلاح تخصصی جراحی پلاستیک برای انواع عمل‌‌های جراحی سینه است. برخلاف تصور عموم، جراحی پلاستیک سینه صرفاً برای افزایش سایز سینه‌ها نیست، بلکه جراحی پلاستیک سینه انواع مختلفی دارد که بسته به نیاز افراد انتخاب می‌شود. هدف ماموپلاستی تغییر سایز (کوچک کردن سینه) و تغییر فرم پستان‌ها در راستای بهبود زیبایی سینه‌ها است.

آیا ماموپلاستی همان پروتز سینه است؟

پروتز سینه (Breast prosthesis) کاشت سینه یا ماموپلاستی بزرگ کردن سینه‌ یعنی تغییر سایز و حجم پستان‌ها که یکی از محبوب‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی میان خانم‌ها در سراسر دنیا است. پروتز سینه برای بزرگ‌تر کردن سایز سینه‌ها یا در افرادی به‌ کار می‌رود که به خاطر شیردهی، بارداری، کاهش وزن و تغذیه نامناسب یا عواملی مثل سرطان یا بیماری (تروما) دچار افتادگی یا کوچک شدن سینه‌ها شده‌اند. وقتی عمل پروتز سینه انجام می‌شود، سینه‌ها کمی لیفت هم می‌شوند یعنی سینه‌ها بالا کشیده می‌شوند.

ماموپلاستی اصطلاحی کلی برای انواع عمل‌های جراحی سینه است که می‌تواند به منظور کوچک کردن، بزرگ کردن، تغییر فرم سینه‌ها یا بازسازی سینه انجام شود. پروتز سینه محبوب‌ترین نوع ماموپلاستی است.

اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان :

به طور کلی عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی سه نوع دارد:

بزرگ کردن سینه (breast augmentation)

برای بزرگ کردن سایز سینه‌ها عمل جراحی پروتز سینه انجام می‌شود که با لیفت همراه است. به ‌علاوه اینکه مشکل عدم تقارن پستان‌ها با ماموپلاستی بزرگ کردن سینه‌ها برطرف می‌شود.افزایش حجم سینه ها به منظور افزایش ظاهر، سایز و تناسب سینه های زنان انجام می گیرد. زنان به دلایل مختلفی تحت این جراحی قرار می گیرند. برخی زنان احساس می کنند که سینه های بسیار کوچکی دارند. و برخی زنان به دلیل تغییر ظاهر سینه ها ناشی از بارداری قصد جراحی زیبایی سینه دارند. برخی دیگر از زنان تمایل به اصلاح تقارن سایز سینه ها دارند.

افزایش حجم سینه ها با پروتز سینه انجام می گیرد. پروتز در ناحیه زیر عضله سینه یا بر روی ماهیچه سینه کار گذاشته می شود. برشی که در این جراحی ایجاد می گردد عمدتاً در ناحیه زیر سینه ها است و یا در مواردی در ناحیه اطراف نوک سینه برش ایجاد می شود.

کوچک کردن سینه (breast reduction)

گاهی بزرگی سایز پستان‌ها دردسرساز می‌شود و به‌ خاطر سنگینی مشکلاتی مثل درد گردن یا درد و بی‌حسی انگشتان ایجاد می‌کند. در ماموپلاستی کوچک کردن سینه‌ها، چربی اضافه، پوست و بافت غده‌ای سینه برداشته می‌شود تا حجم سینه‌ها کوچک‌تر شوند. این نوع عمل در مردانی که مشکل بزرگی بیش از حد سینه (ژنیکوماستی) دارند هم انجام می‌شود. جراحی کاهش حجم سینه ها در اغلب موارد در زنانی که سینه هایی بزرگ و سنگین دارند انجام می گیرد. این افراد درد زیادی را در ناحیه گردن خود احساس می کنند و علائم دیگری مانند بیحسی کمر یا ضعف کمر به دلیل وزن بیش از حد سینه ها را تجربه می کنند. در طول این جراحی پوست اضافی، چربی، و بافت اضافه سینه ها برداشته می شود.

بعد از جراحی، کاهش حجم سینه ها می تواند منجر به تغییر احساس سینه ها و عدم توانایی در شیردهی شود. در مواردی که برش های بزرگی ایجاد می گردد و نوک سینه ها انتقال می یابند، احساس نوک سینه ها و توانایی شیردهی در اغلب موارد از بین می رود. اگر شیردهی برای بیمار مورد مهمی در آینده می باشد، احتمالاً بهتر است که جراحی سینه را به زمانی دیگر موکول کرد و پس از باداری و شیردهی برای جراحی اقدام گردد.

جراحی ترمیمی بازسازی سینه (breast reconstruction)

خانم‌های زیادی به ‌خاطر ابتلا به سرطان سینه ناچار به عمل ماستکتومی (برداشتن پستان) می‌شوند. جراحی بازسازی سینه راهی است برای ایجاد فرم طبیعی سینه‌ها در این بیماران پس از درمان. برداشت، تعویض پروتزهای سیلیکونی و سالینی در سینه با عمل بازسازی سینه انجام می‌شود.

هدف انجام جراحی ماموپلاستی | جراح بینی اصفهان

ماموپلاستی برای کاهش مشکلات سلامتی

این خطرات سلامتی که مشکل ساز می شوند، سینه های بزرگ را مشکلی جدی برای بسیاری از زنان کرده اند. خوشبختانه لزومی ندارد که فرد تا پایان عمر خود با این مشکل زندگی کند و راهکاری قطعی برای کوچک کردن سینه ها وجود دارد که همان جراحی ماموپلاستی است. از جمله مزایای ماموپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش سر درد ها
 • بهبود الگوی خواب
 • بهبود تنفس فرد
 • کاهش اختلالات غذایی
 • کاهش دردهای اسکلتی – عضلانی
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه
 • بهبود توانایی فرد برای ورزش کردن

به دلیل مزایایی که برای سلامتی در پی جراحی ماموپلاستی وجود دارد، پزشکان این جراحی را برای بسیاری از زنان مناسب و مفید اعلام می کنند. این جراحی برای هر زنی می تواند انجام گیرد ولی در حقیقت باید برای زنانی انجام گیرد که سینه هایی بزرگ تر از حد نرمال دارند. از سوی دیگر ماموپلاستی تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس افراد دارد.

دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

احساس درد و تورم بعد از جراحی ماموپلاستی امری طبیعی می باشد که به مرور زمان کاهش یافته و از بین می رود. توجه به مراقبت های بعد از ماموپلاستی تاثیر بسیار مهمی در کاهش دوره ی نقاهت و تسریع روند بهبودی دارد.

به خاطر داشته باشید علاوه بر تکنیک اجرایی و روش کار جراح فوق تخصص، نحوه ی نگهداری و مراقبت بیمار بعد از عمل ماموپلاستی، نتایج حاصل از جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد.
به منظور کاهش دوره ی نقاهت عمل ماموپلاستی به نکات زیر توجه کنید:

 • استفاده از کمپرس یخ طبق تجویز پزشک
 • به منظور کاهش تورم، از مصرف نمک پرهیز نمایید.
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین در روزهای ابتدایی بعد از جراحی
 • در هنگام خواب، بالا تنه ی خود را کمی بالاتر قرار دهید تا تورم و التهاب سینه ها کاهش پیدا کند.
 • پس از جراحی زیبایی سینه و گذراندن دوره بهبودی، پزشک به شما پیاده روی منظم را توصیه می کند.
 • استفاده از سوتین های طبی مخصوص بعد از عمل می تواند جهت کاهش درد و التهاب کمک کننده باشد.
 • فعالیت های ورزشی بعد از جراحی سینه، می توانید بعد از جراحی زیبایی سینه سعی کنید هر روز به پیاده روی بپردازید.
 • گاها بعد از عمل پروتز سینه، نیاز به استفاده از نوار مخصوصی Bra Strap است که؛ کمک می کند پروتز سریعتر در محل مناسب قرار گیرد.
 • به خاطر داشته باشید استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی روند بهبودی شما را مختل می کند و در نتیجه ممکن است دوره ی نقاهت طولانی تری را پیش رو داشته باشید.

خدمات دکتر علی علوی راد فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان:

جراح بینی اصفهان – رینوپلاستی

اصلاح افتادگی پلک – بلفاروپلاستی

پروتز پستان

تزریق بوتاکس | چربی | فیلر ( ژل)

جراحی گوش – اتوپلاستی

عمل سینه آقایان – ژنیکوماستی

عمل شکم – ابدومینوپلاستی

لیپوساکشن

کشیدن صورت – فیس لیفت

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری و تماس به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید. سوالات و نظرات خود را پیرامون اصلاح سایز و ترمیم افتادگی پستان در بخش دیدگاه ها برای آقای دکتر علوی راد ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.