از انحراف تیغه بینی چه چیزی می دانید؟

 انحراف تیغه بینی 

بعضی از افراد با انحراف تیغه بینی متولد می شوند ، بعضی افراد دیگر پس از تروما و یا آسیب بینی شان، دچار این مشکل می شوند.(  انحراف تیغه بینی )

مهم‌ترین علامت انحراف تیغه بینی گرفتگی یک سمت بینی و گاهی هر دو سمت بینی است. گرفتگی بینی بخصوص شبها در زمان خواب باعث تنفس با دهان می‌شود و بدنبال آن علائمی نظیر خشکی دهان، خراب شدن دندان‌ها، عفونت مکرر حلق و بزرگ شدن لوزه ها را می‌دهد .

انحراف بینی مشکلی است که تیغه بین بینی – استخوان و غضروفی که حفره بینی را به نصف تقسیم می کند – به طور قابل ملاحظه ای از مرکز کج می شود و باعث سختی تنفس می شود.

اکثر مردم در مقدار حفره های بینی خود تفاوت دارند در واقع، برآورده ها نشان می دهد که ۸۰% مردم، اغلب به طور ناشناخته ای، دچار ناهماهنگی در کانال های بینی خود شده اند.


بیشتر بخوانید: از ساختار بینی چه می دانید؟


این عارضه می‌تواند باعث تجمع ترشحات در بینی و باعث خلط مکرر پس حلق، عفونت سینوسها، کاهش بویایی و گاهی مشکلات شنوایی شود.

این عارضه یکی از علل مهم خون دماغ مکرر می‌باشد. اگر این عارضه در سنین پایین ایجاد شود می‌تواند کل ساختار بینی را هم کج کرده و ظاهر بینی هم کج شود.

این عارضه ممکن است همراه با مشکلات دیگری نظیر حساسیت فصلی، پولیپ التهابی، بزرگی لوزه سوم، سینوزیت و غیره باشد که در معاینه و شرح حال مشخص می‌شود .

درمان این عارضه با جراحی است که از راه داخل بینی انجام می‌شود که هیچ تاثیری در ظاهر بینی ندارد، لذا اگر اشکال ظاهری هم وجود دارد جراحی تیغه و زیبایی بینی باید همزمان انجام شود.


دکتر علی علوی راد

فوق تخصص جراحی پلاستیکــ و زیبایی

کانال تلگرام مطب دکتر علی علوی راد

کانال تلگرام دکتر علی علوی راد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *