از بین بردن تورم بعد از عمل بینی

چرا بعد از جراحی بینی دچار تورم می شویم؟

به طور کلی بروز تورم در محل انجام عمل های جراحی موضوع شایعی است و جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که عمل رینوپلاستی یک درمان تهاجمی است و شامل ایجاد یک برش است، بروز تورم پس از عمل یک پاسخ طبیعی ساده است. این پاسخ نشانه ای است از اینکه بدن شما در حال گذراندن روند بهبودی است؛ چون که اولین پاسخ بدن شما به انواع آسیب ها، التهاب است.

تورم بعد از عمل جراحی بینی چقدر طول می کشد تا از بین برود؟

اساسی ترین تورمی که شما پس از انجام جراحی بینی تجربه خواهید کرد، پاسخ التهابی بدن شما به برش ایجاد شده توسط تیغ جراحی است. این تورم پس از حدود گذشت سه هفته شروع به فروکش کردن خواهد کرد. تقریباً 90 درصد این پاسخ التهابی ای که مشاهده می کنید در طی دو تا سه ماه اول پس از عمل برطرف می شود. با این حال توجه کنید، برخی از تورم هایی که ممکن است در اطراف نوک و پل بینی (جایی که ممکن است مقداری آب حبس شود) شما ایجاد شوند، ممکن است تا 18 ماه نیز باقی بمانند.

روش های از بین بردن تورم بعد از عمل بینی|بهترین جراح پلاستیک اصفهان| بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان|بهترین متخصص جراحی پلاستیک| بهترین متخصص جراحی پلاستیک در اصفهان|بهترین متخصص زیبای|جراح بینی اصفهان|جراح پلاستیک اصفهان|دکتر علی علوی راد|فوق تخصص جراحی پلاستیک اصفهان|متخصص جراح زیبایی بینی اصفهان

عضویت در صفحه اینستاگرام دکتر علی علوی راد

8استراتژی و راهکار کارآمد برای درمان تورم بعد از عمل بینی

همانطور که در مقدمه نیز گفته شد، بروز تورم پس از انجام عمل جراحی بینی امری اجتناب ناپذیر است، اما روش هایی برای کاهش میزان علائم آن در دسترس است. در ادامه 10 مورد از مهمترین استراتژی های درمان تورم بعد از عمل بینی را با هم مرور خواهیم کرد.

راهکار اول، از دستورالعمل های پزشک معالج خود پیروی کنید.

پزشک جراح در جلسه‌ی ملاقات قبل یا پس از عمل، با شما در مورد بهترین روش هایی که کمک می کند تا هر چه سریع تر تورم بینی شما از بین برود و بهبود پیدا کنید را شرح می دهد. به طور مثال نکاتی که می تواند به حداقل میزان رساندن ظاهر تورم بینی شما کمک کند، صحبت خواهد کرد. سعی کنید دستورالعمل های او را به دقت دنبال کنید.

راهکار دوم، هیدراته بمانید.

هرچه که پس از عمل بینی آب بیشتری بنوشید، احتمال حبس شدن قابل توجه آب در زیر پوست شما کمتر خواهد بود. شاید کمی این موضوع که نوشیدن آب باعث کاهش میزان آب زیر پوست شود عجیب به نظر برسد، اما به ما اطمینان کنید، این روش برای درمان تورم بعد از عمل بینی کارآمد است!

راهکار سوم، از سرما استفاده کنید.

پس از انجام عمل جراحی بینی، می‌توانید یک کمپرس آب سرد را برای کاهش علائم ناشی از تورم، بر روی مناطق متورم قرار دهید. با این حال، توجه داشته باشید نباید این کمپرس سرد را مستقیماً روی بینی خود قرار دهید، زیرا فشار ناشی از وزن آن می تواند نتایج جراحی شما را به خطر بیندازد. در عوض، می‌توانید کمپرس را روی پیشانی و یا گونه‌های خود قرار دهید.

اگر به جای کمپرس های مخصوص آب سرد از کیسه های یخ استفاده می کنید، مستقیماً آن را روی پوست قرار ندهید. قبل از استفاده از کیسه، آن را در یک حوله و یا پارچه بپیچید.

راهکار چهارم، از عطسه و سرفه کردن خودداری کنید!

در حالی که انجام عطسه کردن امری اجتناب ناپذیر است، اما شما می توانید برای پیشگیری از بروز آن از هر چیزی که بینی و یا ریه های شما را تحریک می کند دوری کنید. به طور مثال پس از عمل سیگار نکشید و یا خود را در معرض دود آن و سایر محرک‌های موجود در هوا قرار ندهید. همچنین شما می توانید برای جلوگیری از هر گونه تحریکی که منجر به عطسه و یا سرفه می شود از یک مرطوب کننده‌ی هوا در خانه خود استفاده کنید.

راهکار پنجم، از سیگار و الکل دور بمانید.

استفاده از محصولات تنباکو و الکل نه تنها می‌تواند باعث تحریک بافت‌های بینی شود، بلکه می‌تواند زمان بهبودی شما را نیز طولانی تر کند. این طولانی تر شدن زمان بهبودی منجر به دوره های طولانی تر التهاب می شود. همچنین علاوه بر این، الکل ادرارآور است که می تواند منجر به کم آبی بدن شود. بنابراین، بهتر است تا زمان بهبودی کامل خود، از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

راهکار ششم، از زدن عینک خودداری کنید.

عینک‌ها، از جمله عینک‌های طبی و آفتابی، می‌توانند بر روی پل بینی شما فشار وارد کرده و در نهایت بینی شما را تحریک کنند. این تحریک می‌تواند زمان بهبودی شما را طولانی‌تر کرده، نتایج نهایی جراحی را به خطر بیندازد و منجر به نیاز به جراحی دوباره شود. تا زمان رسیدن به بهبودی کامل، از پوشیدن عینک خودداری کنید.

  • اگر که نیاز مبرم به پوشیدن عینک دارید می توانید ابتدا از یک گارد محافظ صورت و یا آتل مخصوص استفاده کرده و سپس روی آن عینک بزنید.

راهکار هفتم، سر خود را بالا نگه دارید.

برای کمک به روند بهبودی و درمان تورم بعد از عمل بینی، بهتر است سر خود را برای چندین روز پس از انجام جراحی بالا نگه دارید. هنگام خواب، سعی کنید سر خود را روی بالش های اضافی قرار دهید و یا اینکه از یک بالش مسافرتی استفاده کنید. این بالش ها که دور گردن شما می پیچند، کمک می کنند در حالی که دراز کشیده اید سر خود را بالا نگه دارید.

 

راهکار هشتم، از فعالیت و انجام ورزش های شدید اجتناب کنید.

هر ورزش شدیدی که فشار خون شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، اثرات نامطلوبی بر بهبودی شما خواهد داشت. افزایش جریان خون ممکن است تورم را تشدید و یا افزایش دهد. سعی کنید در طول دوره‌ی نقاهت پس از عمل، فعالیت بدنی آرامی مانند پیاده روی را انتخاب را انتخاب کنید.


مطالب پیشنهادی دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *