ترس از بیهوشی،درد و عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

ترس از بیهوشی،درد و عوارض عمل جراحی زیبایی بینی

9

بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی بینی پس از سال‌ها تردید، تفکر و جستجو سرانجام بر ترس خود از جراحی بینی غلبه می‌کنند، جراح مورد اعتماد خود را می‌یابند و تصمیم به انجام جراحی می‌گیرند. با این حال ممکن است عده‌ای باز هم با فکر کردن به جراحی پیش رو مضطرب شوند. این احساس کاملاً طبیعی است و در اصل در ناآگاهی از مراحل عمل ریشه دارد. به همین دلیل در مقاله حاضر شما را با راهکارهایی آشنا می‌کنیم که بتوانید بر ترس از عمل بینی خود چیره شوید.

هدف اصلی جراحی زیبایی بینایی خلق بینی زیبایی است که عملکرد تنفسی مناسبی داشته باشد و با بقیه اجزا صورت کاملاً متناسب باشد. نگران بودن درباره جراحی کاملاً طبیعی است، اما داشتن بینی جدید و زیبا نیز هیجان انگیز و ترغیب کننده است.

توصیه‌هایی برای آمادگی ذهنی پیش از جراحی زیبایی بینی


آمادگی ذهنی یکی از اقدامات ضروی پیش از جراحی است. کاهش استرس و اضطراب، افزایش اعتماد و غلبه بر ترس به شما کمک می‌کند تا بهتر این دوران را پشت سر بگذارید. پنج راهکار امتحان شده و موثر را به شما پیشنهاد می‌دهند:

۱ـ تکنیک‌های آرام سازی

بسیاری از بیماران پیش از جراحی بینی مضطرب هستند. ترس و اضطراب بی‌خوابی و تحریک پذیری را به دنبال دارد. بنابراین یافتن راهی که بتوانید خودتان را آرام کنید برای حفظ سلامت جسمی و روحی بسیار مهم است.

  •  مدیتیشن
  •  تمرین‌های تنفس عمیق
  •  یوگا

داشتن ذهنیت مثبت نسبت به عمل تاثیر بسزایی در تسریع دوران بهبود و رضایت نهایی از تجربه عمل دارد. حتماً قبل و بعد از عمل از حمایت عاطفی دوستان و خانواده خود بهره بگیرید. برنامه دوران بهبود پس از جراحی را از قبل به گونه‌ای تنظیم کنید که بتوانید پس از جراحی با خیال آسوده استراحت کنید.

۲ـ تجسم

تجسم یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های آرام سازی است و منظور از آن در این مورد این است که مراحل عمل زیبایی بینی را تصور کنید. برای این کار محل آرام و راحتی را در نظر بگیرید که بتوانید با خود و افکارتان تنها باشید. بسیاری اتاق خواب و تخت راحت خود را بهترین محل برای رویا پردازی قبل و بعد از خوابیدن می‌دانند. هر مکانی که در آن احساس راحتی می‌کنید، مناسب است. چشمان خود را ببندید، بدن‌تان را شل کنید و مراحل زیر را انجام دهید:

تصور کنید که کاملاً هم از نظر روحی و هم جسمی برای جراحی آماده شده‌اید. به روز جراحی فکر کنید و این که با آرامش و بدون نگرانی روی تخت دراز کشیده‌اید. حال مراحل جراحی را از ذهن‌تان بگذرانید و در تصور خود جراح را حین انجام عمل مشاهده کنید. تجسم کنید که جراحی با موفقیت به اتمام رسیده و دوران بهبود را بدون تحمل هیچ گونه عارضه‌ای پشت سر گذاشته‌اید. فکر کنید چند هفته از عمل گذشته است و دارید در آیینه به چهره جدید خود که از همیشه زیباتر است نگاه می‌کنید.
این تصورات به شما کمک می‌کند تا برای روز بزرگ آماده شوید. بر اساس پژوهش‌های انجام شده افرادی که موفقیت را در ذهن خود به تصویر می‌کشند، دچار اضطراب کمتری می‌شوند و روز عمل احساس بهتری دارند.

۳ـ افزایش آگاهی در زمینه عمل

چنانچه بیماران از مراحل انجام عمل آگاهی داشته باشند و به خوبی آماده شوند و آموزش ببینند، ترس‌شان کاهش می‌یابد، سریع‌تر بهبود می‌یابند و در نهایت از نتیجه رضایت بیشتری خواهند داشت.

۴ـ داشتن انتظاری واقع بینانه از جراح زیبایی

داشتن انتظاری واقع بینانه از جراح زیبایی بسیار مهم است. بر اساس پژوهش‌های انجام شده ویژگی مشترک اکثر بیمارانی که از نتیجه عمل راضی نیستند، داشتن توقعی فراتر از واقعیت از جراحی زیبایی بینی است. مسلماً بینی پس از جراحی زیبایی خوش فرم‌تر می‌شود، اما نباید از جراحی توقع معجزه داشت. به علاوه جراح زیبایی نمی‌تواند افسردگی یا دیگر ناراحتی‌های روحی را درمان کند. رینوپلاستی موفقیت‌آمیز غالباً اعتماد به نفس را اراتقاء می‌دهد، اما تضمینی نیست که روحیه تمام بیماران در هر وضعیت روحی پس از عمل بهتر شود.

۵ـ آمادگی برای دوران بهبود

نخستین نکته این است که دوران بهبود زمان‌بر است و گاهی بیش از دو سال طول می‌کشد تا بینی به شکل نهایی خود برسد. سرعت بهبود هر بیمار متفاوت با دیگری است.

بینی پس از جراحی متورم است و مدتی طول می‌کشد تا ورم آن برطرف شود. بخش اعظم ورم ظرف دو هفته فروکش می‌کند و پس از یک ماه به حد ناچیزی می‌رسد. اما از بین رفتن کامل ورم حدود یک سال به درازا می‌انجامد.
صورت بلافاصله پس از عمل پف کرده است و شاید دور چشم‌ها علی‌رغم رعایت نکات احتیاطی برای به حداقل رساندن کبودی سیاه باشد. بسیاری از بیماران فردای روز عمل دچار حالت تهوع می‌شوند.

استفاده از کمپرس سرد ورم را کاهش می‌دهد، مصرف مسکن نیز در صورت بروز ناراحتی توصیه می‌شود. داروهای گیاهی هومیوپاتی مانند تنباکوی کوهی (آرنیکا مونتانا) نیز مفید است. سر را باید تا چند روز بالا نگه دارید و جراح در بعضی موارد دستور می‌دهد که سر را اصلاً تکان ندهید. انجام فعالیت‌های بدنی سنگین مانند ورزش‌های پر برخورد باید تا چند هفته به تعویق انداخته شود. تا چند هفته باید به پشت بخوابید و احتمالاً مدت سه هفته نمی‌توانید عینک بزنید. اکثر بیماران می‌توانند پس از دو روز به محل کار برگردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *