تفاوتهای جراحی بینی به روش باز و بسته

شاید یکی از گیج کننده ترین مسایل برای متقاضی جراحی زیبایی بینی  فهم تفاوت های موجود در بین روش های معمول انجام عمل جراحی بینی  و چگونگی انچام هر یک از آن ها باشد.

اینکه روش بسته چیست و چگونه می توان با این روش بینی را شکل داد و همینطور مقایسه آن با روش باز از سوالات شایعی است که ذهن فردی که می خواهد عمل بینی را انجام دهد را بخود مشغول می کند.

با اینکه امروزه روش باز از مقبولیت بیشتری برخوردار شده است اما در هر حال هنوز هم برخی از جراحان اکثر اعمال جراحی بینی شان را بروش بسته اجام می دهند و لذا بهتر است که قبل از عمل در مورد هر یک از این دو روش بخوبی بدانیم و کاربرد و نقاط قوت و ضعف هر یک را درک کنیم تا بهترین انتخاب را انجام بدهیم.

روش بسته :

دراین روش همه برش های جراحی در داخل سوراخهای بینی قرار می گیرد و هیچ برش قابل مشاهده ای در روی پوست بینی داده نمی شود.

اشکال این روش این است که چون هر طرف بینی جداگانه باز می شود و در جلوی بینی بهم وصل نمی شوند،دسترسی به ساختار اسکلتی زیرین بینی که اساس عمل جراحی بینی است، محدودتر می شود و قدرت مانور جراحی برای تراشیدن و شکل دادن به آنها کمتر می شود.

از طرفی میزان تورم و زمان بهبودی پس از عمل در این روش کمنر از روش باز است.

امروزه اکثر جراحان بخصوص در مواردیکه نیازمند دستکاری بالاتر بخصوص در نوک بینی باشند روش باز را ترجیح می دهند و روش بسته را برای موارد ساده تر مثل برداشتن قوز بینی و جمع کردن معمول نوک بینی استفاده می نمایند.

روش باز :

دراین روش با یک برش ۴-۵ میلی متری درتیغه وسط بینی،برشهای داخل بینی در دو سمت راست و چپ بهم وصل می شوند.

همین برش کوچک این امکان را به جراح می دهد تا پوست بینی را به بالا رانده و با راحتی بیشتری به ایجاد تغییرات لازم در اسکلت استخوانی غضروفی زیرین بپردازد.

با این روش احتمال آسیب غضروفی و برداشت بیش از حد آن ثانوی به نبود دید کافی کمتر می شود و اگر بینی نیازمند قرار دادن گرافت برای تقویت یا شکل دهی بهتر باشد،با دقت بالاتر و خطای کمتری این اقدام انجام می شود.

هر چند که از طرف دیگر روش باز با تورم پس از عمل بیشتر و دوره نقاهت طولانی تری نسبت به روش بسته همراه خواهد بود

امروزه اکثر پیشگامان جراحی رینوپلاستی و اکثر جراحان زیبایی ،در انتخاب روش باز و بسته ،روش باز را علیرغم وجود جای زخم سطحی که در ۹۹% موارد محو خواهد شد ترجیح می دهند چرا که بنظر می رسد بهتر و با کنترل بیشتری می توانند تغییرات مورد نظرشان را عملی نمایند.

ولی باز هم تاکید می کنیم که مهم تر از روش ، هنر و مهارت جراح در انجام هر یک از این روش ها و توانایی وی در انتخاب بهترین راهکار ممکن برای هر بیمار  است که نتیجه نهایی مناسب را رقم می زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *