جراحی بینی شکسته و آنچه باید بدانید:

نحوه عمل بینی شکسته

در طول جراحی بینی شکسته ، استخوان های دچار شکستگی که بیش از 14 روز بدون درمان رها شده اند ، شکل داده شده و در موقعیت مناسب قرار می گیرند. اگر شکستگی تشخیص داده شده در ناحیه سپتوم بینی اتفاق افتاده باشد ، بخش میانی بینی دستخوش آسیب شده و تنفس با مشکل روبرو می شود و شما احساس گرفتگی در بینی خواهید کرد. در چنین شرایطی جراحی بینی ترمیمی توصیه می شود.


مطالب پیشنهادی دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :


مقایسه عمل جراحی باز و بسته بینی | جراح بینی اصفهان

چگونه می توان شکستگی بینی را تشخیص داد؟

جراح در طی معاینه فیزیکی عمل بینی شکسته به آرامی به قسمت خارجی بینی و نواحی اطراف آن فشار وارد می کند. سپس داخل راه های تنفسی را با ابزار مخصوص مشاهده می کند تا هرگونه انسداد یا نشانه ای از شکستگی را تشخیص دهد. امکان دارد در طول این پروسه داروی بی حسی دریافت کنید. معمولا نیازی به انجام x-ray و روش های دیگر تصویر برداری نیست. در صورتی که شدت آسیب وارده به حدی باشد که معاینه امکان پذیر نباشد سی تی اسکن تجویز خواهد شد.

اصلاح دستی بینی شکسته

اگر آسیب وارده باعث شده باشد استخوان و غضروف جا به جا شده باشند جراح می تواند در مطب خود و پیش از عمل بینی شکسته آن را به جای خود باز گرداند. توجه داشته باشید این امر باید حداکثر 14 روز پس از شکستگی انجام شود.

در طول این پروسه، بیمار تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد و سپس با استفاده از سپکولوم پره ها را باز میکند. در برخی موارد، دکتر می تواند بینی را با انگشت به جای خود برگرداند و در موارد دیگر، باید از تجهیزات دیگر بهره گیرد. پس از اتمام کار داخل بینی اسپلینت قرار می گیرد و خارج آن پانسمان می شود.

دوره نقاهت عمل بینی شکسته

اگر در این مدت خونریزی برطرف نشد، نیاز است تا داخل سوراخ های بینی، گازهای مرطوب آغشته به پماد آنتی بیوتیک قرار داده شود تا از عفونت جلوگیری کنند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند در این مدت در خانه بمانند تا ورم و کبودی به طور کامل برطرف شود و سپس به فعالیت های روزمره خود بازگردند.

مراقبت های بعد از عمل بینی شکسته

بینی شکسته که تحت عمل قرار گرفته ، بدون شک درد را تجربه خواهد کرد. برای تسکین درد و پیشبرد فرایند بهبود و ریکاوری در یک مسیر هموار ، انجام برخی دستورالعمل های توصیه شده توسط پزشک الزامی می باشد:

 1. برای کاهش تورم در ناحیه درمان ، کمپرس یخ قرار دهید. مراقب باشید که هیچگونه فشاری به ناحیه درمان وارد نشود.
 2. داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک پس از عمل بینی شکسته را برای کمک به تسکین درد ، طبق دستور ، مورد استفاده قرار دهید.
 3. تا جای ممکن ، سر خود را بالا نگه دارید.
 4. از انجام فعالیت هایی که باعث وارد آمدن فشار یا ضربه به بینی شود جداً خودداری کنید.
 5. در صورتیکه بر روی بینی شما اسپلینت قرار داده شده باشد ، به هیچ وجه تا زمان صلاحدید پزشک ، آن را دستکاری نکنید.
 6. برای کمک به رفع انسداد بینی ، از مرطوب کننده هوا استفاده کنید.
 7. با استفاده از اسپری های سالین مجاری بینی را از خون خشک شده تمیز کنید.

در صورت مشاهده علائم زیر ، بلافاصله برای دریافت مراقبت های پزشکی اقدام کنید:

 • در هنگام لمس بینی دچار حساسیت شوید
 • صورت و بینی متورم شده باشد
 • زیر چشم ها کبود شده باشند
 • مشکلات تنفسی بروز کرده باشند .

تاثیرات جراحی بینی بر زندگی افراد | جراح بینی اصفهان | دکتر علی علوی راد |

عوارض بینی شکسته

یکی از رایج ترین عوارض بینی شکسته ، انحراف سپتوم می باشد که باعث محدود شدن جریان هوا شده و تنفس را با دشواری همراه می نماید. عارضه جانبی بالقوه دیگر ، هماتوم سپتوم یا اصطلاحاً خون دماغ شدن ، آسیب دیدن ساختارهای تنفسی و بد شکلی فیزیکی بینی شکسته می باشد. مشکلات تنفس و خواب و نیز شکل ظاهری خمیده نیز در صورت عدم بهبود صحیح اتفاق می افتد. در چنین شرایطی ، عمل جراحی بینی شکسته مورد نیاز خواهد بود.

گاهی شکستگی بینی و کج شدن سپتوم به طور همزمان اتفاق می افتد و شما باید به طور همزمان این دو ایراد را درمان کنید.

هزینه عمل بینی شکسته

شکستگی بینی در دامنه های مختلفی اتفاق می افتد. در برخی موارد ، این شکستگی چندان جدی نبوده و با اقدامات اولیه ، بینی بهبود می یابد. در برخی موارد ، شکستگی بینی شدت داشته و منجر به شکستن استخوان یا کج شدن سپتوم و به طور کلی به هم ریختن چارچوب بینی می شود.  پزشک بعد از انجام بررسی های لازم و تعیین دامنه شدت آسیب دیدگی و درمان های مورد نیاز ، در خصوص هزینه مربوط به رفع مشکلات پیش آمده در این اندام حساس ، توضیحات لازم را در اختیار بیمار قرار می دهد.

بهترین جراح عمل بینی شکسته

اگر قصد جراحی بینی شکسته خود را دارید ، انتخاب بهترین جراح ، بسیار حیاتی است. تحقیق برای یافتن یک جراح پلاستیک صورت که دارای بورد تخصصی حلق و گوش و بینی است ، یک اقدام به جا محسوب می شود. وقتی درمان بینی شکسته خود را به دست یک جراح بینی ماهر و با تجربه می سپارید ، شاهد نتایج مثبت آن نیز خواهید بود.

دکتر علی علوی راد ، جراح عمل بینی شکسته اصفهان در توصیف این انتخاب درست شما بیان می کند که ، نه تنها با این انتخاب صحیح می توانید از رفع ایرادات ظاهری در بینی خود بهره مند شوید بلکه جراح ماهر و با تجربه ، با درک کامل عملکرد و چارچوب داخلی بینی شما ، می تواند عملکرد این اندام را تا سطح استاندارد ، بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *