جراحی ترمیم لاله گوش (اتوپلاستی)

جراحی ترمیم لاله گوش یا اتوپلاستی به منظور رفع بدشکلی‌های لاله گوش، برآمدگی گوش‌ها و یا بزرگی آن‌ها انجام می‌شود. در اتوپلاستی، جراح غضروف گوش را تغییر شکل می‌دهد تا برآمدگی و یا نواقص آن کمتر به نظر برسد. دو تکنیک رایج که برای ترمیم لاله گوش مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • آتل‌بندی گوش- در این روش نرمه گوش بازنشانی شده و به کمک آتل مخصوص، در جای جدید خود ثابت می‌شود. این تکنیک تنها برای نوزادان زیر شش ماه کاربرد دارد.
  • اتوپلاستی یا پیناپلاستی- در این روش، جراح پشت لاله گوش را برش می‌زند و برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه، پشت غضروف را در قسمت‌های لازم تراشیده، چین‌های مربوطه را در این ناحیه ایجاد کرده و سپس بخیه می‌زند.
چه زمانی اتوپلاستی انجام می‌شود؟

با کمک اتوپلاستی می‌توان نواقص گوش که معمولاً یا مادرزادی هستند و یا در اثر سانحه به وجود آمده‌اند را برطرف کرد. این عمل زیبایی، به گوش شکلی طبیعی می‌دهد و علاوه بر بازگرداندن تعادل به چهره شخص باعث بالا رفتن اعتماد به نفس وی نیز می‌شود. لاله گوش در موارد زیر نیاز به ترمیم و اصلاح دارد:

  • لاله گوش برجسته که این نوع لاله گوش معمولاً اندازه‌ای طبیعی دارد اما نسبت به سر، برجسته‌تر قرار می‌گیرد. این نوع نقص که اصطلاحاً لاله گوش بلبلی نامیده می‌شود می‌تواند یک ‌طرفه یا دو طرفه باشد.
  • لاله یکی از گوش‌ها نسبت به گوش دیگر کوچکتر یا بزرگتر است و یا نقص ظاهری خفیفی دارد.
  • عدم تشکیل لاله گوش به‌ طور مادرزادی که ممکن است با نقایص مجرای گوش و شنوایی همراه باشد.
  • لاله گوش در اثر ضربه، سوختگی، سرمازدگی و یا پارگی نرمه به دلیل استفاده از گوشواره سنگین یا کشیده شدن ناگهانی گوشواره، آسیب دیده و یا کنده شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.