درمان برآمدگی استخوان بینی بعد از جراحی

روش های درمان برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل با توجه به علت آن

با توجه به این‌که معمولاً علت‌های متفاوتی برای برآمدگی پل بینی بعد از عمل وجود دارد، درمان‌های مختلفی نیز برای درمان برآمدگی استخوان بینی بعد از جراحی در نظر گرفته می‌شود که در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان  به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مشاهده‌ی برآمدگی پل بینی بعد از عمل در سال اول

اگر هنوز یک سال از عمل جراحی بینی نگذشته باشد معمولاً پزشکان دو عامل را علت این اختلال می‌دانند و روش «صبر کردن برای بهبود و اجازه دادن به بدن برای ترمیم خود» را به‌عنوان بهترین راه معرفی می‌کنند.

درمان برآمدگی استخوان بینی به‌دلیل ایجاد پینه

معمولاً پس از تشخیص این‌که پینه در محل جوش خوردن استخوان‌های برش داده شده، ایجاد شده است، پزشک چند ماه منتظر می‌ماند تا پینه به مرور زمان کوچک شود.

درمان برآمدگی استخوان بینی به‌دلیل تورم

ایجاد تورم پس از عمل جراحی بینی، دور از انتظار نیست. در حقیقت اگر علت برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل، تورم باشد پزشکان توصیه می‌کنند که به بدن خود اجازه دهید تا خود اقدامات بازسازی و ترمیم را انجام دهد. البته روش‌هایی مانند تزریق کورتیکواستروئید‌ها (کورتون) برای کاهش میزان تورم وجود دارد که پزشک پس از معاینه در صورت نیاز از این روش‌ استفاده می‌نماید.

از طرفی یکی از درمان‌ها برای کاهش تورم زدن چسب روی بینی است. این چسب با ایجاد فشار روی تورم بینی ضمن این‌که به جذب مایعاتی که بافت‌های بینی را محاصره کرده‌اند، کمک می‌کند، موجب انسجام بیشتر الیاف کلاژن در محل‌های بخیه می‌شود و به این صورت به کاهش حجم قسمت متورم شده کمک زیادی می‌نماید.

شاهده‌ی برآمدگی پل بینی بعد از عمل در سال دوم به بعد

در صورتی‌که یک سال از عمل جراحی گذشته باشد و همچنان برآمدگی مشاهده شود، پزشک بر اساس علت برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل، اقدام به درمان خواهد کرد. در ادامه به بررسی روش‌ درمانی بر اساس علت بروز اختلال می‌پردازیم:

درمان برآمدگی استخوان بینی به‌دلیل استخوان اضافی

اگر ناهمواری روی بینی بعد از عمل به‌علت وجود استخوان‌های اضافی باشد، پزشک بسته به شدت برجستگی استخوان بینی بعد از عمل، دو راه‌کار درمانی را توصیه می‌نماید. چنانچه میزان برآمدگی کم باشد، پزشک متخصص سوهان کشیدن را تجویز می‌کند. اگر میزان ورم استخوان بینی بعد از عمل زیاد باشد، عمل جراحی ترمیمی توصیه می‌شود. از جمله راه‌های درمانی دیگر به روش غیر جراحی می‌توان به لیزر، لیفت بینی با نخ و تزریق ژل یا چربی به بینی اشاره کرد.

درمان و رفع پل بینی | جراح بینی اصفهان

امکان بازگشت قوز بینی بعد از عمل

پاسخ به این سوال بستگی به موارد متعددی دارد. به‌عنوان مثال ممکن است برامدگی روی استخوان بینی بعد از عمل ناشی از وجود استخوان باشد. در این حالت پزشک متخصص یا عمل جراحی ترمیمی یا سوهان کشیدن را پیشنهاد می‌کند و قوز بینی به‌طور کامل رفع می‌شود.

اما در برخی موارد به‌خصوص در جراحی بینی‌های گوشتی که پوست ضخیم‌تر است، بهبود تورم ممکن است به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد حس می‌کنند که بینی آن‌ها پس از عمل قوز دارد. در این گونه موارد معمولاً تورم پس از مدتی کاهش می‌یابد اما حتماً باید با پزشک متخصص هم مشورت کنید.

علل بازگست قوز بینی بعد از عمل

عوامل متعددی ممکن است بر بازگشت قوز بینی بعد از عمل زیبایی موثر باشند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

سن بیمار

در برخی از نوجوانان پس از جراحی بینی، بینی هم‌چنان به رشد خود ادامه می‌دهد. از این رو با تغییراتی که صورت می‌گیرد ممکن است موجب بدشکلی بینی پس از عمل جراحی شود. بسیاری از جراحان در سنین کم اقدام به عمل جراحی بینی نمی‌کنند.

احتمالات پیش‌بینی نشده

هیچ تضمین صد در صدی برای عدم برگشت در عمل بینی وجود ندارد. زیرا کنترل تمامی موارد در دست جراحان پلاستیک نیست. بعضی برگشت‌ها به‌علت مشکلات ساختاری یا عوامل دیگری مانند بیماری‌ها رخ می‌دهند.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

نکات مراقبتی پس از عمل بینی

برای پیش‌گیری از برامدگی استخوان بینی بعد از عمل تیغه باید به دستورالعمل‌هایی که به شما ارائه می‌شود به‌دقت عمل کنید. برخی از این موارد عبارتند از:

  • به‌مدت ۶ ماه چسب را به‌شکلی که پزشک به شما آموزش می‌دهد، مورد استفاده قرار دهید.
  • به‌هیچ عنوان قسمت‌های برآمده را بدون مشورت با پزشک دستکاری نکنید و ماساژ ندهید.
  • در صورت مشاهده‌ی برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل پس از گذشت ۶ ماه حتماً به پزشک مراجعه کنید. پزشک در صورت نیاز با یک بی‌حسی ساده و با وسیله‌ای شبیه سوهان از داخل قوز بینی را برطرف می‌کند.
  • اگر پس از جراحی بینی پس از ۶ الی ۱۲ ماه بینی شکل مناسب پس از عمل خود را نداشته باشد، جراح دست به عمل جراحی ترمیمی برای برداشتن برآمدگی استخوان بعد از عمل بینی می‌زند. اما از آن‌جایی که در جراحی دوم پزشک با یک ساختار بینی بسیار ضعیف سر و کار دارد، باید از مهارت کافی برای باقی نماندن زخم‌های جراحی برخوردار باشد.

افرادی که برای جراحی زیبایی بینی اقدام می‌کنند ممکن است به‌ علت درد استخوان بینی بعد از عمل یا ترس از بازگشت برآمدگی استخوان بینی پس از عمل یا مرگ هنگام جراحی، در تصمیم خود تردید کنند. اما در صورت لزوم برای جراحی آنچه که باید به آن بسیار دقت کرد، تخصص و تجربه‌ی پزشک جراح است. به همین دلیل باید در جلسات مشاوره‌ی قبل از عمل بینی در مورد انتظارات خود و سوالاتی که در ذهن دارید، با پزشک خود صحبت نمایید.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

درمان علل خارش بینی بعد از جراحی

دلایل چرب شدن پوست بینی بعد از جراحی

درمان و رفع پل بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *