درمان علل عطسه و سرفه پس از جراحی بینی

بررسی علل و درمان عطسه و سرفه پس از جراحی بینی

یکی از دغدغه هایی که افراد بعد از عمل بینی دارند ترس از عطسه و سرفه می باشد. که آیا این مهمان ناخوانده بر روی نتیجه ی جراحی بینی تاثیر می گذارد یا نه. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان درمان علل عطسه و سرفه پس از جراحی بینی را مورد بررسی قرار می دهیم.

گاهی این نگرانی در بعضی از افراد به حدی است که از جراحی بینی انصراف می دهند. همین نگرانی ها شاید یکی از دلایلی باشد که خیلی ها از عمل بینی در فصول سرد سال واهمه دارند. باید خاطر نشان کرد که جراحی بینی زمان و فصل مشخصی تعریف نشده است مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم و تاثیر گذار است.

علت عطسه کردن

تعریفی که میتوان از عطسه داشت این است که عطسه یک واکنش و یا نوعی رفلکس طبیعی از سمت بدن تولید می شود. که هوای پر فشار را از سمت سینه به مجاری بینی و دهان هدایت می کند. به این صورت که سینه شما فشرده می شود و زبان به سقف دهان فشار می آورد و نفس را به بیرون هدایت می کند. در واقع عطسه یک ریست هست که با این کار بینی شرایط خود را با محیط تطبیق می دهد و خود را تنظیم مجدد می کند.

تغییر صدا با جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

راه های کاهش عطسه

  • دوری از مواد آلرژی زا : برخی از افراد از عطسه های ثابت و یکنواخت رنج می برند. که این نوع عطسه کردن ممکن است یک نوع حساسیت باشد که با دوری از این محرک ها می توان جلوی تعداد زیادی از این قبیل عطسه ها را گرفت.
  • در صورت حساسیت از آنتی هیستامین استفاده شود.
  • گرد و غبار و آلاینده ها می توانند خود یکی از محرک های عطسه باشد بنابراین از قرار گرفتن در این نوع محیط ها خوداری کنید.

برخی از پزشکان بر این باورند که از نظر بهداشتی بهتر است هنگام عطسه سوراخ های بینی را بسته نگه داشت. اما متخصصان گوش و حلق و بینی د می گویند هنگام عطسه نباید بینی را بسته نگه داشت. زیرا این کار می تواند عواقبی خطرناک به همراه داشته باشد. آنان می گویند که با بینی باز عطسه کردن سالم تر است.

دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

روش های متوقف کردن عطسه کردن

از جمله فواید عطسه کردن که فرایندی است که سبب خارج شدن انرژی از بدن می باشد. بنابراین جلوگیری یا متوقف کردن این واکنش ممکن است عواقبی را در بر داشته باشد. و گاهی عطسه کردن نیز به رفع خستگی نیز کمک می کند. علاوه بر افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند کسانی که عمل بینی نداشته اند خواستار کمتر عطسه کردن هستند در بعضی از فرهنگ ها هنگام عطسه اگر دستمال استفاده نشود نشانه ی بی ادبی است. در هر صورت بسیاری از مردم به دلایل مختلف می خواهند جلوی عطسه کردن خود را بگیرند .

برای کنترل و یا کاهش سرفه و عطسه بعد از جراحی بینی بهتر است به نکات در مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی دقت و رعایت شود. عطسه کردن برای کسی که عطسه میکند مفید است. اما در نقطه مقابل برای دیگران ضرر دارد. چرا که دهان و بینی دارای میکروب است و وقتب که فرد عطسه میکند میکروب ها در هوا پراکنده می شود و ممکن است دیگران را هم بیمار کند . ینابراین حتما زمان عطسه یا سرفه با دستمال جلو بینی و دهان خود را بگیرید.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

نکاتی برای قبل از جراحی لیفت شقیقه

مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی

آشنایی با مراحل تزریق چربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *