راه های رفع افتادگی نوک بینی

بررسی راه های رفع افتادگی نوک بینی

برای رفع افتادگی نوک بینی، باید از تکنیک‌‌های تقویتی استفاده کرد؛ یعنی غضروف‌های مستحکمی را به نوک بینی پیوند زد و جلوی افتادگی را گرفت. از آنجایی که در جراحی اولیه، احتمالا بخشی از غضروف‌های بینی برداشته شده، این کار با مشکلاتی همراه خواهد بود. برای مثال یکی از بخش‌هایی که معمولا در تقویت ساختار نوک بینی از آن غضروف اضافی برداشته می‌شود، تیغه میانی بینی یا سپتوم است. نوشته امروز سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به مطالعه راه های رفع افتادگی نوک بینی خواهد پرداخت.

با این حال وقتی بینی درست جراحی نشود، به احتمال زیاد در تیغه میانی بینی نیز غضروف زیادی برای برداشتن وجود نخواهد داشت. در این صورت باید از جای دیگری این غضروف را برداشت. یعنی یا از بدن خود فرد غضروف تهیه کرد و یا از بدن دیگری و همچنین غضروف مصنوعی نیز یکی دیگر از راه‌های تقویت نوک بینی است.

غضروف دنده‌ها:

منبع دیگر تامین غضروف از بدن خود فرد، استفاده از غضروف دنده‌ها است. در این روش با ایجاد یک شکاف ۴ تا ۵ سانتی‌متری می‌توان غضروف مورد نیاز و مستحکم را از دنده‌ها جدا کرد. تنها اشکال این روش، باقی ماندن رد برش پوست و جای بخیه‌ها است. البته در خانم‌ها این برش در زیر سینه‌ها زده می‌شود تا دیده نشود.

به هر حال اصلاح نوک بینی معمولا به عنوان یک روش مکمل در مورد جراحی‌های زیبایی بینی کاربرد دارد. گاهی در برخی افراد واکنش طبیعی بدن به عمل بینی، انجام جراحی دوم را ایجاب می‌کند و نمی‌توان مشکل را ناشی از عمل نخست دانست. گاهی نیز خطای جراح و استفاده از تکنیک نامناسب موجب افتادگی نوک بینی بعد از عمل می‌شود.

همچنین برخی مراجعان نیز خود اصرار دارند که نوک بینی آن‌ها بسیار نازک و سربالا شود و در این شرایط جراح باید حجم زیادی از غضروف‌ها را بردارد تا به این فرم دلخواه ولی غیر اصولی برسد. به همین دلیل همیشه توصیه می‌شود که برای انجام جراحی‌های زیبایی بهتر است به فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مراجعه کنید تا شما را از تکنیک‌های درست عمل بینی و مشکلات جراحی غیراستاندارد آگاه کند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : راهکارهای درمانی ورم بینی گوشتی بعد از جراحی

غضروف فرد دیگر:

می‌توان غضروف مورد نیاز را از بینی شخص دیگری به بدن فرد پیوند زد که این کار معمولا انجام نمی‌شود. همچنین خطر پس زدن عمل و یا عفونت بعد از عمل بینی نیز وجود خواهد داشت.

غضورف مصنوعی:

با پیشرفت فناوری، غضروف‌های مصنوعی ساخته می‌شوند که مانند غضروف طبیعی عمل می‌کنند. کار گذاشتن این غضروف‌ها، نوک بینی را بسیار خوش فرم می‌کند و ماندگاری بسیار بالایی نیز دارند. با این حال مشکل اصلی در استفاده از این غضروف‌ها این است که ممکن است به بینی و پوست آن آسیب برسد. برای مثال احتمال بیرون زدن غضروف از پوست بینی وجود دارد.

لاله گوش:

یکی دیگر از مناطقی که می‌توان از آن غضروف برداشت، لاله گوش است. بخش بیرونی گوش از غضروف ساخته شده است که برداشتن کمی از آن، مشکلی در زیبایی فرد ایجاد نمی‌کند. همچنین چون از بدن خود فرد برداشته شده، احتمال پس زدن آن توسط بدن وجود ندارد. با این حال مشکل اصلی اینجا است که معمولا غضروف گوش در بیشتر افراد بسیار نرم است و استحکام لازم را برای بالا نگه داشتن نوک بینی ندارد.

راه های رفع افتادگی نوک بینی | جراح بینی اصفهان

میزان دقت و علمی بودن جراحی افتادگی نوک بینی

بیش از نیم قرن از تکامل روش‌های مختلف جراحی بینی می‌گذرد و بسیاری از روش‌های عمل بینی مانند تیپ پلاستی یا جراحی نوک بینی، سال‌ها مورد بررسی و بهبود قرار گرفته است. به همین دلیل برای رفع هر نوع مشکلی که در بینی وجود دارد، یک روش اختصاصی و دقیق وجود دارد که به بهترین نتایج می‌رسد.

جراحی نوک بینی یک روش مهم و قابل اعتماد است که کمک زیادی در دستیابی به زیبایی بینی می‌کند. برای افزایش دقت در طی روش تیپ پلاستی، باید کنترل غضروف‌های جانبی تحتانی را با دقت بیشتری انجام داد تا بهترین نتایج به دست بیاید. دکتر اکبس و دکتر یاگمور، در تحقیقی که نتایج آن در سال ۲۰۱۷ در ژورنال جراحی پلاستیک و زیبایی منتشر شده است، مزایای عمل تیپ پلاستی و جراحی رفع افتادگی نوک بینی را تشریح کرده‌اند:

ما رویکرد و تکنیک “غضروف‌های جانبی تحتانی آزاد شده با اتصالات جانبی دست نخورده” را ارائه می‌دهیم که از طریق آن، غضروف‌های جانبی تحتانی بدون اتصال به آنها جدا می‌شوند؛ در حالی که پایه‌های جانبی آنها (قسمت‌های جانبی) سالم و دست نخورده می‌ماند.

در واقع دستکاری کمتر غضروف‌های بینی و اصلاح هدفمند، موجب کمتر شدن میزان برش و بخیه، کاهش دوران بهبودی، افزایش کیفیت نتایج عمل و در نهایت از بین رفتن افتادگی نوک بینی با ماندگاری بسیار بالا، خواهد شد.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

در این پژوهش در مجموع ۱۷۵۲ بیمار متوالی تحت عمل جراحی نوک بینی قرار گرفتند. همه بیماران بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ تحت عمل جراحی نوک بینی قرار گرفتند. در طی تیپ پلاستی، غضروف‌های جانبی تحتانی کاملاً از کلیه اتصالات آنها جدا شد، در حالی که پایه های جانبی سالم باقی مانده بود. سپس روش بخیه و پیوند برای پیکربندی مجدد نوک بینی به کار گرفته شد.

اجرای تکنیک‌های موثر در عمل تیپ پلاستی، با حفظ و کنترل دقیق زاویه نوک بینی از نظر تقارن و پیکربندی سه بعدی طبیعی، رسیدن به نتایج قابل قبول را تسریع کرده است. به علاوه این یک بستر خودکار و عملی است که در آن می‌توان تکنیک های غیر مخرب را به صورت ترکیبی و هم افزایی انجام داد. یعنی اصلاح افتادگی نوک بینی در کنار رفع دیگر مشکلات بینی، توسط جراح پلاستیک قابل انجام خواهد بود.

همچنین در یک تحقیق دیگر توسط تیم جراحی دکتر گیاکومینی از کشور ایتالیا در سال ۲۰۱۷، نتایج مثبت و قابل قبول عمل افتادگی نوک بینی مورد تایید قرار گرفت. بر اساس این پژوهش به منظور موفقیت آمیز بودن عمل جراحی نوک بینی و رفع افتادگی، شناسایی خصوصیات تشریحی و چارپوبی خود نوک بینی بسیار مفید است. برای ارزیابی موقعیت نوک بینی ممکن است زاویه بین لب و بینی، محور بین سوراخ‌ها، زاویه چرخش نوک با توجه به صفحه Frankfort و زاویه ستونی صورت، اندازه گیری شود. در واقع دقت بسیار زیادی روی اصول و استانداردهای زیبایی شناسی صورت، باید انجام شود.

در این بررسی که روی ۴۱ کیس انجام شد، روش‌های مختلف جراحی به صورت تکی یا ترکیبی به کار گرفته شد که در نهایت، نتایج بعد از عمل و مقایسه آنها با قبل از عمل بینی بیماران، میزان قابل قبولی از اصلاح زاویه نوک بینی و رفع افتادگی را نشان می‌دهد.

 


مطالعه بیشتر:

این داروها را قبل از جراحی بینی مصرف نکنید

علل و انواع ورم بینی بعد از جراحی

دلایل افتادگی نوک بینی بعد از جراحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *