روش های اصلاح عدم تقارن اعضای بدن و صورت

 


روش های اصلاح عدم تقارن

سینه

سینه بیشتر خانم ها دچار عدم تقارن می باشد و درمان و برطرف کردن دشوار نیست زیرا می شود با پروتز یا چربی به راحتی حل میشه . البته استفاده از پروتز کمی بهتر می باشد. برای برطرف کردن افتادگی سینه نیز از لیفتینگ استفاده می شود. به طور کلی تفاوت اندازه با پروتز و افتادگی با لیفتینگ اصلاح می شود.

ابروها

علت آن بالا و پایین بودن ابروهاست واحتمال اینکه یکی از ابروها به صورت مادرزادی بالاتر از آن یکی باشد. عضله کنترل کننده ابرو در ناحیه پیشانی است. در صورت ضعیف بودن عضله پیشانی ابروها با هم قرینه نیستند. گاهی نیز زیاد بودن مقدار چربی در یک بخش از ابرو باعث بالاتر بودن آن ابرو است و درمان این مشکل با تزریق چربی به آن یکی ابرو می باشد.

پیشانی

عدم تقارن در ناحیه پیشانی چندان واضح نیست و به چشم نمی آید. در بعضی موارد یک طرف سینوس های ناحیه پیشانی بزرگ تر از طرف دیگر است، در نتیجه یک طرف پیشانی برجسته تر به نظر می رسد. برای رفع این مشکل می توان سینوس ها را عمل جراحی کرد یا اینکه با تزریق ماده پرکننده مانند چربی عدم تقارن پیشانی را برطرف کرد.

گوش ها

هیچ زمان رشد غضروفی در اندام ها برابر نیست، جهت این موضوع اندازه و شکل درصد موارد متفاوت است. خوشبختانه این عدم تقارن چندان ۹۰ گوش ها در واضح نیست. اگر اندازه گوش ها یکسان باشد زاویه آنها نسبت به هم متفاوت است. اصلاح اندازه گوش ها و ترمیم زاویه آنها نسبت به سر ساده است. می توان با تزریق غضروف یا با بخیه این عدم تقارن را اصلاح کرد.

گونه ها و عضلات صورت

عدم تقارن گونه ها نیز ممکن است ناشی از مشکلات دندانی باشد. وقتی غذا با یک طرف دهان بیشتر جویده می شود روی گونه ها نیز تاثیر می گذارد. در این صورت یکی از گونه ها رشد بیشتری می کند. برای اصلاح این مشکل می توان از پروتز گونه یا تزریق چربی استفاده کرد. امروز عمل استخوان گونه چندان شایع نیست. در گذشته استخوان گونه شکسته شده سپس با پیچ پلاستیکی فیکس می شد اما امروز برای زیبایی بیشتر از پروتز یا تزریق چربی استفاده می شود.

فک

همان طور که گفته شد فک بیشتر از اعضای دیگر صورت در معرض انحراف و عدم تقارن قرار دارد. برای اصلاح مشکلات فک اولین اقدام مراجعه به دندانپزشک و بررسی وضعیت دندان هاست. بهترین سن برای اصلاح مشکلات فک در سنین رشد یعنی ۱۲ تا ۱۸ سالگی سالگی است. در این سنین می توان بدون نیاز به جراحی و با ارتودنسی این مشکلات را برطرف کرد اما بعد از ۱۸ سالگی نمی توان از ارتودنسی انتظار زیادی برای اصلاح انحراف فک داشت و باید از روش جراحی استفاده کرد. معیار پزشکی این است که قوس دندان های فک بالا با فاصله چند میلی متری روی قوس دندان های فک پایین بنشیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.