روش های درمان تنگی مجرای بینی

روش های درمان تنگی مجرای بینی

درمان‌های محافظه‌کارانه بسیار کمی برای درمان تنگی دریچه بینی وجود دارد، بنابراین جراحی اغلب برای دستیابی به نتایج طولانی مدت مورد نیاز است. چندین تکنیک جراحی مختلف وجود دارد که ممکن است بسته به شرایط فردی هر بیمار مورد استفاده قرار گیرد و ممکن است بر اساس شدت بافتی که فرو ریخته متفاوت باشد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی روش های درمان تنگی مجرای بینی می پردازیم.

انجام سومنوپلاستی

سومنوپلاستی یک روش کم‌تهاجمی است که می‌تواند به عنوان یک جراحی در مطب انجام شود که تحت پوشش اکثر طرح‌های بیمه است. جراحی تحت بی‌حسی‌موضعی انجام می‌شود. و یک فرآیند نسبتاً سریع است و زمان جراحی معمولی آن در محدوده ۱۵-۲۰ دقیقه طول می‌کشد. این روش شامل استفاده از گرمای فرکانس رادیویی برای کوچک کردن شاخک‌ها و در نتیجه بزرگ شدن مجرای بینی است. بینی بی‌حس می‌شود و سپس شاخک با یک سوزن الکترود تخصصی که به یک ژنراتور فرکانس رادیویی متصل است سوراخ می‌شود. بافت‌های مربوطه برای مدت کوتاهی گرم می‌شوند که منجر به انقباض بافت‌های داخلی می شود. چیزی که این فرآیند را بسیار دقیق می‌کند این است که سوزن الکترود گرما را به دقت کنترل می‌کند و قادر است انرژی گرمایی را فقط به ناحیه مورد نظر محدود کند.

اگرچه ممکن است نگران‌کننده به نظر برسد، اما این روند معمولاً کاملاً بدون درد است. و قرار دادن سوزن مورد نیاز برای هر دو سوراخ بینی ممکن است چند دقیقه طول بکشد و زمان باقیمانده برای نظارت بر هر گونه مشکل پس از عمل صرف شود. مقداری احتقان پس از جراحی برای ۱-۲ هفته اول طبیعی است، اما بهبود عملکرد تنفس معمولاً تنها چند هفته پس از عمل گزارش می‌شود. اغلب یک راه حل دائمی برای احتقان بینی است. اگر مداوم از احتقان بینی رنج می‌برید، از جراح بینی خود بپرسید که آیا ممکن است کاندیدای این روش باشید.

پیوند غضروف

در پاسخ به سوال تنگی دریچه بینی چه باید کرد. یکی از راه‌ها حمایت و گسترش غضروف موجود با پیوند غضروف است. پیوند مجرای بینی را گشاد می‌کند و از فرو ریختن آینده جلوگیری می‌کند. همچنین باعث باز شدن دریچه بینی برای تنفس راحت‌تر می‌شود.

نحوه عمل تنگی مجرای بینی

تکنیک‌های جراحی مختلفی وجود دارد. دکتر جراحی بینی شما می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید کدام روش برای شما مناسب‌تر است. این تا حد زیادی به روش ترجیحی جراح بینی، وضعیت خاص شما و آناتومی بینی شما بستگی دارد.

یک روش متداول، انجام پیوند غضروف است. در این روش تکه ای از غضروف از ناحیه دیگری برداشته می‌شود و غضروف فرو ریخته را به سپتوم (استخوان و غضروفی که حفره بینی را به دو نیم می کند) متصل می‌کنند. از آنجایی که تنگی دریچه بینی می‌تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد، جراحی زیبایی محسوب نمی‌شود و بنابراین توسط اکثر بیمه ها پوشش داده می‌شود.

گشاد کننده بینی

تنگی دریچه بینی معمولاً با جراحی درمان می‌شود. با این حال، کسانی که می‌خواهند از جراحی اجتناب کنند، گاهی اوقات می‌توانند علائم خود را با استفاده از گشادکننده دریچه بینی تسکین دهند. این وسیله‌ای است که به صورت دستی دریچه بینی را باز می‌کند. برخی از آن‌ها به صورت خارجی استفاده می‌شوند و برای گشاد کردن بینی در ناحیه دریچه بینی عمل می‌کنند. برخی دیگر از سیلیکون ساخته شده و در داخل بینی استفاده می‌شوند. هر دو نوع معمولا فقط در طول شب استفاده می‌شوند. با این حال، اثربخشی این درمان به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

علل انواع تنگی مجرای بینی | جراح بینی اصفهان | دکتر علی علوی راد

بخیه

دریچه‌ها را می‌توان با بخیه از ناحیه دریچه تا استخوان درست زیر چشم ترمیم کرد. وقتی بخیه بسته می‌شود، دریچه را باز می‌کند.

بخیه‌های دائمی

قرار دادن بخیه دائمی روی پل بینی که به غضروف‌های دریچه بینی چسبیده است. این روش از طریق یک برش خارجی در پایین سوراخ‌های بینی انجام می‌شود.

این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بیماران معمولاً پس از چند ساعت می‌توانند به خانه برگردند. بیماران ممکن است پس از عمل فشار و درد خفیفی را تجربه کنند، اما معمولاً می‌توانند در عرض چند روز به سر کار خود بازگردند.

جراحی ترمیم تنگی دریچه بینی ممکن است شامل این خطر باشد که ظاهر بینی بیمار ممکن است پس از این عمل کمی تغییر کند

زمان بهبودی بعد از جراحی

بهبودی کامل پس از جراحی معمولاً تا یک هفته طول می‌کشد. در اینجا بایدها و نبایدهایی وجود دارد که به بهبودی شما کمک می کند.

  • بعد از عمل با دکتر گوش و حلق و بینی چند بار ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که مراقبت‌های پس از عمل با کیفیت بالا و تأیید بهبودی شما خوب است.
  • دستورالعمل‌های جراح بینی که پس از جراحی برای مراقبت‌های بعدی در خانه هستند را به خوبی دنبال کنید. این‌ها ممکن است شامل شستشوی سینوس‌ها و خوابیدن در وضعیت بالا باشد.
  • اگر احساس می‌کنید خونریزی بیش از حد دارید با پزشک خود تماس بگیرید.
  • بینی خود را باد نکنید و در ورزش‌های تماسی شرکت نکنید.
  • آسپرین یا ایبوپروفن را برای درد مصرف نکنید، زیرا احتمالاً از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند و باعث خونریزی بیش از حد شما می شود. دکتر گوش و حلق و بینی شما، داروهای ضد دردی را تجویز می‌کند که مصرف آن بی‌خطر است.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

پاسخ به سوالات متداول در مورد تنگی دریچه بینی

چگونه متوجه می‌شوید که دچار تنگی دریچه بینی شده است؟

علائم بارز تنگی دریچه بینی شامل احتقان بینی و مشکل شدید در تنفس به داخل از بینی است. بیماران مبتلا به تنگی دریچه بینی ممکن است در حین فعالیت‌های بدنی تنفس دشواری داشته باشند، گویی که گیره لباس روی سوراخ‌های بینی خود دارند.

آیا تنگی دریچه بینی با گذشت زمان بدتر می شود؟

تنگی دریچه بینی می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود. برای همه ممکن است این اتفاق نیافتد. اما خطر تضعیف مداوم ساختار بینی وجود دارد که منجر به باریک شدن بیشتر و مشکل در تنفس می‌شود.

افراد مبتلا به عارضه تنگی دریچه بینی چه احساسی دارند؟

سوراخ بینی که دارای عارضه تنگی دریچه بینی باعث می‌شود احساس کنید بینی شما مسدود شده است یا همیشه پر است. بینی شما نیز ممکن است خونریزی کند یا پوسته پوسته شود. ممکن است هنگام دراز کشیدن نفس کشیدن برای شما سخت باشد. در حالی که خواب هستید، ممکن است شروع به تنفس از طریق دهان کنید.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

درمان و رفع پل بینی

بیماری‌ها و مشکلات شاخک‌های بینی

مشکلات رایج پوستی بعد از جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.