عطسه کردن بعد از جراحی بینی

آیا شما هم نگران عطسه و سرفه بعد از جراحی هستید و فکر می کنید به نتیجه جراحی شما آسیب میرساند؟
عطسه و سرفه کارهای غیرارادی هستند که گاهی باشدت اتفاق می افتند که پس از جراحی بینی و حساس شدن مجاری بینی شاید برای شما نگران کننده باشد ،

علت عطسه کردن چیست ؟

آوووچ یا آچووووو آوای آشنایی است که اگر محرکی مثل گردو غبار یا میکروب یا هر چیز ریز کوچکی به داخل محوطه بینی رسوخ کند یک واکنش و رفلکس طبیعی از سمت بدن تولید می شود که هوای پر فشار را  از سمت سینه به مجاری بینی و دهان هدایت می کند به این صورت که سینه شما فشرده می شود و زبان به سقف دهان فشار می آورد و نفس را به بیرون هدایت می کند.
از دید دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا عطسه یک ریست هست که با این کار بینی شرایط خود را با محیط تطبیق می دهد و خود را تنظیم مجدد می کند.

راهکاری برای متوقف کردن عمل عطسه کردن

چه شما عمل جراحی بینی را انجام داده باشید یا خیر شاید شما مایل باشید که کمتر در معرض عطسه کردن قرار بگیرید ، زیرا که در برخی محافل عطسه کردن بی ادبی است مخصوصا گر از دستمال استفاده نشود

..

چند راهکار خیلی ویژه برای توقف عطسه

– به آرامی و بدون درد نوک بینی خود را بگیرید و به بیرون بکشید امتحان کنید این کار عطسه شما را متوقف می کند
.
– حس می کنید عطسه ای دارد می آید ، با دستمال به بینی خود ضربه وارد کنید چون باعث می شود مواردی که باعث بوجود آمدن عطسه در سینوس های شما شوند از بین می روند  یا اثرشان کم می شود.
– لب بالای خود را با دو انگشت سبابه و انگشت شصت بگیری و فشار دهید به سمت سوراخ های بینی تا دو انگشت به سمت سوراخ ها بروند و کمی به سمت بالا لبتان جمع شود.
– استفاده از زبان ، پشت دو دندان جلویی نزدیک سقف و لثه با دندان خود فشار دهید تا قلقک به وجود آمده برطرف شود.
– بین دو ابروی خود را نیشگون بگیرید : شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که هنگام سر درد انگشتان خود را بین دو ابروی خود فشار دهید این منطقه حساس است و تا حدی مناسب و کارآمد برای جلوگیری از عطسه است
.
در کل اگر از موارد آلرژی زا دور بمانید بسیار موثر است
– استفاده از آنتی هیستامین ها که بسیار موثر برای جلوگیری عطسه و سرفه و آبریزش بینی ، خارش چشم و .. هستند ، سیتریزین و لوراتادین که عوارض و خواب آلودگی ندارند، بنادریل (benadryl) خواب آور است کلاریتین (Claritin)   بهتر است و جوانب کمتری دارد.
– بسته نگه داشتن پنجره ها و در ها برای حفظ شرایط استیبل و متعادل
– دوش گرفتن و تعویض لباس های بیرون تا از آلودگی و گرده های بیرون دور بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *