عوارض عمل زیبایی بینی

آشنایی با عوارض عمل زیبایی بینی

عمل بینی انواع مختلفی دارد. عده زیادی هستند که از ظاهر بینی خود راضی نیستند و اکثر این افراد تصمیم به عمل بینی خود می گیرند. عمل بینی مانند همه ی عمل های زیبایی عوارضی به همراه دارد. ما در این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان عوارض عمل زیبایی بینی را بررسی کنیم.

همیشه باید ریسک ها را در برابر منافع یک جراحی کاهش داد و تنها در صورت کمتر بودن ریسک نسبت به منافع دست به انجام جراحی زد. به همین دلیل است که یک جراح مطمئن و با اخلاق به شما خواهد گفت که اگر جراحی حداقل بیست درصد تغییر مثبت روی بینی اعمال نکند باید از جراحی زیبایی بینی خودداری شود.

به عبارت دیگر، اگر ناحیه مورد نظر بینی حداقل ۲۰٪ یا بیشتر بهبود یابد، مزایای آن بیشتر از خطرات است و در این موارد تحمل عوارض عمل بینی ارزش منافع آن را دارد. در صورتی که جراحی و تغییر شکل بینی توسط جراح پلاستیک باتجربه، در شرایط مناسب بیمارستان و با حضور متخصصان بیهوشی دارای مجوز انجام شود خطرات به حداقل می رسد. با این حال، اعتماد کردن به جراحان کم تجربه به دلیل کم تر بودن هزینه آن ممکن است منجر به بروز عملکرد نامناسب یا حتی عوارض تهدید کننده زندگی مانند مرگ شود.

مطلب پیشنهادی : نکات تغذیه ای پس از عمل جراحی بینی

نقش تجربه در کاهش عوارض عمل زیبایی بینی :

تغییر یک جنبه ساختار بینی معمولاً جنبه های دیگر را نیز تغییر خواهد داد و جراح متخصص عمل بینی باید بتواند این موارد را تشخیص داده و قبل از جراحی با بیمار در میان بگذارد. همینطور باید بتواند این موارد را در حین جراحی تشخیص داده و با آنها مقابله کند. اعمالی مانند “برداشتن قوز” یا “جراحی زیبایی بینی ساده” می تواند به صورت کاملا موفقیت آمیز و با نتایج خارق العاده انجام شود. ولی یک جراح پلاستیک غیرماهر می تواند باعث تضعیف عملکرد بینی شود و صدمات بیشتری نسبت به فواید آن ایجاد کند.

در حقیقت جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی زیبایی است. تعداد کمی از جراحی های دیگر وجود دارد که بر روی یک ساختار ۳ بعدی (یعنی بینی) تأثیر بگذارد یا به صورت ۳ بعدی انجام شود. جراحی های اندکی وجود دارد که حذف حداقل ۲ میلی متر یا کمی بیشتر از ۱/۱۶ اینچ بتواند منجر به تغییرات عمده زیبایی و یا عملکرد شود. در عمل زیبایی بینی همه این موارد باید توسط جراح پلاستیک درک و محاسبه شود.

برخی از عوارض عمل زیبایی بینی

 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • خونریزی های زیاد
 • کوچک بودن سوراخ بینی
 • کاهش حس بویایی
 • افزایش تنفس از طریق دهان
 • عفونت
 • مرگ بر اثر ماده بیهوشی
 • آسیب دیدگی بافت ها

نکات کلیدی قبل از عمل جراحی بینی

 • سابقه پزشکی و دارو های مصرفی خود را با دکتر درمیان بگذارید
 • جراح شما برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای جراحی، ارزیابی کاملی از سلامتی شما انجام می دهد.
 • اگر پزشک شما ضروری بداند، از شما می خواهد که سی تی اسکن انجام دهید.
 • ۲ هفته قبل از عمل، از مصرف هرگونه داروویی مانند آسپرین، ایبوبروفن و… بپرهیزید
 • برای کاهش عوارض عمل بینی شما باید از کشیدن سیگار خودداری کرده و هر نوع نیکوتین را دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی دور نگه دارید.
 • حداقل ۱۰ ساعت قبل از جراحی نباید چیزی بخورید و بنوشید، از جمله آب.
 • شما نباید هیچ نوع آرایش، لاک ناخن و محصول مو داشته باشید و لازم است قبل از رفتن به اتاق عمل، جواهرات خود را بردارید.
 • دوش گرفتن قبل از رفتن به بیمارستان توصیه می شود.
 • حتماً گذرنامه، کارت شناسایی، تصاویر پزشکی، نتایج آزمایشگاه و سایر مدارک را به همراه داشته باشید و به بیمارستان برسانید.

نکات مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی

تورم را کنترل کنید :

استفاده از کیسه یخ انعطاف پذیر یا پد خنک کننده برای کاهش تورم می تواند به کاهش فشار و پف اطراف ناحیه تحت درمان کمک کند. این امر به ویژه در چند روز اول پس از جراحی بسیار مهم است. سرما باعث محدود شدن جریان خون در ناحیه و کاهش تورم و همچنین ترمیم سریع بینی شما می شود

از داروهای ضد التهاب دوری کنید :

قبل از مصرف هر یک از داروهای ضد التهاب در طول دوره نقاهت، با متخصص مشورت کنید تا عوارض عمل بینی را کاهش دهید.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

پیاده روی و قدم زدن :

پیاده روی به افزایش آرام گردش خون در بدن کمک می کند و به حرکت مایعات و بهبود بینی کمک می کند. بیرون رفتن و پیاده روی می تواند ضمن جلوگیری از تورم یا تجمع مایعات در بدن، به کاهش استرس نیز کمک کند.

مصرف غذای سالم و مایعات فراوان :

خوردن آب سالم و آشامیدنی به بدن شما کمک می کند تا سریعتر بهبود یابد و زودتر احساس بهتری داشته باشید. آب با دفع سموم از مواد بی حس کننده و همچنین کاهش احتمال عفونت، سرعت بهبودی را افزایش می دهد.

زیاد استراحت کنید :

استراحت به شما اجازه می دهد تا سریعتر روند بهبود را طی کنید. همچنین استراحت، به بدن شما این امکان را می دهد تا انرژی خود را بیشتر از فعالیتهای دیگر صرف انجام کار بهبودی کند.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

جراحی های همزمان با جراحی بینی

راهکارهای کاهش استرس قبل از عمل بینی

روش های خانگی کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *