بررسی معیارهای زیبایی‌شناختی در جراحی بینی

معیارهای زیبایی‌شناختی در جراحی پلاستیک بینی

به صورت متعدد پیش می آید که متقاضیان برای عمل بینی از پیشنهادات جراح در مورد تغییرهای بینی پس از جراحی ناراضی باشند. بعضی اوقات اصرار بیش از حد اشخاص ، جراح را به سمت انجام یک عمل غیر اصولی و غیر استاندارد سوق می‌دهد که از نتیجه آن نه خود جراح راضی خواهد بود و نه مراجع خوب است آگاه باشید که ایجاد تغییراتی در بینی، بر اساس، استاندارد، اصول و قواعد علم زیبایی‌شناسی انجام می‌پذیرد.

طی‌ سال های متمادی، هنر و دانش بشر به درجه ای رسیده است که میتواند یک چهره استاندارد را ترسیم کرده تا به چشم عموم مردم جهان، جذاب و زیبا و باشد. هرچه جراح بینی بتواند در انجام عمل‌های زیبایی صورت ازجمله جراحی بینی، اجزای صورت شما را به آن استانداردها نزدیک‌تر کند، چهره شما زیباتر خواهد شد.


با ما همراه باشید با مطالب پیشنهادی و آموزنده دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :


تفاوت جراحی پلاستیک بینی عروسکی و طبیعی

مورد دیگری که درباره جراحی پلاستیک بینی باید دقت داشت، تغییر سلیقه افراد می باشد، در گذشته، عمل بینی عروسکی یا فانتزی بسیار رایج بوده است. در این جراحی با برداشتن قسمت زیادی از غضروف، شکل و فرم بینی تغییرهای بسیاری می‌کند.

زاویه بین لب بالایی و نوک بینی در این نوع جراحی بینی، بیش از ۱۰۰ درجه می باشد. بعلاوه سوراخ‌های بینی هم کوچک‌تر می‌شوند که البته بر تنفس صحیح فرد هم تاثیر منفی دارد. ولی اکنون جراحی بینی طبیعی طرفداران بسیاری پیدا کرده است. اشخاص به طور معمول مایل هستند تنها ایرادهای بینی رفع شود و بعد از عمل، خیلی مشخص و معلوم نباشد که بینی آن‌ها جراحی شده است.

نتیجه جراحی پلاستیک بینی با شکل طبیعی این می باشد که تیغه بینی، پره‌های بینی، و اندازه سوراخ‌های بینی، همه به طور استاندارد و طبیعی خواهد بود.

جراح بینی اصفهان |  مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی طبیعی | جراح بینی اصفهان

جراحی پلاستیک بینی طبیعی

بعلاوه اندازه بینی با اجزای دیگر صورت هماهنگی و تناسب بیشتری پیدا می‌کند. قوز بینی هم بدون سرسره‌ای شدن یا ایجاد قوس زیاد روی بینی، درست می‌شود.

تفاوت جراحی پلاستیک بینی استخوانی و گوشتی:

به طور معمول عمل جراحی بینی گوشتی، مشکل تر از جراحی بینی استخوانی می باشد. در بینی استخوانی، پوست بینی نازک و حجم استخوان و غضروف، زیادتر می باشد. جراح به راحتی با تراشیدن غضروف، می‌تواند برای بینی شکل دلخواه را بوجود بیاورد. در بینی گوشتی ولی این امر برعکس می باشد.

بینی گوشتی، پره‌های ضخیم‌تر، نوک پهن‌تر، پایه استخوانی پهن‌تر و پوست ضخیم‌تر همراه با بافت‌های چربی بسیاری دارد. از جهت دیگر غضروف بینی گوشتی، نازک و کم می باشد و تراشیدن آن خیلی دشوارتر است.

به طور معمول جراح قسمتی از تیغه بینی را می‌تراشد تا برای اصلاح فرم بینی، غضروف بردارد. کار گذاشتن این غضروف اضافی باعث می‌شود تا فضا برای رشد بافت چربی وجود نداشته باشد. این روش کمک می‌کند تا دوباره بافت چربی اضافی در بینی گوشتی شکل نگیرد.

خطرات و عوارض جراحی پلاستیک بینی:

به صورت کلی، عمل‌های جراحی زیبایی عوارض و مشکلات مشترک دارند که احتمال وقوع آن‌ها هست. خطرات و مشکلات مشترک عمل جراحی زیبایی بینی با سایر عمل‌های جراحی مثل خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی می‌باشد.

  1. اختلال در تنفس
  2. تغییر رنگ و تورم پوست بینی
  3. نیاز به عمل مجدد
  4. خون دماغ شدن
  5. احتمال بوجود آمدن ظاهر نامتقارن و غیریکدست در بینی
  6. سوراخ شدن تیغه‌ بینی

به علاوه مشکلات سلامتی که با روش عمل جراحی زیبایی بینی ربط دارند، تعدادی از عوارض جانبی احتمالی کوتاه مدت هم هست. از آنجایی که عمل جراحی رینوپلاستی روشی فردی می باشد، عوارض جانبی تجربه ‌شده توسط افراد هم مختلف خواهد بود.

آگاهی درباره این عوارض جانبی و شدت و دوام آن‌ها، به مراجع کمک می‌کند تا احساس خاطر جمعی بیشتری نسبت به این جراحی مهم داشته باشد و آسان تر به چشم‌انداز جراحی پلاستیک بینی خود روبرو شود.

درد پس از عمل:

جراحی بینی یکی از راه های مفید و موثر برای بهبود ظاهر فرد می باشد. به علت نیاز به تغییرهای گسترده در استخوان بینی و غضروف، بیمارها امکان دارد به دنبال این جراحی درد یا ناراحتی را تجربه کنند. این مسئله به صورت معمول کوچک می باشد و مسکن‌هایی از جمله: استامینوفن، برای مدیریت این درد کافی می باشد.

روش های خانگی کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی | جراح بینی اصفهان |

 

ورم:

یکی از متداول ترین عوارض جانبی رینوپلاستی تورم اطراف بینی و چشم می باشد. تورم در روزهای پس از عمل قابل توجه می باشد، ولی پس از حدود دو هفته تا اندازه زیادی فروکش می‌کند؛ البته مقدار ورم به نوع جراحی و پزشک معالج هم بستگی دارد.

توجه به این امر قابل اهمیت می باشد که بعضی از تورم های کوچک امکان دارد تا حداقل پنج تا شش ماه بعد از عمل جراحی رینوپلاستی وجود داشته باشند. نتیجه نهایی جراحی پلاستیک بینی به‌ صورت معمول در یک سال قابل مشاهده می‌ باشد.

کبودی:

کبودی یک عارضه جانبی دیگر می باشد که بیشتر با جراحی پلاستیک بینی همراه می باشد. مقدار کبودی ناشی از جراحی باتوجه به حساسیت بیمار و مقدار خودِ عمل جراحی مختلف خواهد بود. این کبودی به طور معمول در ناحیه اطراف چشم بوجود می آید و می‌تواند تا حدودا ده روز هم ادامه یابد.

تفاوت رینو پلاستی سنتی و رینو پلاستی مدرن

رینوپلاستی سنتی تنها با هدف کوچک کردن و تغییر ظاهر بینی انجام می‌شده است و طی آن بخش های زیادی از غضروف‌های بینی برداشته و استخوان ها خرد می شدند و در نتیجه بینی از جهت کاربردی دچار مشکل می شده است . اما در رینوپلاستی مدرن علاوه بر تغییر فرم ظاهری ،می‌توان عملکرد بینی را هم بهبود بخشید.

جراح بینی اصفهان |  مراحل کاهش ورم بینی بعد از جراحی | جراح بینی اصفهان

تناسب اجزای صورت

به علت ناآگاهی از این امر در کشور ما بیشتر افراد تلاش می کنند که با انجام جراحی پلاستیک بینی گوشتی یا استخوانی بر روی بینی خود تاثیر زیادی بر زیبایی صورت بگذارند. این موضوع موجب نارضایتی بعضی از بیماران بعد از عمل بینی می شود. یک بینی زیبا اگر که چهره فرد فرم مناسبی از فکین و لبخند نداشته باشد خود را به خوبی نشان نمی دهد.

شخصی که تناسب نسبتا مناسبی در چشم ها، فکین، صورت و … دارد ولی بینی اش مقداری پهن می باشد، با این حال این شخص باز هم ۹۰ درصد زیبایی خود را دارد و فقط با انجام یک جراحی زیبایی به روی بینی به نتیجه بسیار زیبایی دست پیدا خواهد کرد.

هرچند که باید بدانید که کل آمار و ارقام گفته شده در این مقاله مربوط به اشخاصی می باشد که چهره نسبتا عادی دارند. طبیعتا ناهنجاری های باشدتی که در بینی و یا فکین وجود دارد می تواند این نسبت ها را تغییر بدهد. برای مثال شخصی که بینی بزرگ و غیر قرینه دارد طبیعتا عمل بینی او خیلی رضایت بخش خواهد شد.

توصیه‌هایی برای تجربه‌ی موثر تر عمل زیبایی

برای حداقل شدن خطرات و عوارض عمل جراحی پلاستیک بینی که از جراحی های سبک و کم عارضه در حوزه زیبایی شناخته می‌شود، نیاز می باشد که در انتخاب پزشک معالج خود بسیار توجه داشته باشید.

این مهم برای افزایش حداکثری مقدار رضایت از جراحی، هم ضرورت دارد. برای اطمینان بیشتر کل سؤالات خود را از پزشک جراح بپرسید. این سؤال ها می‌تواند درباره تجربیات و مدرک پزشک در این امر باشد. می‌توانید با دیدن عکس بینی های جراحی شده بوسیله وی و ارزیابی آن‌ها با سلیقه‌ی شخصی خود، درست بودن انتخاب خود را محک بزنید.

در مورد شیوه انجام جراحی و عارضه‌های بعد از جراحی هم به صورت دقیق سؤال بپرسید تا مقدار رضایت شما از عمل بیشتر شود. برای مثال، اگر می‌خواهید بینی شما بعد از عمل حالت نرمال داشته باشد، پزشکی که جراحی بینی فانتزی را به خوبی انجام نمی‌دهد، انتخاب صحیحی برای شما به نظر نمی‌رسد.

در این مرحله باید دقت کنید که بینی شما از کدام نوع می باشد ، آیا عمل شما یک عمل بینی استخوانی می باشد یا در حوزه عمل بینی گوشتی می باشد. اگر بینی گوشتی می باشد، درباره بازگشت گوشت پس از عمل، از دکتر خود پرسش کنید.

محدودیت انجام این جراحی فقط سن رشد افراد است. هرچند اشخاصی که برای انجام هر نوع عمل جراحی دارای حال جسمی مساعدی نمی باشند، هم باید از انجام این جراحی خودداری کنند.

جراح بینی اصفهان | جراح عمل بینی فانتزی اصفهان

اطلاعات تکمیلی در خصوص رینوپلاستی

رینوپلاستی به طور معمول یک تا دو ساعت زمان می برد و گاه بیشتر هم طول می کشد . در این روش احتمال بروز تورم و کبودی پیرامون چشم هم دیده می شود . بروزسردردبه همراه خونریزی مسئله ای عادی می باشد و در آخر احتمال خشکی بینی هم وجود دارد .

اگر نوع جراحی شما طوری باشد که نیاز به محافظ داشت می شود از گچ بینی که با نام اسپلینت شناخته شده استفاده نمود. جمع شدن خون در زیر پوست اگر عادی باشد مسئله ای به همراه نخواهد داشت . واکنش های عادی نسبت به بیهوشی مسئله ای نرمال می باشد .

اگر سیگاری می باشید تا هنگام بهبودی کامل جراحی رینوپلاستی از سیگار کشیدن خودداری‌کنید . گاه دیده شده است که تورم ماه ها زمان میبرد مقداری صبر تأثیر گذار می باشد . بلند کردن جسم سخت هم تا مدتی‌کنار گذاشته شود، ورزش های سنگین هم تا دو ماه اول باید کنار گذاشته شوند. اگر در بویایی خود دچار مسئله شدید باید در ابتدا با پزشک مشورت کنید ولی همچین حسی اغلب کوتاه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *