نکات مراقبتی برای سرماخوردگی بعد از عمل بینی

نکات مراقبتی برای سرماخوردگی بعد از عمل بینی

ابتلا به سرماخوردگی بعد از عمل زیبایی بینی وضعیت دشوارتری را نسبت به حالت عادی ایجاد خواهد کرد. زیرا وجود ترشحات در کنار خونریزی ناشی از جراحی ممکن است باعث تاخیر در بهبودی شود. در کنار آن عطسه نیز وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد فشار مضاعف بر نواحی زخم شود. به همین دلیل لازم است که از داروهای متناسب برای کنترل علائم استفاده کنید. البته باید گفت به دلیل شرایط خاص ممکن است مصرف بعضی داروها محدودیت داشته باشد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان به بررسی نکات مراقبتی برای سرماخوردگی بعد از عمل بینی می پردازیم.

برای درمان سرماخوردگی در این شرایط ممکن است داروها و مکمل‌های مختلفی مورد نیاز باشد. برخی داروها باعث افزایش خونریزی می‌شوند و نمی‌توانند بعد از عمل بینی مورد استفاده قرار گیرند. برای جلوگیری از این اتفاق، در زمان سرماخوردگی باید با پزشکی که جراحی بینی را انجام داده است مشورت کنید. بیماران همچنین بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به عفونت ناشی از ویروس آنفولانزا خواهند بود. بهتر است مراقب تمیز نگه داشتن ناحیه بینی باشید. محافظت از آنفولانزا و سرماخوردگی تنها تا زمانی امکان پذیر خواهد بود که به دستورات و توصیه‌های پزشک عمل شود.

سرماخوردگی قبل از عمل بینی

سرماخوردگی پیش از عمل بینی می‌تواند محدودیت‌هایی را برای جراحی ایجاد کند. قبل از عمل، پزشک معاینات لازم را انجام می‌دهد تا شما بیمار نباشید. بیمارانی که تحت غربالگری سلامت قرار می‌گیرند، در صورت وجود شرایطی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا که ممکن است قبل از عمل تجربه کنند، نمی‌توانند جراحی را انجام دهند. همچنین مشخص است که هر جزئیات سلامتی در کنترل بیهوشی نیز مهم است. حتی اگر بیماران در تست‌های قبل از عمل با نتایج مثبت مواجه نشوند، حتما باید پزشک خود را در مورد عفونت‌های دستگاه تنفسی مطلع کنند. در چنین شرایطی ابتدا باید مشکل شما برطرف شود.

داروهایی که به طور مرتب استفاده می‌شوند، قبل از عمل باید با پزشک در میان گذاشته شوند. در خانم‌ها قاعدگی مانع از جراحی بینی نمی‌شود اما پزشک با توجه به نتایج معاینه تصمیم نهایی را می‌گیرد.

عوارض و خطرات آبریزش بینی بعد از جراحی

سرماخوردگی بعد از عمل بینی می‌تواند موجب آبریزش بینی شما شود. به همین ترتیب، خونریزی نیز ممکن است رخ دهد. برای بهبود سریع و مطمئن میزان و مدت خونریزی و ترشح باید کنترل شود ترشحات بعد از جراحی بینی تا حدودی طبیعی است. با این حال، بیماران باید از حرکات و ضربه‌های بیش از حد محافظت شوند تا جریان آن افزایش نیابد. آبریزش بینی وضعیتی است که می‌تواند در بیماران مختلف متفاوت باشد و ممکن است در هر بیمار دیده نشود. با این حال، باید انتظار داشت که جریان برای یک دوره زمانی مشخص بیشتر جریان داشته باشد. سرماخوردگی در هفته اول بعد از جراحی می‌تواند به افزایش میزان و مدت آن کمک کند.

به طور کلی تداوم ترشحات در ۶ ماهه اول جزو اثرات طبیعی عمل است. باید انتظار داشت ترشحات با مخلوط شدن با خون رقیق و آب به تدریج از بین برود. برای رفع ترشحات طبیعی هیچ داروی خاصی وجود ندارد اما اگ به دلیل سرماخوردگی میزان آن افزایش یابد می‌توانید با داروهای ضد حساسیت میزان آن را کاهش دهید. در هر صورت باید از وارد کردن فشار، مالش و ضربه به بینی خود خودداری کنید.

جراحی بینی در افراد داری آلرژی | جراح بینی اصفهان
گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از این جراحی می‌تواند به دلایل متعددی ایجاد شود که سرماخوردگی بعد از عمل بینی فقط یکی از دلایل آن است. ممکن است پس از جراحی با بیهوشی عمومی برای مدت کوتاهی گلودرد را تجربه کنید. این به دلیل لوله گذاری است که در حین جراحی در گلو قرار می‌گیرد. این لوله برای دریافت اکسیژن در حین جراحی ضروری است و باید سفت باشد تا در گلو خمیده و مسدود نشود. از آنجایی که این لوله‌ها سخت هستند، می‌توانند گلو را در برخی بیماران تحریک کرده و باعث گلودرد شوند.

همچنین به این دلیل که مجبور هستید در هفته اول بعد از عمل از طریق دهان نفس بکشید ممکن است گلوی شما خشک و تحریک شود. مشکلات گلو اگرچه روی نتایج عمل تاثیر مستقیم نخواهد داشت، اما می‌تواند آزاردهنده باشد. برای درمان آن می‌توانید مصرف مایعات ولرم را بالا ببرید و در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات برای سرماخوردگی بعد از جراحی بینی

علامت اصلی هر سرماخوردگی گرفتگی بینی ناشی از افزایش ترشح مخاطی و تورم بافت‌های داخلی است. در دوران نقاهت پس از جراحی بینی، توصیه می‌شود مجاری بینی را به آرامی با محلول نمک ساده بشویید و یک داروی آنتی هیستامین که تورم را کاهش می‌دهد مصرف کنید. شما باید با هوای تمیز، سرد و مرطوب نفس بکشید. در موارد ساده با همین روش مشکل شما کنترل خواهد شد.

ممنوعیت ها در سرماخوردگی بعد از عمل بینی

موارد زیر برای عدم پارگی بخیه‌ها داخلی، تغییر شکل سوراخ‌های بینی، بال‌ها و کل بینی در هنگام سرماخوردگی پس از جراحی بینی ممنوع است:

  • باد کردن شدید بینی
  • فشار دادن سوراخ‌های بینی
  • عطسه کردن با دهان بسته
  • مسدود کردن نوک بینی

هنگام نفس کشیدن شدید، هوا در داخل بینی تحت فشار قرار می‌گیرد. این می‌تواند منجر به پارگی بافت و جابجایی غضروف شود. اگر بیمار بعد از جراحی بینی در طول سرما، نوک یا سوراخ‌های بینی را فشرده و فشار دهد، ممکن است تغییر شکل‌های نامطلوب ایجاد شود. به دلیل جابجایی عروق، گردش خون در بافت‌ها مختل می‌شود و روند بهبودی کند می‌شود. بنابراین هر لمسی باید سبک و ضعیف باشد.

دکتر علی علوی راد را در اینستاگرام دنبال کنید

درمان های سرماخوردگی بعد از عمل جراحی بینی

در ادامه روش‌هایی معرفی می‌شود که می‌توانید برای بهبود سرماخوردگی بعد از عمل بینی انجام دهید. احساس گرفتگی بعد از جراحی بینی طبیعی است، به خصوص اگر تحت عمل سپتوپلاستی یا توربینوپلاستی قرار گرفته باشید. با این حال سرماخوردگی می‌تواند آن را تشدید کند. همچینین سرفه و عطسه ممکن است برای شما دردسرساز شود. استفاده از روش‌های زیر می‌تواند به کاهش علائم شما کمک کند:

  • استفاده از آنتی هیستامین‌ها به عنوان مثال کلاریناز برای کاهش ترشحات بینی به خصوص برای بیماران مبتلا به رینیت آلرژیک مفید است.
  • اگر مجبور به عطسه کردن هستید، آن را با دهان باز انجام دهید تا خروج سریع هوا از بینی شما کاهش یابد.
  • برای اطمینان از اینکه در این دوره هیچ عارضه دیگری وجود ندارد، زودتر با جراح خود تماس بگیرید.
  • میوه و سبزیجات و تغذیه کافی داشته باشید تا سیستم ایمنی شما تقویت شود و علائم بیماری سریع‌تر برطرف شود.
  • مایعات ولرم مصرف کنید تا تورم ناحیه گلوی شما کاهش یابد.
  • آب نمک رقیق قرقره کنید و این کار را چند مرتبه در روز تکرار کنید.

جراح بینی اصفهان در دکتر آف


مطالعه بیشتر:

بیماری‌ها و مشکلات شاخک‌های بینی

مشکلات رایج پوستی بعد از جراحی بینی

روش های درمان تنگی مجرای بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.