۷ نکته در مورد تزریق ژل یا تزریق فیلر

۱- فیلرهایی که از اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در پوست وجود داشته و یکی از عناصر کلیدی در تولید فیلرها می‌باشد.

اول از همه اینکه فیلرها مانند نوروتاکسین‌هایی مثل بوتاکس و دیسپورت (Dysport) نیستند. نوع دوم برای کاهش چین و چروک‌ها ماهیچه‌ها را بی‌حرکت می‌کند در حالیکه فیلرها با پر کردن چین و چروک‌ها باعث صاف شدن و هموار شدن پوست می‌شوند. کلاژن یکی از فیلرهای متداول محسوب می‌شود اما امروزه فیلرهایی مانند رستیلن (Restylane) و ژوویدرم (Juvéderm) از اسید هیالورونیک استفاده می‌کنند. اسید هیالورونیک به دلیل خاصیت ذخیره‌سازی رطوبت می‌تواند پوست را فربه و هیدراته نگاه دارد. از اسید هیالورونیک به صورت موضعی به عنوان مرطوب کننده استفاده می‌شود، اما یک کرم یا سرم نمی‌تواند حجم از دست رفته پوست را به آن بازگرداند و این کار فقط با تزریق اسید هیالورونیک به پوست امکان‌پذیر است. هنگامی که اسید هیالورونیک به پوست تزریق می‌شود حجم از دست رفته آن را باز گردانده و تولید طبیعی اسید هیالورونیک در بدن را تحریک و به جوانسازی پوست کمک می‌کند، زیرا روند تولید آن با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد.

۲- یک بار تزریق ژل یا فیلر می‌تواند تا چندین ماه ظاهر پوست شما را جوان‌تر و هموارتر نگاه دارد

یکی از دلایلی که تزریق فیلرهای پوستی مانند اسید هیالورونیک همواره روبه افزایش است این است که داوطلب با انجام یک جلسه درمانی می‌تواند چین و چروک‌های صورت را از بین برده و ظاهر مطلوب خود را کسب کند. نتایج تزریق ژل معمولاً بین ۳ الی ۶ ماه ماندگاری دارد که البته این مدت زمان به محل تزریق ژل بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است تزریق فیلر حاوی اسید هیالورونیک موجب تحریک تولید کلاژن شود، در نتیجه پوست ظاهری با نشاط‌تر داشته و نتایج درمان هم مدت زمان بیشتری ماندگاری دارند.

۳- اثر فیلر خوب نامحسوس است

افتادگی لب‌ها و به وجود آمدن لب‌های اردکی ناشی از نوع فیلر و نحوه تزریق آن می‌باشد. اگر فیلر ماهرانه تزریق شود همه چیز باید کاملاً طبیعی به نظر برسد. تغییراتی که ما ایجاد می‌کنید بسیار ظریف و نامحسوس است به طوریکه کسی متوجه آن نخواهد شد.

۴- تکنیک‌های تزریق ژل پیشرفت کرده است

برای مثال اگر یک دهه پیش می‌خواستید که خطوط میان بینی و لب خود را هموار کنید فیلر مستقیماً در همان ناحیه تزریق می‌شد دقیقاً همان خطوط و چین و چروک‌ها را پر کند. اما امروزه هدف فربه کردن و لیفت کردن نواحی دیگر صورت و کسب نتایجی طبیعی‌تر است. با بالا رفتن سن استخوان‌ها هم نازک‌تر می‌شوند و لایه چربی روی آن افت می‌کند و منجربه شل شدن و افتادگی پوست می‌گردد، در نتیجه چین و چروک‌هایی در ناحیه زیر گونه نیز ایجاد می‌شود. به همین دلیل گاهی اوقات رستیلن (Restylane) در ناحیه استخوان گونه تزریق می‌شود تا حجم از دست رفته آن را باز گرداند و منجر به لیفت شدن صورت شود. در این فرآیند خطوط خنده نیز کاهش می‌یابد.

۵- انتخاب دکتری مجرب و ماهر برای تزریق ژل یا فیلر بسیار مهم است

برخی افراد به دلیل اینکه ممکن است نتایج تزریق ژل یا فیلر غیرطبیعی شود از انجام این کار اجتناب می‌کنند. تزریق ژل یا فیلر یک هنر است بنابراین باید متخصص هنرمندی را پیدا کنید که از کار او مطمئن هستید. امروزه داوطلبان زیادی این درمان را با اطمینان کامل از نتیجه انجام می‌دهند. هر متخصصی فلسفه، تکنیک و تجربیات متفاوتی را دارد، پس حتماً با دکتر خود در مورد نتایج قطعی درمان مشاوره کرده و انتظارات خود را بیان کنید. حتماً متخصصی را انتخاب کنید که دارای مجوز این کار بوده و تجربه لازم را برای تزریق ژل دارد. این درمان نیز مانند هر روند درمانی دیگری اگر به درستی انجام نشود، در آن احتمال بروز عوارض جانبی مانند عفونت، تغییر رنگ پوست و به وجود آمدن توده در زیر پوست وجود دارد.

۶- تزریق فیلر هم جهت درمان چین و چروک‌های موجود در صورت و هم جهت جلوگیری از به وجود آمدن چین و چروک‌های بیشتر انجام می‌شود

البته که نیازی نیست با دیدن اولین چروک بر روی پوست خود به دنبال تزریق ژل باشید اما هر روزه افراد جوان‌تر تمایل بیشتری به انجام این درمان پیدا می‌کنند. بر اساس اظهارات آکادمی جراحی پلاستیک و ترمیم صورت آمریکا، انجام جراحی‌های زیبایی و تزریق ژل یا فیلر در سال ۲۰۱۵ رشد چشمگیری در افراد زیر ۳۰ سال داشته است. بسیاری از متخصصان زیبایی اذعان دارند که انجام درمان‌های زیبایی در سنین کمتر مزایایی دارد، البته این موضوع به شخص بستگی دارد اما گفته می‌شود زودتر انجام دادن این درمان‌ها بهتر است. با نگاهی به جمعیت داوطلبان انجام درمان‌های زیبایی می‌توان فهمید که روند پیری پوست در افرادی که زودتر و به صورت تدریجی این درمان‌ها را انجام داده‌اند متفاوت از افرادی است که چنین روندی را طی نکرده‌اند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اما به یاد داشته باشید که راه‌های ارزان‌تری مانند استفاده از کرم ضد آفتاب و مصرف رتینول برای جلوگیری از پیری پوست وجود دارند.

۷- فیلرهای مختلف اثرات مختلفی دارند

در حالیکه عمده فیلر از هیالورونیک اسید تشکیل می‌شود اما میزان مواد مختلف دیگری که در فیلر استفاده می‌شود می‌تواند منجربه نتایج متفاوتی شود. رستیلن لیفت (Restylane Lyft) یکی از موادی است که به میزان زیاد از آن استفاده می‌شود و در واقع یکی از پایه‌های اصلی فیلر محسوب می‌شود که وظیفه آن پر کردن استخوان گونه‌ای است که نازک شده است. این در حالیست که موادی مانند رستیلن سیلک (Restylane Silk) که به میزان کمتری در فیلر استفاده می‌شوند برای بهبود و کاهش خطوط ظریف و برجسته‌سازی لب‌ها بهتر عمل می‌کنند. یک متخصص زیبایی خوب درمان ایده‌آل شما را برایتان تشریح می‌کند اما باید بدانید که کسب نتایج طبیعی‌تر در گرو استفاده از چندین نوع فیلر است.


دکتر علی علوی راد

فوق تخصص جراحی پلاستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *