تغییر در حس بویایی بعد از جراحی بینی

تاثیر جراحی بینی در حس بویایی

اگر شما تصمیم به جراحی بینی خود گرفته باشید ، ممکن است نگران تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی باشید و اضطراب داشته باشید که شاید با رفتن در زیر تیغ جراحی دیگر هیچ وقت نتوانید به خوبی قبل رایحه هر چیزی را احساس کنید .

عمل جراحی بینی به احتمال زیاد بر روی حس بویایی شما اثر خواهد گذاشت اما تاثیر آن موقتی خواهد بود . وقتی شما بینی خود را جراحی می کنید ، تورم و کبودی بینی فقط برای چند هفته الی چند ماه ادامه خواهد داشت

چرا سیستم بویایی بعد از عمل جراحی بینی ضعیف عمل می کند ؟

پس از اینکه جراحی بینی به اتمام رسید ،بینی شما برای یک دوره ی طولانی متورم خواهد شد به همین دلیل آن محفظه هایی که در انتهای اعصاب بویایی قرار داشتند دیگر مانند قبل نخواهند بود .

تورم باعث می شود که این محفظه ها تا حدی بسته شوند و در نتیجه تا زمانی که تورم ادامه داشته باشد شما با کاهش آن حس مواجه خواهید شد.

همچنین ممکن است تا حدی بر روی حس چشایی شما نیز تاثیر بگذارد به دلیل اینکه بینی و بویایی نقش بزرگی را درحس چشایی شما ایفا می کند.

چه زمانی حس بویایی طبیعی برمی گردد ؟

تحقیقات علمی درباره ی افرادی که عمل جراحی بینی را انجام داده اند نشان داده است که ۸۶ درصد از حس  آنها پس ۶ ماه باز خواهد گشت این یک حد مطلوب است زیرا که بهبود کامل بینی شما می تواند یک سال به طول بینجامد تا تورم آن به طور کامل از بین برود.

هنگامی که تمام تورم صورت شما فروکش کرد، حس بویایی شما کاملا به حالت عادی بر خواهد گشت . هرچند که در این مورد جایی برای نگرانی نیست اما حتما باید نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشید تا در صورت مواجه شدن با آن، غافلگیر نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *