انواع آمپول های بوتاکس و ژل

بوتاکس چیست؟

همان طور که در مطالب دیگر نیز اشاره شده، بوتاکس و در کل انواع فیلرها، به نوعی آمپول اطلاق می‌شوند که با فلج کردن عضلات نواحی مختلف صورت، باعث برطرف کردن چروکهای پوست اعم از پیشانی، خط اخم دور چشم، و… شده و به نوعی باعث جوانی پوست می‌گردند. به غیر از موارد زیبایی، بوتاکس‌ها در خصوص درمان میگرن و کاهش تعرق زیر بغل و جلوگیری از افتادگی پوست نیز استفاده می‌شوند.
این آمپول ها در دنیا انواع مختلفی دارند که بسته به انواع مارک ها و نوع کیفیت آن، و البته قیمت و دقت تزریق، در نواحی مختلف بدن مخصوصا صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیسپورت DISPORT

یکی از بهترین مارک‌های بوتاکس، دیسپورت (DISPORT) نام دارد. این برند به علت نداشتن ناخالصی، عوارض خاصی نداشته، مگر در حالتی که بدن فرد به این دارو حساسیت داشته باشد. این مارک، اثر پذیری بالایی دارد، به طوری که در مواردی، اثر آن بعد از دو روز تا یک هفته قابل مشاهده است.

مسپورت MASPORT

مسپورت (MASPORT) مارک ایرانی بوتاکس می‌باشد و از لحاظ کیفیت و تاثیر پذیری، کاملا شبیه دیسپورت بوده و تنها تفاوت آن قیمت کمتر آن نسبت به دیسپورت است. اثر آن نیز بعد از دو روز تا یک هفته روز قابل مشاهده است.

کنیتوکس  Kanitox

این نوع بوتاکس ساخت کشور چین بوده و به علت وجود مقداری ناخالصی، ممکن است عوارضی همچون افتادگی پلک و پتوز و دوبینی و تاری دید داشته باشد، اما به نحو قابل توجهی، هم در تاثیر اولیه و هم در مدت ماندگاری و هم در اختلاف قیمت با موارد ذکر شده متفاوت است.
این نوع بوتاکس‌ها نام‌های متفاوتی دارند: درماتوکس (Dermatox)، لینوریز (Linoraze)، ریفاین (refine).

مواردی که باید بعد از تزریق بوتاکس و فیلر رعایت کرد

عد از تزریق باید از مواردی چون آب گرم، کمپرس داغ و سشوار کردن موی سر که اثر بیوتین را کم می‌کند پرهیز کرد.
باید ۴ الی ۵ ساعت سر را بالا نگه داشت تا از ورود مواد به سایر نقاط جلوگیری شود.
از انجام کار سنگین تا ۲۴ ساعت خودداری شود.
خواب با زاویه ۴۵ درجه باشد.
در خصوص کلیه بوتاکس‌ها و فیلرها، نحوه تزریق و محل تزریق و تبحر شخص تزریق کننده بسیار مهم بوده و در صورت اشتباه، عوارض آن اگر چه قابل رفع است اما مشکلاتی را برای بیمار ایجاد می‌کند.
مدت تاثیر هر دوره تزریق فیلر و بوتاکس و ژل بین ۴ تا ۶ ماه است و باید پس از این دوره تا رسیدن به نتیجه مورد نظر، مجددا تزریق، تجدید گردد.


دکتر علی علوی راد

فوق تخصص جراحی پلاستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.